Write a comment
הוא נכנס לתודעה הציבורית אחרי האולימפיאדה ותחרויות ספורט עולמיות שבהן תועדו ספורטאים מובילים עם סימנים אדומים על הגוף. אז מהו בדיוק הטיפול בכוסות רוח ולאילו מצבים רפואיים הוא יכול להועיל?

נראה שרק בשנים האחרונות אנחנו מתחילים להיחשף לאנשים מכל רחבי העולם שמשבחים ומהללים את הטיפול בכוסות רוח, אך האמת היא שהטיפול הזה ממש לא חדש. למעשה, הוא נחשב פופולרי ביותר במצרים העתיקה ובתרבויות קדומות בסין ובמזרח התיכון. אחד מספרי הרפואה העתיקים ביותר בעולם, פפירוס אברס, תיאר איך המצרים הקדמונים השתמשו בשיטה עוד בשנת 1,550 לפני הספירה.

בשנים האחרונות זכה הטיפול לפופולריות אדירה אחרי שחלק מהספורטאים באולימפיאדה ובאירועי ספורט בינלאומיים נוספים תועדו כשעל גופם ניכרים הסימנים האדומים המפורסמים שמותיר הטיפול. כיום משמשות כוסות הרוח ברפואה המשלימה לטיפול בכאבים ובדלקות, לשיפור זרימת הדם, להירגעות לשמירה על שלמות הגוף והנפש. אך האם הטיפול הזה באמת יעיל לבעיות אלו ומתי עוד הוא מתאים? זה בדיוק הזמן לגלות.

מה מדענים אומרים על טיפול בכוסות רוח?

שני מחקרים גדולים נערכו בעשור האחרון על ההשפעה של כוסות רוח על הגוף והנפש. הראשון הוא סקירה השוואית שנערכה ב-2012 ופורסמה בכתב העת המוביל PLoS One. במחקר הזה בחנו חוקרים אוסטרליים וסינים לא פחות מ-135 מחקרים קיימים כדי לבדוק באילו בעיות מטפלות כוסות הרוח.

סקירה דומה נערכה ב-2015 ופורסמה בכתב העת Traditional and Complementary Medicine. גם בסקירה הזאת נבחנו מחקרים קיימים בנושא. שתי הסקירות החשובות הראו כי כוסות הרוח מסייעות לטפל בבעיות הרפואיות הבאות:

·         אקנה.

·         נגיף ההרפס.

·         שיתוק בפנים.

·         קשחת חוליות – מחלה ניוונית שגורמת לכאב ומגבלות בתנועה באזור הצוואר.

·         כאבים כרוניים.

הסקירה מ-2012 מלמדת שהטיפול נחשב יעיל למי שמבצע אותו לצד טיפולים אחרים לבעיות אלו, לרבות דיקור, פעילות גופנית ושימוש בתרופות.

לצד הטיפול במחלות האלו, השימוש בכוסות רוח ידוע גם כגורם שמשפר היבטים נוספים וחשובים בבריאות הגוף והנפש. על אף שדרושים מחקרים נוספים כדי לבחון את ההשפעות האלו, טיפול בכוסות רוח יכול לסייע גם לסובלים מהבעיות האלו:

·         מחלות במחזור הדם – לרבות אנמיה והמופיליה.

·         מחלות ראומטיות – כמו דלקות פרקים ופיברומיאלגיה.

·         הפרעות גניקולוגיות – כמו בעיות פוריות וקשיים בוויסות ההורמונים.

·         בעיות עור – כמו אקזמה וכתמים בעור.

·         לחץ דם גבוה.

·         מיגרנות.

·         חרדה ודיכאון.

·         הפחתת תסמיני אלרגיות ואסתמה.

האם יש תופעות לוואי לטיפול?

טיפול בכוסות רוח נחשב בטוח ולא מסוכן לכל הדעות. עם זאת, יש לו כמה תופעות לוואי שכדאי להכיר. הטיפול עלול לגרום לאי נוחות, לסימנים אדומים על העור, לחבלות ובמצבים קיצוניים מאוד אף לזיהום בעור. אולם, כל התופעות האלו כאמור צפויות לחלוף אחרי כמה ימים ולא להותיר נזק קבוע ומתמשך.

איך מתבצע הטיפול בכוסות רוח?

הטיפול בכוסות רוח מתחלק לשני סוגים: טיפול יבש ורטוב. בשני הסוגים האלו, המטפל יניח תחילה חומר דליק בתוך כוס, כמו אלכוהול, עשבים או נייר. לאחר מכן הוא יצית את החומר הדליק וכשהאש תכבה הוא יניח את הכוס על העור בנקודות שנבחרו בקפידה.

בשלב הזה, האוויר שבתוך הכוס יתקרר וייצור וואקום על העור. פעולה זו תהפוך את העור לאדום יותר ותשאב אותו כלפי מעלה. הפעולה גורמת לכלי הדם להתרחב ויוצרת תגובת שרשרת שתשפיע על תהליכים נוספים בגוף. המטפל בדרך כלל ישאיר את הכוס על העור למשך שלוש דקות.

גרסאות שונות של טיפול בכוסות רוח משתמשות בטכניקות שונות. בגרסאות מודרניות יותר של הטיפול ניתן להשתמש במשאבת גומי במקום חומר בערה בתוך הכוס. לעיתים, המטפל ישתמש בכוסות סיליקון שניתן להזיז ממקום למקום ובכך לעסות את רקמות העור ולשפר את יעילות הטיפול.

בטיפול הרטוב, לאחר שמשאירים את הכוס על העור למשך שלוש דקות, המטפל יצור חתכים מזעריים בעור, שאינם מכאיבים למטופל. לאחר מכן, הוא יניח שוב את הכוס על אזור זה כדי לשאוב ממנו כמות מזערית של דם. זאת במטרה להעצים את היעילות של הטיפול ואת השפעתו החיובית על הגוף.

בתום התהליך ייתכן כי תקבלו תחבושות ומשחה אנטיביוטית כדי להימנע מזיהום אפשרי. בהיבט הזה חשוב להישמע להנחיות המטפל במלואן כדי להימנע מנזק לבריאות בעקבות הטיפול. העור צפוי לחזור למראהו המקורי בתום עשרה ימים או פחות.

הטיפול, כך מאמינים המומחים, מסייע להסיר מהגוף חומרים רעילים ובכך לשפר את היכולת שלו להחלים מהמחלות שפירטנו קודם. להעצמת יעילות הטיפול, ניתן אף לשלב אותו עם דיקור סיני באותו המפגש.


chair banner1

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.