Write a comment

להוציא כמה זוגות נעלי עור שממש קשה לי לוותר עליהן, כולי ירוקה. דף הבית שלי הוא google black, אני לא רואה טלוויזיה, בטח שלא חדשות. קונה רק ספרים יד שניה. לא משתמשת בשקיות ניילון. אוכלת ביצי חופש, אם בכלל. בשר בכלל לא, אבל זה רק מהעצלנות. אם זה מה שיציל את העולם? לפי ספר חדש שנקרא 'גוונים של ירוק' ((shades of green יש לנו עוד מה ללמוד כדי לחיות חיים ירוקים באמת.

כמעט כל פעולה שאנחנו עושים אפשר למדוד במדדים ירוקים. ואתם יודעים מה? מסתבר שלא פשוט להיות ירוק. אם נקבל את כל מה שאומרים לנו על ההתחממות הגלובאלית, הרי שנצטרך לצמצם כל פעולה, של כל אחד מאיתנו, לפחות בשלושת רבעי. זה אומר שבערך כל בחירה שאנחנו עושים ביום יום, צריכה הערכות מחודשת. הנה כמה דוגמאות.

קופים ירוקים

קחו למשל את הבננות. סוף סוף הגיע החורף והמדפים מתמלאים בהן. אבל, בטח לא ידעתם שאחרי כותנה, בננות נחשבות ליבול המרוסס ביותר בעולם. חוץ מהסיבים התזונתיים שאומרים לנו שיש שם, יש שם  גם מנה גדושה של קוטלי עשבים/ פטריות/ טפילים/ חרקים. לגבי חמישה מהם הכריז ארגון הבריאות העולמי (WHO) על כוננות כתומה. שלושה מהם אינם מאושרים לשימוש בבריטניה. תוסיפו לזה את העובדה שבענף הבננות הרבה יותר כסף הולך על כימיקלים, מאשר על המשכורות לעובדים. אז לא צריך להפסיק לגמרי לאכול בננות. אפשר להסתפק בגידול אורגני, שלא כולל את כל הכימיקלים. למזלנו בארץ מגדלים בננות, ככה שנחסך מאיתנו תהליך היבוא המזהם.

על השחיטה

ואם כבר בענייני חורף, חשבתם פעם על הדרך שהעוף עובר כדי להגיע לצלחת המרק?. לפי ההערכה, 160 מיליון עופות בשנה נשחטים בשביל שיהיה לנו מה לאכול, וזה עוד בלי להגיד מילה על איך שמגדלים אותם. בלי לקחת בחשבון את תהליך הייצור, ההקפאה, והאריזה של העופות, האנרגיה שדרושה לגדל אותם ולייצר את המזון שלהם, שוות ערך לצריכה שנתית של תחנת כוח ממוצעת. הכי ירוק זה לפתוח לול בחצר האחורית. אבל, גם כאן יש גווני ביניים, טובים יותר או פחות, תעשו את השיקולים לבד. מצד אחד, אנחנו יודעים שעופות שגדלים בגידול תעשייתי מאסיבי, זה לא דבר טוב. מצד שני, כשזה מגיע למדדים של צריכת אנרגיה, הגידול התעשייתי המאסיבי מתברר כחסכוני ב- 32%. אז פה יש דילמה ירוקה אמיתית, זכויות בעלי חיים מול זיהום אוויר. נתון נוסף שכדאי שיכנס למשוואה, הוא שברוב בתי הגידול התעשייתים, ממוצע פליטת האמוניה הוא מעל הרמות שהוגדרו כבטוחות עבור בני אדם. מה שבטוח, עוף בארוחות מוכנות, טייק אווי, או מזון מעובד לא שווים. לא את זה ולא את זה.

והרי החדשות

היום כבר כולם יודעים שעצים מתים זה רע ואינטרנט זה טוב. אבל זה לא לגמרי מדויק. בתור התחלה, לעצים יש נטייה לגדול. גם אם נמשיך לקרוא עיתונים, כנראה שהעצים יתחלפו בעצים חדשים. דבר שני, מחקר שבחן כל אחד מהשלבים שכרוכים ביצור עיתון, חישב ומצא כי עותק מודפס אחד אחראי לפליטה של 174 גרם של פחמן. יותר מפי שלושה מאשר חצי שעה של צפייה בטלוויזיה, אבל (באופן מפתיע) קצת פחות מגלישה באינטרנט למשך זמן זהה. יתרון נוסף של העיתונים הוא שרובם (70%) מודפסים על ניר ממוחזר. למרות שהם חושבים אחרת, צרכני האינטרנט הם בסך הכל ירוקים חיוורים. בשביל להעלות דף אחד, צריך הרבה מאוד אנרגיה. בנוסף, מחקר שנערך השנה העריך כי עקבות הפחמן שאנחנו משאירים אחרי שיטוט יומי עולים לנו בכ- 234 גרם של פחמן ליום. אז אם אתם רוצים להיות הכי ירוקים שאפשר, תתנתקו. ירוק אמיתי יודע שהחדשות היחידות שמעניינות אותו יגיעו אליו ישירות על ידי חברים אחרים בקומונה. אפילו את תחזית מזג האוויר אפשר לחזות בדרכים המסורתיות. אם אתם עדיין משתוקקים לדעת מה קורה מחוץ לקירות החושה, תאזינו לרדיו. רדיו צורך באופן יחסי מעט חשמל.

ושאבתם מים

לא סתם למקלחת יצא שם לא טוב במושגים ירוקים. מקלחת ממוצעת מבזבזת 80 ליטר מים, יותר מחצי (!) מהצריכה היומית הממוצעת. בשביל ירוק אמיתי, מקלחת שווה שימוש לא הכרחי במשאבים יקרים. אז אם אתם לא גרים במצפה מבודד בגליל, סביר להניח שלוותר על מקלחות לגמרי, לקפוץ לנהר, או לחמם את המים בצורה סולארית לא ממש מדברים אליכם. אם להיות חצי ירוקים נראה לכם עסק מספיק טוב, אפשר ללכת על מקלחות משותפות, או ברצף אחת אחרי השניה. זה רעיון טוב לחיסכון, גם באנרגיה וגם במים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.