Write a comment

 

אולי אתם חושבים שמה שיש עכשיו, זה הכי טוב שיש. אולי אתם חושבים שבשביל להיות מאושרים יותר, אתם צריכים קצת יותר ממה שכבר יש. יותר חופש, יותר כסף, יותר אהבה, השלימו את החסר.

מי לא היה רוצה להיות מאושר יותר? הצעד הראשון יכול להיות שינוי ההשקפה שלנו על אושר

או שיש את זה, או שלא

יש עדות מחקרית לכך שגנטיקה אחראית ל- 50% מתחושת האושר שלנו. קחו לדוגמא שני אחים שגדלו באותו בית, באותן נסיבות. אחד מאיר כמו השמש, והשני חשוך כמו הלילה. אבל גם 50% עדיין רחוקים מלהיות 100%. מחקרים מראים שאם עובדים על זה, אפשר בהחלט להיות מאושרים יותר, לא משנה מה נקודת הפתיחה שלנו. כנראה שזה לא יהיה שינוי מאוד דרמטי (נניח מ-1 ל-10) אבל תחושת האושר והסיפוק שנחווה יהיו גדולות יותר. זה דורש מאמץ, וזה דורש מחויבות, בדיוק כמו כל מטרה משמעותית אחרת בחיים. יותר מזה, לא רק שאפשר להיות מאושרים יותר, זה הולך ונהיה קל עם הזמן. שינויים כמו מדיטציה, או עזרה למען הזולת הן טכניקות מוכחות להגברת תחושת האושר. עם הזמן הם הופכים להרגל, מה שאומר שהם דורשים הרבה פחות מאמץ.

אושר הוא יעד

אנשים רבים מאמינים שאושר הוא יעד. בין אם זאת חתונה, כסף, או שינוי בחיים. ללא ספק, שינויים מהסוג הזה יכולים לתרום לתחושת האושר, אבל ממש לא כמו שאנחנו חושבים. הם אחראים רק בערך ל-10% מתחושת האושר הכללית שלנו. אז אם עושים את החשבון (50% גנטיקה, 10% יעדים) מגלים שיש לנו עוד 40% של אושר, שהם לגמרי בידיים שלנו. תחושת אושר מתמשכת קשורה יותר לפעולות שאנחנו עושים, או מחשבות שאנחנו חושבים, שני דברים שיש לנו יותר שליטה עליהם, בהשוואה לדוגמא לנסיבות אחרות בחיים שלנו. אושר הוא לא קו הסיום במרוץ של החיים. הוא תהליך. יש הרים של מחקרים שמראים שכאשר אנשים מאושרים יותר, הם הופכים בריאים יותר, סקרנים יותר, חברתיים יותר, יצירתיים יותר, פתוחים יותר לדברים חדשים, ומאושרים יותר ויותר.  

בסוף מתרגלים להכל

יש לנו נטייה להסתגל מהר לשינויים חיוביים בחיים. למעשה, הסתגלות היא אחד המכשולים הגדולים בדרך לאושר. הבית שחיכיתם לו, המכונית החדשה, העבודה היוקרתית, האהבה החדשה. כולם יכולים לגרום לתחושת אושר גדולה, אבל זמנית. עם הזמן, אנחנו שוכחים כמה חיכינו להם. למה? סיבה אחת היא שאנחנו מכוונים לשונה, לא לדומה. מה שאומר שזאת בעצם בדיוק אותה הסיבה שעומדת גם מאחורי ההתרגשות שלנו, וגם מאחורי ההסתגלות שלנו. אפשר להאט מעט את ההסתגלות, או אולי אפילו להימנע ממנה, על-ידי שינוי החשיבה וההתנהגות.

רגשות שליליים חזקים יותר מחיוביים

עד לא מזמן, כולם האמינו שרגשות שליליים חזקים יותר מרגשות חיוביים, מה שבהחלט יכול לעשות את הדרך אל האושר קשה יותר. לדוגמא, היו מחקרים שהראו שהתגובה של אנשים משתנה אם הם זוכים בסכום כסף, או מאבדים את אותו סכום. לאובדן היתה השפעה חזקה יותר מאשר לזכייה. המגמה הנוכחית טוענת שבנקודת זמן מסוימת, רגש שלילי באמת עשוי להיות חזק יותר מרגש חיובי, בגלל שהוא בעצם אומר לנו שיש בעיה שצריך לתקן. אבל אם מסתכלים על הטווח הארוך, רגשות חיוביים מנצחים בגדול. הם מאפשרים לבנות, לצמוח. מחקרים אפילו מראים שאם יש "מספיק" רגשות חיוביים, לרגשות שליליים כבר אין השפעה שלילית על בניית משאבים, או על תחושת הסיפוק מהחיים. רגשות חיוביים לא מבטיחים שלעולם לא נרגיש רע לגבי דברים, אבל מה שהם כן יכולים לעשות, זה לצמצם את ההשלכות של רגשות שליליים.

אושר הוא רדיפה אחר תענוגות

אושר הוא יותר מאשר נהנתנות ורדיפה אחר חוויות חדשות ומענגות. למעשה, עזרה לאחרים, שהיא בדיוק ההיפך מלעשות בשביל עצמנו, יכולה להיות הנתיב הקצר ביותר לאושר. במחקרים, בערך מחצית מהאנשים שעזרו לאחרים, דיווחו על סוג מסוים של היי, ואפילו על הקלה בכאבים. יותר מזה, עבור רוב האנשים, מעט מאוד עזרה עשתה את ההבדל. לשיפור במצב הרוח בעקבות עזרה לאחרים, היו גם ביטויים פיסיים. אצל אותם אנשים מצאו עלייה בשחרור של סרוטונין (מוליך עצבי עם חיוך מאוזן לאוזן) אנדורפינים (משככי הכאבים הטבעיים של הגוף) ואוקסיטוצין (הורמון החמלה והאהבה). אז האם האושר הוא נוירו-ביולוגי? מחקר אקדמי משנת 2006 הראה שעצם החשיבה על תרומה לקהילה, הפעילה אזור במוח שנקרא המערכת המזולימבית (mesolimbic pathway), אזור הגמול במוח שלנו שקשור בתחושות חיוביות של אושר ושמחה.

מידה אחת לכולם

אם אתם מחפשים מתכון, כדור קסם, או שיקוי להגברת האושר, מחכה לכם אכזבה. לכל אחד יש פרשנות אחרת, דרך אחרת, קצב אחר, דברים שהוא טוב בהם, דברים שהוא נהנה מהם, וחלומות משלו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.