Write a comment

 

מחקר ענק שנמשך 22 שנים מצא עלייה של 60% בתאונות בקרב ילדים הקשורות לשימוש בצעצועים. הגורמים המרכזיים לעלייה הם כלי רכיבה לילדים

 
בכל שלוש דקות מגיע ילד נוסף לקבלת טיפול רפואי בחדר מיון בבית חולים בגלל אירוע שנסב סביב צעצוע. בין 1990 ל-2011 נרשמה עליה של 60% בתאונות של ילדים הנובעות משימוש בצעצוע. כך עולה ממחקר חדש שנערך בבית החולים לילדים בעיר קולומבוס שבמדינת אוהיו, ארה"ב.

 
זהירות, קורקינט!

הקורקינט הוא אחד מהצעצועים שעל הכוונת לאחר פרסום המחקר. כלי הרכב המוכר לרובנו כדו-גלגלי צנוע המונע בדחיפת אחת מהרגליים, עבר שדרוג משמעותי בשנים האחרונות, וגרסאות שונות שלו נפוצות עד מאד בקרב ילדים. "התדירות העולה בפציעות של ילדים, ובעיקר בצעצועים המונעים בכוח הדחיפה, מדאיגה מאד", אמר ד"ר גארי סמית', מנהל המרכז הרפואי ואחד החוקרים הראשיים במחקר זה. "לאורך הקריירה שלי לא ראיתי עליה כה משמעותית. איננו מנסים להפחיד את הציבור עם פרסום המחקר, אלא להציג בפניו את הבעיות ולהציע דרכים לשיפור המצב. ויש מה לשפר, בכל הקשור לבטיחות בשימוש בצעצועים, עיצובם, גיבוש תקנות חדשות לבטיחות ועוד".המחקר, כך מספר ד"ר סמית', הוא הראשון שבוחן תאונות של ילדים מצעצועים בטווח זמן כה רב – כאמור, 22 שנים. גם טווח הגילאים שנבדק היה מרשים. החוקרים בחנו כל מקרה בו הגיע ילד או נער, עד גיל 18, לקבל טיפול רפואי בחדר מיון בגלל תאונה הקשורה בשימוש בצעצוע כלשהו. המחקר עתיד להתפרסם בגליון פברואר 2015 של כתב העת Clinical Pediatrics, אך החל מהיום (שני, 1.12.14) ניתן למצוא אותו ברשת בגרסה מקוונת.


בין הממצאים המעניינים שעלו במחקר:

לא פחות מ-3.3 מיליון ילדים ברחבי ארצות הברית ולאורך התקופה האמורה (1990 – 2011) הגיעו לחדר מיון בשל פגיעה מצעצוע. ב-2011 נרשם ממוצע מדהים של טיפול בילד בכל 3 דקות – כאמור, בשל פגיעה שנבעה מצעצוע.


ילדים עד גיל 5 הם הנפגעים העיקריים, ומעל מחצית מהמקרים אירעו לזאטוטים עד לגיל זה (כאמור, טווח הגילאים נבדקו במחקר היה עד גיל 18).


הסכנה המרכזית בקרב ילדים עד גיל 3 היא החנקות מהכנסת צעצוע לפה.


זוכרים את הקורקינט? ככל שהילדים גדלים, עולה שכיחות התאונות הקשורות למשחקי רכיבה. 42% מהפגיעות בקרב ילדים מגיל 5 עד 17 קשורים לתלת אופן, בימבות, סקוטרים, כמובן אופניים ושאר כלי הרכיבה לקטנים. בקרב ילדים מתחת לגיל 5 יורדת השכיחות לפגיעה מכלי רכיבה ל-28%.


העלייה בפגיעות של ילדים מצעצועים בכלל ומשחקי רכיבה בפרט עלתה במקביל לפופולאריות הגוברת של קורקינטים שונים בקרב ילדים. מאז שנת 2000, אז החלו כלי רכב אלו להיות נפוצים בקרב ילדים, ועד 2011, נרשמו 580,037 פגיעות בקרב ילדים שכאמור דרשו קבלת טיפול בחדר מיון, ממוצע של ילד פגוע בכל 11 דקות.


הפציעות השכיחות ביותר היו שברים, חבלות ברגליים ופגיעות בראש.


בקרב המספר טורד המנוחה, 3.3 מיליון ילדים שנפגעו בכל רחבי ארה"ב ולאורך תקופת הזמן האמורה, 63% הם בנים.


למרות שקורקינט הוא כלי רכב מוכר וידוע, שהורינו ואף סבינו נהנו להשתעשע בהם, בתחילת שנות האלפיים החלו להופיע גרסאות קלות משקל ומהירות של כלי הרכב האמורים, מה שהפך אותם לפופולאריים בין ילדים, שלא התקשו לסחוב אותם ממקום למקום כדי לגלוש. ד"ר גארי סמית' מדגיש כי באותן שנים בהן עלתה קרנו של הקורקינט, נרשמה ירידה בפגיעות הקשורות לגלישה על סקייטבורד. "חבשו קסדה, חבשו קסדה, חבשו קסדה", הוא מחדד. ד"ר סמית' מוריד את האחריות הבלעדית מההורים, ולדבריו יש שותפים נוספים לאחריות בעליה בפגיעות בקרב ילדים. "על חברות הצעצועים, וכן על גופים האחראיים על בריאות הציבור ושלומו, לגבש סטנדרטים אחרים בכל הקשור לבניית צעצועים והשימוש בהם".


"זו העבודה של הילדים, לשחק", סיכם ד"ר גארי סמית', "וצעצועים הם הכלים שלהם. הרי אנחנו ההורים רוצים שהם יחקרו את העולם סביבם וישאפו להתקדם, אך תפקידנו לדאוג שהסביבה הזו תהיה בטוחה".

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.