Write a comment

 

היא נחשבת לבעיית הכאב השלישית (אחרי כאבי גב וצוואר), היא לא מקרה פרטי של דלקת מפרקים (למרות שלפעמים היא מרגישה ככה) היא עשויה להימשך לא מעט זמן (בין חצי שנה לשלוש שנים), אבל אפשר להיפטר ממנה.

כתף קפואה (Adhesive Capsulitis). מזרח ומערב.

מועדון הבורסה
במונח כתף קפואה משתמשים כדי לתאר קשת רחבה של מצבים שגורמים לכאב ומגבילים את טווח התנועה במפרק הכתף. לא ממש יודעים להסביר למה היא מתפתחת, אבל האיך קצת יותר פשוט: התאים בגוף שאחראים על תהליכים דלקתיים מעוררים תגובה ברקמות באזור שק הכתף (Subacromial Bursa) וגורמים להן להידבק אחת לשניה. לזה תוסיפו רשת מורכבת של שרירים, עצמות וגידים, ותקבלו כתף נוקשה ובעיקר כואבת.

באופן כללי, מקובל לחלק את התפתחות הבעיה לשלושה שלבים: שלב בו מתחיל הכאב, שלב בו בנוסף לכאב התנועה הופכת להיות מוגבלת, והשלב השלישי, שלב ההחלמה, או ההפשרה. רק קחו בחשבון שהוא עשוי להיות איטי וממושך.

בכל אחד מהשלבים, הכאב יכול להיות עמום, או דוקר. במקרה של התפרצות פתאומית, הכאב יכול להיות חמור ולהקרין ליד כולה. בדרך כלל הוא יחמיר בלילה. ברוב המקרים הוא יתקוף רק כתף אחת, ורק בחמישית מהמקרים את שתיהן. הכאב הזה הוא מעגל קסמים מרושע- בהתחלה הוא מגביל את טווח התנועה. אבל ככל שטווח התנועה מוגבל, המצב של מפרק הכתף מחמיר. וככל שהמצב של מפרק הכתף מחמיר, הכאב מתגבר. אם זה מנחם, בשלב מסוים הכאב קבוע ונשאר פחות או יותר באותה רמה.

כתף קפואה יכולה להתרחש בעקבות פציעה. הפציעה הזאת יכולה להיות מאוד מינורית כשהיא מתרחשת, ורק בהמשך להתפתח לכתף קפואה. במקרים אחרים היא יכולה להתפתח בהדרגה, בלי טריגר חיצוני. בנוסף, יודעים להגיד שהיא שכיחה יותר בעשור החמישי לחיים (למרות שבשנים האחרונות עקומת הגיל יורדת), שכיחה יותר אצל נשים, ומחקרים מראים כי יש לה שכיחות גבוהה יותר בקרב חולי סוכרת.

בשלב הראשוני של הטיפול, המטרה היא להפחית את הדלקת ולהגדיל את טווח התנועה. ובשביל זה יש לנו תרופות נוגדות-כאב ותרופות נוגדות-דלקת. לאחר שהמצב האקוטי נרגע, אפשר לשלב טיפולי פיסיותרפיה, עיסויים ומתיחות. אבל היעילות של טיפולים כאלה יכולה להשתנות ממטופל למטופל ומכתף קפואה לכתף קפואה.  

כתף בת 50

ברפואה הסינית קוראים לזה כתף בת 50 (wu shi jiang), בגלל השכיחות הגבוהה יותר בקבוצת גיל זו, כאשר רמת האנרגיה הכללית נחלשת באופן טבעי.

באופן כללי, הרפואה הסינית מאמינה כי כאב נגרם בעקבות חסימת הזרימה של אנרגיה ודם. באופן ספציפי יותר, הרפואה הסינית מחלקת את המצב לשלושה סוגים: רוח וקור, תקיעות של דם ותקיעות של אנרגיה. בכולם, העיקרון הטיפולי יהיה להניע את התקיעות, להפחית את הנוקשות באזור המפרק ולהפחית את תחושת הכאב.

הטיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא מסייע להניע את האנרגיה ולשחרר חסימות כדי להפחית את הכאב, להרגיע את השרירים ולרכך את הנוקשות. הטיפול בדיקור סיני ידוע ביעילותו בהפחתת כאב (מה שהרפואה המערבית קוראת לו שחרור של משככי הכאבים הטבעיים של הגוף), אבל הוא גם מסייע בהפחתת הדלקת ובשיפור מצב הבריאות הכללי.

הטיפול בצמחי מרפא תומך באותה מטרה. צמחים כמו אסטרגלוס, אנג'ליקה, כורכום וקינמון למשל נחשבים לצמחים מחממים ומסייעים להניע את האנרגיה. בשלב האחרון, לאחר שהושגה שליטה בדלקת ובכאב, אפשר לשלב טיפול בטווינה כדי לעודד תנועה עדינה במפרק ולהרגיע את הרקמות.

תנו למספרים לדבר

מספר מחקרים בדקו את ההשפעה של דיקור סיני לטיפול בכתף קפואה. באחד מהם, מחקר שפורסם בכתב העת Hong Kong Medical Journal, 35 מטופלים שסבלו מכתף קפואה חולקו בצורה רנדומאלית לשתי קבוצות. קבוצה ראשונה שטופלה באמצעות פעילות גופנית מתונה ומתיחות, וקבוצה שניה שטופלה באמצעות שילוב של פעילות גופנית ודיקור סיני. בשתי הקבוצות המשתתפים קיבלו תרגילים לתרגול בבית. בשתי הקבוצות עברו המשתתפים הערכה של תחושת הכאב ומוגבלות טווח התנועה בתחילת המחקר, ועם סופו, לאחר ששה שבועות. בקבוצה שטופלה רק בפעילות גופנית, השיפור שנמדד לאחר ששה שבועות היה 39%. בקבוצת הדיקור השיפור היה גבוה באופן משמעותי- 76.4% לאחר ששה שבועות בלבד. גם כאשר בדקו את המטופלים לאחר 20 שבועות מתחילת המחקר, תוצאות הטיפול נשמרו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.