חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment
שריפת השומן טובה יותר כשקר וזו סיבה טובה להפסיק להתחפר בפוך ולצאת לפעילות ספורטיבית

הטמפרטורות כבר נמוכות, הגשם עומד בפתח והפוך עם כוס השוקו החם נראים קורצים מתמיד, בוודאי כשהאופציה השנייה היא ללבוש בגדי ספורט דקיקים ולצאת לרוץ / לרכוב / לשחק / לשחות ומה שלא יהיה.
אבל רגע לפני שאתם מחליטים להרים ידיים ולהיכנע לגנרל חורף, או לחילופין להיכנס למכון כושר, כדאי שתדעו מדוע מומלץ בכל זאת להשקיע ולצאת החוצה גם עכשיו.

שריפת קלוריות מוגברת
כשקר, הגוף שורף יותר קלוריות כדי להתחמם. אימון גופני בחוץ בטמפרטורה הנמוכה מ-17 מעלות מאיץ משמעותית את שריפת הקלוריות, גורם למאגרי הגליקוגן להתרוקן במהירות רבה יותר וכך פונה הגוף לשריפת שומן במהירות רבה יותר.
מכאן שהחורף היא עונה מצוינת להוריד במשקל, לאו דווקא לעלייה בו. אם רק מתנערים משנת החורף וממשיכים בפעילות הגופנית הרגילה, אפשר להשיל כמה וכמה קילוגרמים ללא בעיות מיוחדות.

שומן חום, שומן לבן
עד לשנים האחרונות נהוג היה לראות את רקמת השומן בגוף כאחידה. אלא שמחקרים מתקדמים הראו בשנים האחרונות כי יש בגוף האדם שני סוגי שומן – לבן וחום. השומן הלבן הוא השומן אותו אנו מכירים והוא משמש כמאגר אנרגיה. השומן החום מצוי אצל תינוקות ופעוטות בשיעור של 5% ממאסת השומן הכללית, וכמותו הולכת ופוחתת עם השנים.
תפקיד השומן החום הוא לחמם את הגוף, והוא עושה זאת על ידי שריפת השומן הלבן. הקור הוא הטריגר שמפעיל את השומן החום לשרוף את השומן הלבן.

עלייה ברמת האדרנלין
נקודה זו קשורה לשני הסעיפים שמעליה. תנאי קור גורמים לייצור מוגבר של אדרנלין בגוף. האדרנלין חיוני לפעילות רקמת השומן החומה ולייצורה. אם ייצור האדרנלין גבוה, עשוי להתגשם החלום הרטוב והפרוע של רבים, ורקמת שומן לבנה תהפוך לחומה. וזה נפלא, כי המרנו שומן פאסיבי (כאמור, מאגר אנרגיה ותו לא) בשומן אקטיבי ששורף את אותה אנרגיה שבשומן הלבן.
כמו כן, האדרנלין גורם לפירוק מזורז של הגליקוגן, שהוא מאגר האנרגיה הזמין והמיידי של הגוף. באופן כללי, תנאי קור מאיצים את שריפת הגליקוגן, וכך מגיעים מהר יותר לשריפת שומן באימון. זו גם הסיבה שבחורף אנו שורפים יותר קלוריות שמקורן בשומן. כלומר, מי ששומר על תזונה רגילה ועל פעילות גופנית שגרתית, יוכל להוריד כמה וכמה קילוגרמים בחודשי החורף.

טיפים לפעילות גופנית בחורף
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.