Write a comment

הקיץ מביא עימו נחילים של חוטית נודדת, מדוזה שבשלושים השנים האחרונות מקפידה להגיע לביקור שנתי עוקצני במיוחד. כך תטפלו בצריבה בחוף הים ובבית

בסוף חודש יוני ובמהלך חודש יולי, דווקא בשיא החום של הקיץ, מגיעות המדוזות אל חופי ארצנו. תזמון גרוע במיוחד, יש להודות, כיוון שרבים רוצים ללכת לחוף הים ולהימלט מחום היום, אבל המדוזות מהוות איום של ממש, עם צריבות לא נעימות שעלולות אף להיות מסוכנות.

המדוזה היא חסר חוליות ימי, ש-95% מגופה הם מים, 4-5 אחוזים הם חלבון ומעט שבמעט מלחים ומינרלים. המדוזה הנפוצה בחופינו היא כמובן החוטית הנודדת, שפלשה למזרח התיכון דרך תעלת סואץ ומאז מגיעה מדי שנה בנחילים עצומים. היא נצפתה לראשונה מול חופי ישראל ב-1976, כמאה שנים לאחר פתיחת תעלת סואץ, ומאז מקפידה על ביקור שנתי במימיו החמימים של הים התיכון.

המדוזה אינה תוקפת, אך זרועותיה מכילות ארס, למטרות ציד כמובן, וכשהוא בא במגע עם גוף האדם הוא משאיר סימן של צריבה, כמו כוויה. ממש לא כיף.

צריבת מדוזות מוכרת היטב לאלפי רוחצים, שחשו על בשרם, תרתי משמע, את מגעה. הצריבה יכולה להתרחש לא רק ממגע ישיר במדוזה, אלא גם ממים צורבים: לעתים נפגעים רוחצים גם כאשר אין בסביבתם מדוזות כלל. הסיבה לכך היא כי זרועות הציד ניתקות מהמדוזה, נסחפות בים וממשיכות להיות אקטיביות. גם כאשר מדוזה נסחפת לחוף היא עדיין מסוכנת ועלולה לצרוב, ואין לגעת בה.


רוב הצריבות הנן קלות ולא מסוכנות, אך אם פגעו בעיניים או באזור רגיש אחר יש בכך מן הסכנה וחשוב להעניק טיפול הולם למקרה. הגירוד מופיע מיד ועלול להימשך כמה שעות, כולל שלפוחיות במקום הנגוע, אבדן תחושה, חום, חולשה, כאבי שרירים, בחילות והקאות וכאבי ראש.

מה לעשות אם נצרבתם? קבלו מדריך קצר

1. עזרה ראשונה
שטפו את המקום הנגוע במי ים. ככלל, זרועות הציד של המדוזה לא נדבקות לגוף, אבל כבר קרו מקרים שזרוע כזו נותרה על הגוף הפגוע. לכן, שטפו היטב את המקום הפגוע במי ים והקפיד לנקות כל שריד וזכר למדוזה.

2. לא לשטוף במים!
מים מתוקים אמנם טובים יותר לפצע בעור, וזה בדיוק מה שעושה המדוזה – פצע שטחי על פני העור; אלא שמים מתוקים גורמים לשחרור הארס מתאי הארס שבזרועות הציד, ולכן בשלב הראשוני של הטיפול אל תשפכו אותם על הפצע.

3. לא לשפשף!
אסור לשפשף את המקום הנגוע בחול, כי הוא רק יגביר את החדירה של ארס המדוזה לגוף. אל תחמירו את מצבו של הפגוע ואל תחדירו את הארס לתוך גופו.

4. לשטוף בחומץ
לא לחינם מחזיקים בתחנות ההצלה בקבוקי חומץ. החומץ יעיל בנטרול הארס של המדוזה, לכן חשוב לשטוף את המקום הפגוע בחומץ. יהיה זה צעד חכם לשים בקבוק חומץ בין הדברים שאתם לוקחים אתכם לחוף הים.

אגב, כל חומץ, כולל תפוחים, יהיה יעיל נגד עקיצת המדוזות. בבתי מרקחת וברשתות פארם אפשר למצוא מגבוני חומץ לשימוש זה, ואותם אפשר להחזיק דרך קבע בתיק הים שלכם.


5. אבקת סודה
סודה היא בסיסית במהותה, על כן סותרת חומצה ויעילה בנטרול ארס המדוזה.

6. תכשירים לעזרה
ישנם חומרים מן הטבע הידועים כמקלים על פצעים בעור, וכדאי להשתמש בהם. למשל, תכשירים על בסיס צמח האלוורה יעזרו להרגיע את המקום הדווי. וכמוהם גם תכשירים על בסיס קלנדולה, צמח בעל השפעה מרגיעה ומקררת. ג'ל פניסטיל, אשר יעיל להרגעת הגוף לאחר עקיצות יתושים, יוכל לעזור גם כן.

7. טלק
בבית, פזרו אבקת טלק נעימה שתעזור לייבש את האזור הפגוע.

8. תמשיכו להתאפק
בניגוד לשמועות ולאגדות אורבניות, שתן של בני אדם אינו רלבנטי כאן, אינו מנטרל דבר ולא מעניק כל הקלה.

9. המשך טיפול
אם הפצע ממשיך להציק לאחר זמן מה ואחרי שנקטתם חלק מהצעדים האמורים, יש לעבור להמשך טיפול במרפאת קופת החולים ולהתייעצות עם רופא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.