Write a comment

 

והנה הגיע לו החופש הגדול, ואיתו הבילוי הפופולרי ביותר בקרב תושבי ישראל – גדולים כקטנים – הים. אך לפני שיוצאים לבילוי המהנה (על פי רוב) הזה, חשוב לשנן מספר כללים בסיסיים שיעזרו לכם וישמרו על ילדיכם מפני כמה סכנות שהים, עם כל מעלותיו, טומן בחובו.

כמה עובדות על שוכני הים הפחות סימפטיים, כיצד נימנע מהפורענויות שהם מביאים איתם, ובאילו אמצעים לנקוט אם בכל זאת נקלעים לבעיה.

דגל שחור

איש מאיתנו אינו חסין מפני מקרים בלתי צפויים – זכוכיות מנופצות, אבנים חדות, מדורות שלא כובו כראוי – כל אלה עלולים לפצוע את רגלינו, וגם איברים נוספים של הגוף בחוף הים. אך כאמור הסכנה הגדולה ביותר האורבת לנו נמצאת בתוך הים עצמו. מדוזות, קיפודי ים אלמוגים רעילים ושאר מרעין בישין – כל אלה נראים לנו יצורים בלתי מזיקים, אך לאמיתו של דבר הם אינם כאלה כלל וכלל.

יש להקדיש תשומת לב מיוחדת לסוגיה זו במיוחד אם אתם נופשים בחוף הים בחברת ילדיכם הקטנים. עורם של התינוקות והילדים הקטנים הוא כידוע הרבה יותר עדין משלנו, מערכת החיסון שלהם עדיין מאוד חלשה, ושאיפתם להכיר את העולם הסובב אותם באמצעות מגע ישיר עם בעלי החיים הבלתי מוכרים עלולה להביא לתוצאות בלתי רצויות ביותר.

קיפודי ים

אם אתם מתכננים לנפוש בקיץ בחו"ל, כדאי לברר אצל המקומיים על איפיוני שוכני הים המקומיים. בחופים הפופולאריים של יוון, תורכיה ומצרים את הסכנה הגדולה ביותר מהווים קיפודי ים. יצורים אלה עשויים להיראות כצמח, אך למעשה מדובר באורגניזם חי, שבמסגרת מגננה עלול לשלח חץ מחודד היטב אל תוך הרגל שלכם ולגרום לה נזק רציני. הסיבות להתנהגות הלוחמנית של קיפוד ים תמיד קשורות לתנאי הלחץ הנוצרים בסביבתו – דרכתם עליו בטעות, החלטתם מתוך סקרנות לגעת בו או שפשוט עשיתם יותר מדי גלים במים בסביבתו.

והיה ונעקצתם על ידי קיפוד ים, יש מיד לשטוף היטב את המקום הפגוע במים חמים, מבלי להוציא את המחט מתוך הרגל. רק לאחר הרחצה ניתן להוציא את המחט מתוך הגוף. אם אין בסביבתכם אמצעים רפואיים נגד זיהומים – השתמשו בתכשירי הרפואה העממית, שהוכיחו את עצמם כבר לפני מאות שנים: שטפו את המקום הפגוע בספירט. גם וודקה או וויסקי יתאימו לכך. עקבו בתשומת לב אחרי הפצע, כי הוא עלול לעלות מוגלה. במקרה כזה, כמובן, יש מיד לפנות לרופא, אם אפשר עוד לפני שאתם חוזרים הביתה או למלון מחוף הים.

אלמוגים מסוכנים

כמה סוגי אלמוגים טומנים בחובם סכנה ממשית – הם מפיקים מעצמם רעל הגורם לכוויות הלובשות צורה של שלפוחית. לאחר כוויה מהסוג הזה יש לטפל מיד במקום הפגוע בחומץ – כן, חומץ רגיל, אשר משמש אותנו במטבח – ולאחר מכן בתחליב סינטומיצין. זה יעזור לעצור את התפשטות הרעל ויציל את העור מפגיעות פוסט-טראומתיות.

רכיכות המאכלסות את ריפי האלמוגים נראות  במבט ראשון בלתי מזיקות. אך הדבר מטעה – עם שן אחת בלבד הן יכולות לנשוך את האדם כל כך חזק, שהדבר עלול לגרום לו כאב בלתי נסבל, וזאת עוד לפני שדיברנו על הרעלה. במידה ונעקצתם על ידי רכיכה כזו, יש מיד לחבוש את המקום בצורה מאוד הדוקה ולרוץ לרופא. ושום ריפוי עצמי – זה עלול רק לסבך את המצב.

ויש כמובן גם את המדוזות – מכה של כל קיץ. כמה סוגים מהן בלתי מזיקים לחלוטין, וילדינו אוהבים לפעמים להשליך אותן זה בזה במהלך משחק. אך מוטב למנוע משחקים מהסוג הזה מבעוד מועד – לידיהם יכולה ליפול בטעות מדוזה לא כל כך תמימה.

זיכרו – אם נעקצתם על ידי המדוזה, אסור לשטוף את מקום הכוויה במים – לא מלוחים ולא מתוקים. ראשית יש להוציא ממקום הכוויה את שרידי העוקץ של המדוזה ולשטוף את הפצע בספירט או בחומץ.

יש עוד הרבה דברים שבעונה הלוהטת צריך להיזהר מהם. אז קיץ נעים ובטוח לכם.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.