Write a comment

 

כותנה אורגנית, המפ, במבוק, פליז או בקיצור אקו פאשן הולכים ותופסים מקום נכבד בארון שלנו, ואם לא שם אז לפחות בחנויות הבגדים. איך זה התחיל, לאן זה עוד יגיע ולמה בכלל...

הכל התחיל בשנות התשעים, עם המודעות ההולכת וגדלה לסביבה, או יותר נכון לצרות שהיא נמצאת בהן. האוכל הפך אורגני, כולם התחלנו לדבר על דיאוקסינים ועל זיהום אוויר, ותנאי ההעסקה הפכו למשהו שצריך להתחשב בו, לא רק כשזה נוגע לנו.

אם תבדקו את התווית, תגלו שרוב הבגדים שאנחנו לובשים עשויים מכותנה. כותנה היא התוצר של צמח הכותנה, והיא משמשת בעיקר לייצור אריגים ובדים, אבל גם לצמר גפן, ניר, רשתות דיג ובעבר אפילו לייצור שטרות כסף. היא גדלה כמעט בכל מקום שהוא מספיק חם ומואר, משקים אותה במי קולחין, ומהזרעים שלה מייצרים שמן שאיתו מאכילים בעלי חיים. אז מתי בדיוק הפכה הכותנה לאיש הרע בסיפור?

אז ככה. בשביל שאנחנו נוכל ללבוש ג'ינס וחולצה, משתמשים בהמון המון מים ואפילו יותר מזה בחומרי הדברה, מהסוג המסוכן ביותר. באזורים שבהם הקטיף נעשה בשיטות של פעם, תועדו לא מעט מקרי מוות כתוצאה מהחשיפה לאותם חומרים. בני האדם הם לא היחידים שיוצאים מזה בשן ועין, גם מאגרי מים הסמוכים לשדות הכותנה, בעלי החיים הניזונים מהם וכל שרשרת המזון והמערכות האקולוגיות הסמוכות.

אז למה עדיין משתמשים בה? אתם בטח לא היחידים ששואלים. כמו בהרבה מקרים אחרים, הסיבה העיקרית שעדיין משתמשים בכותנה, היא שכסף מדבר. כותנה זה חומר גלם זול ועמיד. בתהליך העיבוד שלו מאבדים רק חלק קטן מחומר הגלם.


אז כאמור, בערך בשנות התשעים גילינו שאפשר לעשות דברים אחרת. כמו למשל, כותנה אורגנית. חוץ מהגידול עצמו, שנעשה לפי אמות מידה ירוקות טהורות, כל תהליך היצור הוא אורגני, מהקטיף ועד לצביעת האריג. בלי חומרי הדברה ובלי כימיקלים. הכל טבעי ולא פוגע באף אחד. את חומרי הדישון של האדמה מחליף קומפוסט, את חומרי ההדברה מחליפים חרקים שניזונים מחרקים מזיקים.

עוד ערך מוסף של הכותנה האורגנית, הוא הסחר ההוגן, שהופך את השינוי הסביבתי גם לשינוי חברתי. כשאתם קונים מוצר מכותנה אורגנית, אתם יכולים להיות בטוחים שמי שקטף את הכותנה הוא בדיוק בגיל שאפשר להתחיל (ולא שנה אחת פחות), עובד בשעות העבודה המקובלות (ולא שעה אחת יותר) ומקבל בדיוק מה שמגיע לו (ולא שקל אחד פחות). במסגרת הסחר ההוגן, אתם יכולים להיות בטוחים שבתהליך הייצור אף אחד לא נפגע, גם לא הסביבה, כי כל מי שמקבל את תו התקן מתחייב להשתמש רק במה שיש.


עם יד על הלב, אופנה ירוקה, לפחות בהתחלה, לא היתה משהו שכולם יכלו להרשות לעצמם, ואם להיות כנים, גם לא משהו שכולם רצו ללבוש. לפחות לא עד שנכנסו לתמונה כל המעצבים הגדולים שכולנו מכירים. מנישה קטנה, האקו פאשן הפכה למשהו שלובשים כל האנשים שאנחנו רואים בטלוויזיה. לכאורה יש פה קצת ניגוד עקרונות, אבל מצד שני, ככה הצליחו להגיע לפלח שוק שלא בטוח שהיה מגלה בצורה אחרת על החשיבות שבשמירה על הסביבה. היום כבר כמעט כל דבר שקשור בכותנה, ניתן להשיג מכותנה אורגנית. מאופנה גבוהה ועד לחיתולים ומוצרי היגיינה
נשית 
.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.