Write a comment

 

מצד אחד, אנשים משתמשים בהן יותר מאי פעם ועם תוצאות בשטח אי אפשר להתווכח. מצד שני, אולי העובדה שתרופות נוגדות דיכאון הפכו לאחד הטיפולים התרופתיים השכיחים, מעידה יותר עלינו מאשר על איכות התרופה עצמה.

תרופות נוגדות דיכאון- כל מה שרציתם לדעת

לא הוקוס פוקוס
ראיתם את זה בטלוויזיה, קראתם על זה באינטרנט, או שמעתם על זה מהרופא שלכם. אחד הגורמים לדיכאון, הוא חוסר איזון כימי במוח. מוח של אנשים שסובלים מדיכאון לא משתמש בצורה נכונה במוליכים עצביים (או נוירו-טרנסמיטורים) כמו סרוטונין ודופאמין. רוב התרופות נוגדות הדיכאון עובדות על ידי שינוי האיזון בין מולכים עצבים במוח, והופכות את אותם מוליכים עצביים לזמינים יותר עבור תאי המוח.

 

ציפיות ריאליות
בתוך הקבוצה הגדולה של טיפולים תרופתיים, תרופות נוגדות דיכאון נחשבות ליעילות במיוחד, במיוחד בשילוב עם טיפול פסיכולוגי במקביל, אשר לפי מחקרים נחשב לטיפול הטוב ביותר לדיכאון. מרבית המטופלים שנוטלים תרופות נוגדות דיכאון מדווחים על שינויים בסימפטומים כמו עצב, אובדן עניין וחוסר תקווה. אבל, תרופות נוגדות דיכאון לא עובדות מהיום למחר. עשויים לעבור עד שלושה שבועות, ובחלק מהמקרים אפילו יותר מזה, כדי להרגיש שינוי אמיתי.

האם אתם צריכים להחליף?
ברוב המקרים, רוב המטופלים לא יגיבו לתרופה נוגדת הדיכאון הראשונה שהם מנסים. בחלק מהמקרים, צריכים אפילו שלושה חודשים וסוגים שונים של תרופות כדי להבחין בשינוי ולהרגיש את ההשפעה המלאה. אם כעבור שלושה חודשים אתם עדיין לא מרגישים בשינוי בסימפטומים, חשוב להיות כנים עם עצמכם ועם הרופא המטפל. יכול להיות שצריך לשנות מינון, או להחליף סוג של תרופה. אפילו אם הטיפול עובד כמו שצריך, חשוב לא להפסיק, למרות שלא תמיד זה נוח, ולמרות תופעות הלוואי.

תופעות לוואי
הסוג הנרשם ביותר של תרופות נוגדות דיכאון הן מסוג SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors), כמו למשל פרוזאק. לתרופות מהסוג הזה (ולנוגדות דיכאון בכלל) עשויות להיות תופעות לוואי כמו בחילות, סחרחורות, שלשול או עצירות, נדודי שינה או עייפות, חרדה וחוסר מנוחה, ירידה בחשק המיני, עלייה במשקל, הזעה, יובש בפה וכאבי ראש. עם מרבית תופעות הלוואי יש דרך להתמודד, לדוגמא: נטילת התרופה ביחד עם ארוחה יכולה לעזור לבחילה, אם השימוש בתרופה גורם לתחושת עייפות מוגברת אפשר לקחת את התרופה ממש לפני השינה, אם הטיפול דווקא גורם לנדודי שינה עדיף לקחת אותם בבוקר, אם הטיפול גורם לבעיות בתפקוד המיני, שינוי סוג התרופה בדרך כלל עוזר. מה שזה לא יהיה, חשוב לדבר עם הרופא. מעבר לכך, תופעות לוואי רבות נעלמות מעצמן לאחר כמה שבועות.

תגובה בין תרופתית
לתרופות נוגדות דיכאון של הדור החדש יש מעט מאוד תופעות לוואי, אם בכלל, בהשוואה לגרסאות קודמות ומיושנות יותר. אבל, תרופות נוגדות דיכאון עדיין עשויות להיות באינטראקציה עם תרופות אחרות, אפילו עם תוספים טבעיים. תגובה בין תרופתית יכולה להוביל להתפתחות תופעות לוואי חמורות, וכמובן לפגום ביעילות של הטיפול. לכן, חשוב ליידע את הרופא על כל סוג של תרופה (טבעי, קונבנציונאלי, ללא מרשם) גם אם זה נראה זניח ולא חשוב.

לדבר
מחקרים מראים שהשילוב בין טיפול פסיכולוגי עם טיפול תרופתי בנוגדי דיכאון הוא השילוב הנכון ביותר להתמודד עם דיכאון. הטיפול יכול להיות טיפול התנהגותי, שמתמקד בשינוי תבניות התנהגות ומחשבות שליליות, או תרפיה בינאישית (Interpersonal) שמתמקדת במערכות היחסים שאנחנו יוצרים עם אחרים. גם אם לא מטופלים, חיוני לשמור על מעקב צמוד במהלך הטיפול התרופתי ולדווח לרופא על כל שינוי משמעותי בחיים, במקום העבודה, במערכות היחסים, או במצב הרפואי.

הפסקה
מטופלים רבים מאמינים שטיפול תרופתי בדיכאון הוא לכל החיים. בפועל, טיפול ממוצע בתרופות נוגדות דיכאון ימשך כשנה. הרופא שלכם יעזור לכם להחליט מתי הזמן הנכון ביותר להפסיק את הטיפול. אמנם תרופות נוגדות דיכאון לא נחשבות לממכרות מבחינה פיסית, אבל הפסקה פתאומית, חדה ולא מבוקרת יכולה לגרום לתופעות לוואי מטרידות. הדרך הנכונה ביותר היא להפסיק בהדרגה, לפי ההנחיות של רופא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.