Write a comment
באופן מפתיע למדי, גידול עציצים נחשב תחביב נפוץ כיום דווקא בקרב דור ה-Y, צעירים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם. אז למה בדיוק התחביב הזה צובר תאוצה דווקא עכשיו ואיך בדיוק הוא משפיע על העוסקים בו?

אולי אלו הגעגועים לטבע ולתקופה פשוטה יותר, אולי זה הצורך בתעסוקה שאינה כוללת בהייה במסכים ואולי זה בכלל הרצון שמקונן ברבים מאיתנו לתרום את חלקו לסביבה אחרי ההרס המתמשך שלה על בני מינינו. לא באמת ברור מה הסיבה לכך, אבל נראה כי דווקא בתקופה שבה הטכנולוגיה משתלטת על חיינו, יותר אנשים, ודווקא רבים מהצעירים שבהם, בוחרים להתחיל לגדל עציצים בביתם.

אז אם גם לכם יש חיבה לצמחיה ירוקה בביתכם ותמיד תהיתם האם ואיך היא משפיעה על הגוף והנפש שלכם – תחזיקו חזק, כי התשובה עשויה להפתיע אתכם:

ניקוי רעלים

רובנו מבלים בין 80 ל-90 אחוזים מהזמן שלנו בתוך חללים סגורים. הזיהום בתוך החללים האלו, כך מזהירים חוקרים מדעיים, גורם בין היתר לדברים הבאים:

·         העלאת הסיכון לשבץ ב-34 אחוזים.

·         העלאת הסיכון למחלות לב ב-26 אחוזים.

·         העלאת הסיכון למחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ב-22 אחוזים.

·         העלאת הסיכון לזיהום בדרכי הנשימה ב-12 אחוזים.

אם הנתונים האלו הצליחו להבהיל אתכם, זה הזמן לצפירת הרגעה – חשוב לזכור כי צמחים מאז ומעולם היו ידועים כמטהרי האוויר של הטבע. הם יכולים להסיר תרכובות מזהמות מהאוויר שאנחנו נושמים ולנקות אותו בקלות וללא שום התערבות מצדכם. לכן, גורמים רשמיים ממליצים לשים בין 3 ל-6 צמחים בבתים או בחללי עבודה כדי להבטיח אוויר איכותי ובריא יותר לנשימה.

ההיבט הנפשי

צמחים, כך מתברר, יכולים ללמד אותנו דבר או שניים על אמפתיה. במחקר שנערך באוניברסיטת טקסס נמצא כי אנשים שמשקיעים חלק מזמנם בגידול עציצים, נחשבים אמפתיים ורגישים יותר לסביבה. הטיפול בצמחים, כפי שמראה המחקר, מסייע להגביר את החמלה ואפילו לנהל מערכות יחסים בריאות יותר עם בני אדם.

על פי הספר Holistic Solutions for Anxiety & Depression, גידול צמחים בבית גם מסייע להפחית חרדה ודיכאון. במחקר מעניין שפורסם בכתב העת Evolutionary Psychology אף נמצא כי ורדים, חבצלות וחינניות מסייעים להעלות את מפלס האושר ואפילו לשפר את הזיכרון. אם זה לא מספיק, מחקר אחר שפורסם בכתב העת Nature מצא כי הוספה של 10 עצים בשכונת מגורים מעלה את מפלס האושר בצורה שדומה להעלאה משמעותית בשכר.

ההשפעה על המוח

קרה לכם פעם ש"נתקעתם" על משימה בעבודה עד שהרגשתם שהמוח שלכם לא עומד בעומס וכבר לא מתפקד באותה היעילות? במצב כזה, ייתכן כי כל מה שאתם צריכים זה להרים את הראש מהמחשב או מהמסמכים על השולחן – ולהסתכל על צמחים ירוקים.

במחקר של אוניברסיטת סטנפורד היוקרתית נמצא כי הפעולה הפשוטה הזאת מסייעת לחדד את החושים ולחזק את תפקוד המוח. ייתכן כי זאת בדיוק "זריקת האנרגיות"שאתם צריכים כדי לעמוד גם במשימות המורכבות ביותר.

התמודדות עם מחלות

האוויר היבש, בייחוד כשמשתמשים במזגן בחורף, גורם למגוון רחב של בעיות בריאותיות הכוללות בין היתר עיניים יבשות, גירוי בעור, יובש בגרון, שיעול, עייפות וחולשה. כל אלו מתעצמים עוד יותר בחשיפה לאבק וכמובן במקרים של צינון או שפעת.

מחקר שנערך באוניברסיטת וושינגטון מצא כי צמחים בבית יכולים להפחית ב-20 אחוזים את האבק בבית ואפילו להוסיף לחות לאוויר בצורה שמצמצמת את ההשפעות השליליות של שני הגורמים המפוקפקים האלו על הבריאות של כולנו. החוקרים אף ציינו כי צמחים יכולים להפחית את הסיכון לצינון ולשפעת, לקהל על התסמינים של המחלות האלו ואפילו לקצר את זמן ההחלמה מהן.


chair banner1


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.