Write a comment

 

היא אחת מהשיטות הוותיקות, הפשוטות והיעילות לטיפול בכאב, והיא חוזרת בגדול.

כוסות רוח- מאז ועד היום. כל מה שצריך לדעת.

נאמן למקור

בניגוד להנחה הרווחת, טיפול בכוסות רוח הוא לא המצאה של סבתות. המטרה המקורית של טיפול בכוסות רוח היתה בכלל לנזק רעלים מהכשות של נחשים. אבל את כוסות הרוח של פעם, אין סיכוי שהייתם מזהים. הכוסות הראשונות היו עשויות מקרניים של בעלי חיים. הקרניים הפכו לכוסות מבמבוק. ובסופו של דבר, כוסות הבמבוק הוחלפו בכוסות זכוכית, או פלסטיק, שאנחנו מכירים היום.

טיפול בכוסות רוח היא גם לא רק טכניקה בלעדית לרפואה הסינית. בעבר, הטיפול בכוסות רוח היה נפוץ גם בתרבויות אחרות, כולל מצרים ויוון העתיקה. במהלך השנים, הטכניקה התפשטה ברחבי אירופה ומאוחר יותר גם ביבשת אמריקה. אפילו הסינים הרחיבו את הטיפול בכוסות רוח, והיום הטכניקה הפכה לטכניקת טיפול עצמאית ברפואה הסינית, עם מטפלים שמוכשרים באופן ספציפי לטפל רק בזה.

במילה אחת, כוסות רוח היא שיטה פשוטה להניע כלי דם ונוזלים תקועים מאזור בגוף שעבר פציעה. הן משחררות שרירים כואבים ותפוסים, ומסייעות להניע דם ונוזלי גוף אחרים. בכוסות משתמשים על גבי העור, במשך שלוש עד חמש עשרה דקות, לפי המצב של המטופל ושיקול הדעת של המטפל.

ביותר ממילה אחת, מה שקורה בגוף אחרי פציעה הוא עניין מורכב. אחרי כל פציעה, מרגישים כאב. האזורים הכואבים הם למעשה אזורים בהם יש חסימה, או תקיעות של דם ונוזלי גוף אחרים. מפרקים פצועים למשל, הופכים נפוחים וכואבים. אם הפציעה היא בגב, הוא הופך תפוס, נוקשה ומוגבל בתנועה.

בגוף, החסימה הזאת של דם ונוזלי גוף שמלווה פציעה היא כמו מחסום. התנועה של הנוזלים שאמורים לנוע בצורה חופשית בגוף מאטה, וכל אותם נוזלים נתקעים ומצטברים ליד המחסום. הדם ונוזלי הגוף האחרים שתקועים, יכולים לגרום להתפתחות כאב ודלקת.

ובדיוק כמו שמים עומדים נוטים להתחמם, דם ונוזלי גוף תקועים יכולים להתחמם על ידי הטמפרטורה הטבעית של הגוף. כאשר הדם מתחמם באמצעות הטמפרטורה הטבעית של הגוף, הוא פועל בצורה דומה לדבק: סיבי השרירים, שהתכווצו בתגובה לפגיעה, עכשיו נדבקים ומכווצים בצורה חזקה יותר. נוזלים, תאי דם לבנים, מינרלים וחומרים מזינים אחרים, כולם נתקעים ומצטברים באזור. זה השלב של הכאב, הנפיחות והתנועה המוגבלת. מצד שני, אם לא מניעים את האזור בכלל, זה גם עלול למנוע זרימה תקינה של דם ונוזלים, ולכן לעכב את תהליך ההחלמה.

דיקור סיני, או כוסות רוח?

במרבית המקרים, בסופו של תהליך הגוף יצליח לשחרר את האזורים התקועים, ולחזור לתפקוד תקין. במקרים אחרים, אפילו אחרי ניתוח, האזור הפגוע לא תמיד חוזר לעצמו. בדיוק בשביל זה משתמשים בדיקור סיני ושיטות טיפול אחרות. כדי להאיץ את קצב ההחלמה ולהגביר את היכולת של הגוף להבריא את עצמו בצורה מלאה. אבל כדי לעשות את זה, צריך קודם כל להזיז את המחסום, כך שדם ונוזלי גוף אחרים יוכלו להמשיך לזרום, והשרירים, הרקמות העדינות, הגידים והעצמות יחזרו לעצמם. אם האזור עדיין חסום, הגוף לא יכול להחלים בצורה תקינה.

הטכניקה של דיקור סיני משתמשת במחטים כדי להניע ולהגביר את התנועה של דם בגוף, כדי שהפציעה תוכל להחלים בצורה טובה ומהירה יותר. אבל אם האזור נפגע בצורה קשה, המחסום פשוט הופך יותר ויותר גדול. ולא בטוח שלהניע את הזרימה יפתור את הבעיה, אם המחסום עדיין קיים. בחלק מהמקרים, צריך קודם כל להזיז את המחסום, ורק בהמשך להניע את הזרימה. במקרים כאלה, כוסות רוח יכולות לעזור.

המטרה הראשונה של כוסות רוח, היא להקל על כאב. זה נעשה באמצעות משיכה של סיבי השריר בוואקום לתוך הכוסות.

מטרה אחרת של טיפול בכוסות רוח, היא לפרק את המחסום, למשוך את הדם ונוזלי הגוף האחרים מהאזור הפגוע, למעלה אל פני שטח העור. כתוצאה, באזור המטופל לעיתים מבחינים בשינוי בצבע העור (סגול-אדום). העיגולים האלה מקבלים את הצבע הכהה רק אם באזור שטופל עדיין יש נוזלים תקועים. כאשר המצב משתפר מטיפול לטיפול, העיגולים יהיו פחות ופחות כהים. ובכל מקרה, הם נחשבים לחלק מהטיפול. ואפילו יותר מזה- הם חלק מתהליך ההחלמה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.