Write a comment

 

חורף. ישנו כמו דובים. אין מה להגיד, הגוף יודע מה טוב בשבילו. אבל החורף מסתיים, והגיע הזמן להתעורר משנת החורף. מצד שני, זה לא אומר שעכשיו מתחילות החגיגות עד אור הבוקר. שינה טובה לא רק מרגישה טוב באותו רגע, היא מטעינה את הגוף ואת המוח בדרכים מפתיעות והיא מתכון בטוח לאריכות ימים. היא לא נחשבת לפעילות גופנית, אבל היא טובה ללב לפחות כמוה, וזה לא הכל.

כל היתרונות של שינה, ולמה אנחנו צריכים להמשיך להקפיד עליה, אפילו שהקיץ כבר כאן

עצימת עיניים
במחקר שנערך באוניברסיטת הארווארד (
Harvard) השתתפו 24,000 אנשים. אצל הנמנמנים שביניהם, מצאו שכיחות נמוכה ב-40% של התקפי לב. המחקר של הארווארד נערך ביוון, שמתפארת בתרבות הסיאסטה שלה. הנמנמנים שהקפידו על תנומה יומית היו מוגנים יותר מנמנמנים מקריים ולא עקביים. אבל זה לא הכל. אפילו מנוחה של 45 דקות באמצע היום סייעה להפחתת לחץ דם, שיפרה את קצב פעימות הלב ועזרה למשתתפים שסובלים מקשיי הירדמות. איך עושים את זה? עוצמים עיניים.

ירידה במשקל
נכון, אולי לא תשרפו קלוריות במהלך השינה, אבל שינה מספקת יתרונות אחרים וחשובים לירידה במשקל. במחקר שפורסם בכתב העת Sleep, 35,000 המשתתפים התגייסו לבחון את הקשר בין שינה להשמנת יתר. המשתתפים שישנו בין חמש לשש שעות בלילה, היו גם אלה שנטו יותר לסבול מהשמנת יתר, בהשוואה למשתתפים שישנו בין שבע לתשע שעות. הקשר בין שינה להשמנת יתר העסיק גם חוקרים מאוניברסיטת קולומביה (Colombia), שמצאו שמשתתפים שישנו בין חמשלשבע שעות שינה בלילה נמצאים בסיכון כפול (50%) לסבול מהשמנת יתר, בהשוואה למשתתפים שהקפידו על שבע עד תשע שעות. הסטטיסטיקה של משתתפים שהוגדרו כ"ישנוניים קלים" (בין שעתיים לארבע שעות בלילה) היתה הרבה יותר אכזרית. סיכון של 73% לסבול מהשמנת יתר. ההסבר- חוסר בשינה מפחית את הרמות של ההורמון לפטין, שעוזר לנו להרגיש שבעים ומגביר את הרמות של גרלין, ההורמון שגורם לקיבה שלנו להרגיש כמו בור בלי תחתית. כשמגיעים לנמנום של אחרי ארוחת צהריים (שהוא בעצם לא דבר רע אלא פאוזה טבעית שלל הגוף שמסונכרנת עם הקצב שלו) עדיף פשוט להיכנע. אחרת זה יכול לעלות לנו באקסטרה קלוריות. שורה תחתונה- לישון נכון, בזמן הנכון.

הבריאות המינית
חוסר בשינה, כמו אפקט דומינו, יוביל לשורה של תהליכים שבסופו של דבר יגיעו גם לחשק המיני. אם לא ישנים טוב בלילה, הנטייה היא להיות יותר מתוחים, לחוצים ועייפים. לא בדיוק רשימת מצבי הרוח המעוררים מינית. בסקר שנערך בשנת 2007 על ידי קרן השינה הבינלאומית (National Sleep Foundation's) בארצות הברית, בערך שליש מהנשים הודו שהן עייפות מדי בשביל סקס. שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 2010, בסקר זהה, רבע מהמשתתפים משני המינים אמרו את אותו דבר. שינה היא דרך אחת לשחזר את רמות האנרגיה ומצב הרוח, וגם להפחית סטרס, מה שבתגובה יכול להחזיר את התשוקה המינית לימים של גיל 16, וכמו באפקט דומינו, עם החשק המיני משתפרים מצב הרוח, האנרגיה ורמות הסטרס. במחקר שנערך באוניברסיטת שיקאגו (Chicago) בשנת 2011, בקרב המשתתפים שישנו פחות מ-5 שעות בלילה נמדדו רמות טסטוסטרון נמוכות, וככל שרמות הטסטוסטרון נמוכות כך גם החשק המיני והתפקוד המיני. שורה תחתונה- שינה, בדיוק כמו סקס, לא מוגבלת רק לחדר המיטות. תעשו את זה.

יצירתיות
מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה (California) מצא שבכל יום ממוצע לגמרי המוח מאבד חלק מהיכולת לספוג מידע חדש, אבל שינה יכולה להפוך את התהליך הזה. שינה, כולל שנת צהרים, עוזרת להעביר זיכרונות מהמחסן הזמני בהיפוקמפוס (hippocampus) למחסן הרציני והקבוע בניאו-קורטקס (neocortex). גם מחקרים אחרים הצביעו על הקשר בין שינה לשיפור בתפקודים קוגניטיביים, כמו זיכרון והתמצאות. אפילו תנומה קצרה באורך שש דקות, סיפקה למוח בדיוק את התמריץ שהוא היה צריך. לפי מחקר שפורסם בכתב העת Sleep, 10 דקות הוגדרו כמשך האופטימאלי של שינה כדי להשיג את היתרון הקוגניטיבי, בלי לשלם את המחיר של עייפות.

בשביל חשיבה יצירתית וארגון זיכרונות רציני, אתם רוצים לעבור דרך כל חמשת השלבים של שינה מה שאומר בין 60 ל-90 דקות. כל מה שבין 10 דקות ל-60 דקות עלול פשוט להשאיר אתכם עייפים. שינה מספיק ארוכה (כזאת שכוללת גם חלומות) נמצאה יעילה במיוחד בעיבוד ואחסון מידע. שורה תחתונה- שינה קצרה להתרעננות, שינה ארוכה בשביל להיות חכמים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.