Write a comment

 

מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) נחשבת לבעיה שכיחה, שרבים סובלים ממנה. לפי ההערכה, כמחצית מהם לא יודעים שהם חולים בה, ומתוכם רבים לא יודעים מה המשמעות שלה.

כל מה שלא רציתם לדעת על COPD.

כרטיס ביקור

COPD היא מחלת ריאות שמקשה על הנשימה. היא מאופיינת בעיקר על ידי דלקת או נזק שנגרם לריאות, אשר מונע מאוויר להיכנס ולצאת בחופשיות. היא שכיחה יותר בגילאי 60 ומעלה, בגלל שבדרך כלל לנזק שנגרם לריאות לוקח זמן להפוך לסימפטום.

COPD יכולה להתייחס גם לכל חסימה במעברי האוויר שנגרמת על ידי ברונכיט כרוני, או אמפזימה (נפחת). מי שסובל מ-COPD, בדרך כלל סובל גם מברונכיט כרוני או נפחת, וברוב המקרים משתיהן.

בברונכיט כרוני, האיברים שאחראים להעביר אוויר לריאות סובלים מדלקת ומייצרים הרבה ליחה. זה יכול לצמצם, להצר, או לחסום את מעברי האוויר ולהקשות על הנשימה.

נפחת לא קשורה לתהליך של דלקת. אצל אדם בריא, נאדיות הריאה (שהם בעצם שקי האוויר הקטנים בריאות) הם כמו בלון. כאשר שואפים ונושפים הם גדלים ומתכווצים בהתאמה. בנפחת, השקים האלה מאבדים את הגמישות שלהם, פחות אוויר נכנס אל הריאות ויוצא מהן, מה שגורם לתחושה של קוצר נשימה.

הסימפטום השכיח ביותר של COPD הם קשיים בנשימה. ככל שהבעיה מחמירה, קוצר הנשימה עשוי להופיע גם במהלך פעולות פשוטות, כמו להחליף בגדים, לבשל או לסדר את הבית. לאורך זמן, התהליך הבסיסי של הנשימה צורך יותר ויותר אנרגיה, מה שמוביל לחולשה ולעיתים אף לאובדן משקל.

גורמים וסימפטומים

כמעט תמיד COPD נגרמת בגלל עישון ממושך ואינטנסיבי. השאיפה של טבק מגרה את מעברי האוויר והורסת את הסיבים העדינים בריאות. גורמי סיכון אחרים כוללים חשיפה ממושכת לכימיקלים, אבק, או זיהום אוויר.

קוצר נשימה הוא אחד הסימפטומים הבולטים ביותר. במונחים מקצועיים קוראים לזה דיספניאה (dyspnea). בחיים האמיתיים, זה מרגיש כמו קוצר נשימה שמחריף בזמן מאמץ. עם הזמן, אנשי COPD חווים קשיים בנשימה גם בפעולות הכי פשוטות ויומיומיות.

סימפטום נוסף הוא שיעול, אשר בדרך כלל נוטים לייחס אותו להתקררות, שפעת או מצבים אחרים. כאשר הוא כרוני, הוא עלול להיות סימן מוקדם ל-COPD. ההבדל הראשון הוא משך הזמן. שיעול של COPD, בשונה משיעול אחר, לא נעלם לחלוטין. הוא סימן לכך שהגוף מנסה להוציא ליחה החוצה מהריאות.

גם אנשים בריאים מייצרים ליחה, כדי לשמור על אחוז מסוים של לחות במעברי האוויר. אבל ב-COPD מיוצרת עודף ליחה, וכמו קורים של עכביש, היא לוכדת הכל. עשן, חיידקים, או חלקיקים אחרים, אשר במצב רגיל המקום שלהם הוא בחוץ. כאשר צבע הליחה משתנה משקוף לצהוב, חום, ירוק, או מלווה בהפרשה של דם, בדרך כלל המשמעות תהיה שהריאות סובלות מזיהום.

בנוסף, אחת האינדיקציות ל-COPD, היא צפצוף או שריקה. כאילו הריאות משמיעות רעש במהלך השאיפה והנשיפה. אבל זה לא כאילו. כאשר מעברי האוויר הופכים צרים כתוצאה מעודף ליחה, האוויר מנסה לפלס את דרכו בכוח פנימה או החוצה מהריאות, מה שיכול לגרום לצפצוף או שריקה בזמן הנשימה.

בעקבות המאמץ הרב שמעורב בתהליך הנשימה, כאב בחזה הוא סימפטום נוסף שיכול להופיע. בפועל, כאשר השיעול מאוד חזק וממושך, שרירי החזה מכווצים והחזה לא באמת יכול ומצליח להירגע ולהרפות. כתוצאה מכך שהריאות מלאות באוויר, לעיתים תופיע תחושה של נפיחות בחזה.

בגלל שתהליך הנשימה הופך לפעולה מורכבת, והגוף צריך לעבוד הרבה יותר קשה בשביל לנשום, תחושת עייפות היא סימפטום שכיח נוסף של COPD.

ככל שהמחלה מתפתחת, חוסר בחמצן למוח עלול לגרום גם לבעיות מצב רוח וזיכרון, אבל זה לא אחד המאפיינים העיקריים של המחלה. לפי ההערכה, כ-40% מהאנשים שסובלים מ-COPD סובלים גם מדיכאון, אבל עדיין לא ברור אם המצב הרגשי הוא תוצאה כמעט טבעית של חיים עם בעיה כרונית, ממושכת ומשתקת, או שזאת תוצאה של פחות מדי חמצן שמגיע למוח.

סימפטומים נוספים שעלולים להופיע הם כיחלון (Cyanosis), שינוי בגוון העור מרגיל לכחול כתוצאה מכך שלא מספיק חמצן מגיע לרקמות, טמפרטורת גוף גבוהה מהרגיל, ונפיחות בכפות הרגליים והקרסוליים כתוצאה מאגירת נוזלים.

אבל כאמור, הרבה פעמים COPD מגיעה בלי סימפטומים בכלל. COPD נחשבת למחלה רצינית שמתפתחת באיטיות ובהדרגה, ללא תסמינים, ומחריפה עם הזמן. כאשר סימפטומים כמו קשיים בנשימה וכאבים מופיעים, אי אפשר להמשיך להתעלם מהם. אבל בשלב הזה, גם אי אפשר למחוק את הנזק שנעשה. אבל בהחלט אפשר למנוע הצטברות של נזק נוסף ולשפר את איכות החיים. איך? תתחילו בלהפסיק לעשן.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.