Write a comment

 

ההיסטוריה של הניסיונות להפחתת תחושת הכאב בזמן הלידה היא ארוכה. מצמחים ועד לטכניקות מודרניות יותר, כמו אפידורל, כאשר המטרה של כולן להפחית, ואולי אפילו לשלול לחלוטין, את הכאב. אבל מה אם לפחות חלק מהכאב הוא עניין של תפיסה וציפייה?

היפנובירת'ינג (Hypnobirthing) מציעה לשכוח מכל מה שחשבנו עד היום על לידה, ולעשות את זה אחרת.

לידה מחדש

ד"ר גרנטלי דיק-ריד (Dr. Grantly Dick-Read) היה רופא ומיילד בריטי שנחשב על-ידי רבים לאבי תנועת הלידה הטבעית. אבל לא תמיד זה היה ככה. כשהוא דיבר עם זוגות על היתרונות של לידה טבעית בראשית שנות ה- 20 של המאה הקודמת, לעגו לו. הספר הראשון שלו, 'לידה טבעית' (Natural birth), התקבל בהתנגדות רבה בקרב הקהילה הרפואית והוא הושעה מהקליניקה בלונדון בה עבד. אבל ד"ר ריד ידע שיש לו טיעון מנצח ביד, והטיעון הזה היה שהכאב בזמן הלידה נובע מתוך תחושת פחד, ושאם נצליח לנטרל את הפחד, כאב לא חייב להיות חלק מהלידה. 

בספר השני שלו, 'לידה ללא פחד' (Childbirth without fear) הוא כבר הצליח לתפוס את תשומת-לב הציבור. בערך בן לילה, הספר הפך לרב-מכר וד"ר ריד הוזמן להרצות ברחבי העולם. אבל רבים מאמינים כי עבודתו לא הושלמה.

אחת מהם היא מארי מונגן (Marie F.Mongan), או מיקי, כמו שקוראים לה החברים שלה. את ארבעת הילדים שלה, היא ילדה בלי משככי כאבים. שניים מהם, בגלל שעל משככי כאבים לא שמעו באותה תקופה. ואת השניים האחרים, בגלל שמונגן מאמינה בחוויית לידה אחרת.

היפנובירת'ינג (Hypnobirthing) שידועה גם בתור שיטת מונגן (Mongan Method) היא פילוסופיה בדיוק כמו שהיא טכניקה, אבל הרעיון הוא לא חדש. הוא בעצם לידה מחדש של פילוסופית הלידה כפי שהציג אותה ד"ר ריד. השיטה טוענת כי בהעדר פחד, מתח, או נסיבות רפואיות מיוחדות, כאבים חמורים לא חייבים להיות חלק מתהליך הלידה.

לידה בהיפנוזה לא כוללת טראנס, או אובדן חושים. למרות שהיפנוזה אולי נשמעת מילה גדולה ומפחידה, היא בסך-הכל היא יכולת מולדת שיש לכולנו ואפשר ללמוד להשתמש בה במצבים מסוימים, כמו לידה למשל. התחושה שחווים דומה לחלום בהקיץ, או מידת הריכוז כמו בזמן קריאה בספר או בסרט.

בעוד שהרפואה המודרנית מציעה אפשרויות להפחתת הכאב, בלידת היפנוזה החוויה הפיסית של הצירים, תנועת העובר בתעלת הלידה והתרחבות אזור הפירנאום נתפסים כחוויה, לא כסבל שצריך לדכא באמצעות תרופה. וזאת בדיוק הנקודה. בחברה המערבית המודרנית קיימת צפייה שלידה צריכה להיות חוויה כואבת. בחברות בהן אין תפיסה מוקדמת לגבי הלידה, נשים לא חוות מידה זהה של כאב. היפנובירת'ינג נותנת כלים מעשיים לתכנת מחדש את התפיסות שיש לנו בנוגע ללידה, ובעיקר להפריד בין כאב ולידה.

בצער תלדי?

מחקרים שנערכו בין השנים 2005-2008 מראים כי מתוך 1,000 נשים שהשתמשו בשיטת ההיפנובירת'ינג, שיעור הניתוחים הקיסרים עמד על 15.5%, בהשוואה לממוצע הרגיל שעומד על כ- 30%.

אז איך בדיוק עושים את זה? ההנחה הבסיסית היא שאם היולדת מגיעה מוכנה ללידה, מבחינה פיסית, מנטאלית ורוחנית, אפשר לחוות את החוויה במלוא עוצמתה. במקום להשתמש בטכניקות קונבנציונאליות להפחתת הכאב, או הליכים רפואיים שעשויים להגביל את התנועה והמנח שלהן במהלך הלידה, לומדים להשתמש בטכניקות כמו מחשבה, דמיון, עיסוי, תנועה, שינוי תנוחות ושימוש באביזרים כדי לשנות את החוויה בשלבים השונים של הלידה. במקום לפחד, לומדים על ההתנגדות שהפחד יוצר, לומדים להירגע ולסמוך על הגוף, ובעצם להחזיר את אומנות הלידה לאינסטינקטים הטבעיים שלה, כאשר בן-הזוג ממלא תפקיד מלא ופעיל בתהליך.

מעבר להימנעות מתסמונת פחד-לחץ-כאב, היתרונות של לידה כזאת היא הפחתה משמעותית של השימוש במשככי כאבים, קיצור משך הלידה, התאוששות מהירה יותר, קשר ראשוני חזק יותר עם העובר, וכמובן, חווית לידה יפה וטבעית. כמו שהטבע התכוון.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.