Write a comment

 

עגלגל, מוצק ושופע. כרוב הפך לרכיב תזונתי מרכזי ברחבי העולם. הוא זמין כל השנה, אבל הוא הכי טוב בתקופה הזאת. סוף הסתיו בואך החורף.

למה כרוב טוב יותר מכולם, למה הסגול טוב יותר מהירוק, ולמה מיץ כרוב טוב יותר משניהם. הכל על  הכרוב.

כוכב נולד

לא ממש ברור מתי ואיפה התפתח הכרוב כמו שאנחנו מכירים אותו היום. אבל אם מחפשים טוב, מגלים שהוא גדל גם ביוון העתיקה וברומא (ששם החזיקו ממנו תרופה לכל המחלות) ובמקביל גם בגרמניה, פולין ורוסיה, שם הוא הפך לחלק מהתרבות המקומית.

הרבה אחרי שהכרוב נולד, הכרנו את נוגדי החימצון, אותם חומרים שמפרקים מנשקם את הרדיקלים החופשיים לפני שהם מספיקים להניח את ידיהם על ה- DNA, על התאים בגוף ועל מולקולות שומניות, כמו כולסטרול.

אבל, מחקרים חדשים חושפים שנוגדי חימצון השייכים למשפחת המצליבים (כמו כרוב למשל), לוקחים את העבודה שלהם קצת יותר ברצינות מהשאר. נוגדי החימצון שנמצאים בכרוב ממש מאותתים לגנים שלנו להגביר את ייצור האנזימים שמעורבים בתהליך סילוק רעלים מהגוף, תהליך בו הגוף שלנו אומר שלום ולא להתראות לכל אותם רכיבים שעלולים להזיק לו.

נוגדי החימצון בירקות ממשפחת המצליבים, מתחילים תהליך מורכב בתוך התאים שלנו, שהגנים וגם הפרטנרים שלהם, האנזימים, מגיבים אליו בצורה אוטומטית. כל אחד בדרכו שומר על איזון מושלם עם היתר. הסינרגיה הטבעית הזאת מייעלת את יכולת התאים לנטרל רעלים ורדיקלים חופשיים, כולל חומרים מסרטנים בפוטנציה.

זאת כנראה הסיבה בגינה ירקות ממשפחת המצליבים מפחיתים את הסיכון לחלות בסרטן, בצורה יעילה יותר מירקות או פירות אחרים. מחקרים מראים כי באופן כללי, תזונה עשירה בירקות ממשפחת המצליבים מפחיתה את הסיכון לסרטן הערמונית, סרטן פי הטבעת, סרטן השד, סרטן השחלות וסרטן הריאות, אפילו בהשוואה לתזונה שכוללת הרבה ירקות ופירות אחרים וטובים.

לדוגמא, במחקר שנערך במרכז למחקר הסרטן בסיאטל בקרב 1,000 משתתפים גברים, נמצא כי נבדקים שאכלו 28 מנות שבועיות של ירקות נמצאו בסיכון נמוך ב- 35% לחלות בסרטן הערמונית. לעומתם, נבדקים שצרכו ירקות ממשפחת המצליבים במשך 3 פעמים בשבוע בלבד, נמצאו בסיכון נמוך ב- 44% לחלות בסרטן הערמונית. במחקר אחר, בו נאספו נתונים מ- 100,000 מתנדבים, במשך למעלה מ- 6 שנים, הסיקו כי תזונה עשירה בירקות קשורה לסיכון נמוך ב- 25% להתפתחות סרטן פי הטבעת. תזונה עשירה בירקות ממשפחת המצליבים לעומת זאת, נמצאה קשורה לסיכון נמוך ב- 49%.

בנוסף להיותו אנטי סרטני, כרוב הוא מקור מעולה לוויטמין K (91.7% מהצריכה היומית המומלצת) ו-וויטמין C (50% מהצריכה היומית המומלצת) ומקור טוב למינרלים (סידן, אשלגן, מגנזיום ומנגן) וסיבים תזונתיים (15% מהצריכה היומית המומלצת).

שתה מיץ
לאורך השנים, כרוב הצליח לאתגר חוקרים רבים. באחד המחקרים, גילו כי מיץ כרוב חי יעיל בצורה משמעותית בטיפול בכיבים של מערכת העיכול. המשתתפים ששתו ליטר מיץ כרוב טרי ביום (לא בבת אחת, מחולק למנות) החלימו בפרק זמן ממוצע של עשרה ימים. התכולה הגבוהה של גלוטמין (glutamine), חומצת אמינו והדלק המועדף על התאים בקיבה ובמעיים, היא כנראה הסיבה שמיץ כרוב וכיבי קיבה הם חברים כל כך טובים.

ואם חשבתם שזה מפתיע, זה רק בגלל שעדיין לא שמעתם על הכרוב הסגול. תכולת נוגדי החימצון בכרוב סגול גבוהה פי 6 עד 8 פעמים מכרוב רגיל. לפי מחקר שפורסם בכתב העת Food Science and Technology נוגדי החימצון בכרוב סגול עשויים למנע את הפגיעה בתאים שמתרחשת במחלת אלצהיימר. ואם היה חסר לכם עוד משהו, צריכה של ירקות ממשפחת המצליבים קשורה גם להפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם.

תעודת זהות:

ידוע בציבור: כרוב
שם בוטני
:
Brassica Oleracea

שם משפחה: מצליבים
מוצא: אירופאי
עונה
: כל השנה

מה אוכלים: את העלים. ריקים או ממולאים

מילה מהסינים: משתן, טוב למערכת העיכול, טוב למערכת הנשימה, והכי חשוב מחזק את הכליות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.