Write a comment
ביופידבק נחשב בעיני חלק מהאנשים לטיפול מעט משונה. מצד אחד, מדובר בטיפול אלטרנטיבי ומצד שני נעשה בו שימוש במכשירים רפואיים לבחינת מדדים פיזיולוגיים. אז מהו בדיוק הטיפול הזה ואיך תדעו אם הוא מתאים לכם?

כשאנחנו חולים בצינון, המון דברים בגוף שלנו משתנים – הטמפרטורה עולה, העייפות מתגברת ואפילו מצב הרוח שלנו בקרשים. זוהי רק דוגמה אחת מבין רבות לאופן שבו המערכות השונות בגופנו מושפעות זו מזו וגם, למרבה הצער, נפגעות כאשר אחת מהן נפגעת או לא מתפקדת כרגיל. מתוך ההבנה הזאת, נולדה בשנות ה-40 של המאה הקודמת שיטת טיפול חדשה – ביופידבק, אשר מתבססת על ההבנה שבאמצעות ניטור מדדים גופניים והשפעה עליהם – אפשר לשפר מגוון רחב של היבטים בבריאות הגוף והנפש.

במסגרת השיטה הזאת, בוחנים המטפלים מדדים כמו דופק, נשימה, מתח בשרירים, מוליכות חשמלית של העור, חום גוף, גלי מוח ועוד – כדי לשרטט תמונה רחבה ומדויקת יותר של המצב הגופני של האדם. חלק מהמטפלים משתמשים בחושים שלהם בלבד כדי לעשות זאת ואחרים משתמשים בציוד רפואי מתקדם שישפר את דיוק המדידה ואת איכות הטיפול.

באילו בעיות ניתן לטפל בביופידבק?

כיום משתמשים בביופידבק כדי לטפל בקשת רחבה של בעיות רפואיות ונפשיות, לרבות: חרדה, לחץ כרוני, אסתמה, בעיות שינה, הפרעות קשב וריכוז, כאבים כרוניים, עצירות, כאבי ראש, לחץ דם גבוה, תסמונת המעי הרגיז, טנטון, שבץ, כאבי מפרקים והפרעות במתן שתן. בנוסף, הטיפול משמש לא מעט גם להקלה על תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים לטיפול בסרטן.

בעבור חלק מהאנשים, הטיפול הזה עשוי להיראות מעט מוזר או משונה, אך חשוב להבין כי כיום גם ברפואה הקונבנציונלית מכירים בחשיבותו וברוב בתי החולים וקופות החולים מציעים אותו במסגרת טיפולי הרפואה המשלימה, לצד דיקור סיני, שיאצו וכירופרקטיקה.

למי זה מתאים בדיוק?

טיפול בביופידבק משלב בדיקה פיזיולוגית עם מתן כלים מעשיים שיעזרו להתמודד עם הבעיות שמפריעות לכם, כפי שנסביר מיד.

הטיפול נחשב יעיל ביותר לילדים ולנוער, בייחוד בבעיות כמו הפרעות קשב וריכוז, בעיות התפתחותיות או הפרעות שינה. זאת מכיוון שמדובר בטיפול לא פולשני וחווייתי – אשר יכול במקרים מסוימים לחסוך את השימוש בתרופות כימיות לטיפול בתופעות הלא נעימות האלו. הנתונים מראים כי ילדים ובני נוער במקרים רבים מגיבים לטיפול בצורה טובה יותר ממבוגרים.

בנוסף, הוא מתאים מאוד לאנשים שסובלים מכאבים כרוניים או מבעיות רפואיות ונפשיות שונות, אשר מרגישים שהטיפולים המוכרים לא מסייעים להם ורוצים לנסות גישה אחרת, מעשית ופשוטה יותר, שיכולה להוות אפיק חדש ויעיל לשיפור איכות החיים. זוהי דרך נהדרת להפחית כאמור את השימוש בכדורים, לרבות משככי כאבים או כדורי שינה. במקרים מסוימים, גם אנשים שלא סובלים מבעיות רפואיות פונים לטיפול כזה בשביל לשפר ולחזק את איכות החיים.

איך מתנהלים הטיפולים האלו?

בשלב הראשון של טיפול בביופידבק, המטפל יחבר חיישנים אלקטרוניים לאזורים שונים בגופכם כדי לקבל תמונה מדויקת של מצב המדדים החיוניים שלכם. חלק מהמטפלים מעדיפים לבצע את המדידה בשיטה המסורתית, באמצעות הרגשת הדופק, מצב השרירים והעור שלכם – באמצעות החושים שלהם וללא עזרים חיצוניים.

בשלב השני, המטפל יגבש המלצות שיסייעו לכם לשפר את הבעיות שמפריעות לכם בבריאות הגוף והנפש – זאת באמצעות השפעה על המדדים הגופניים שמהווים חלק בתהליך שיוצר את הבעיות האלו.

לדוגמה, אם אתם סובלים מכאבי ראש כרוניים או ממיגרנות, כיום מומחים מבינים שמתח נפשי מתבטא במתח בשרירים שמשפיע גם על תחושת הכאב הנפוצה הזאת. כאשר תלמדו כיצד להרפות באופן אקטיבי את השרירים הספציפיים האלו בגופכם – כך תוכלו להפחית במידה ניכרת את כאבי הראש בטווח המיידי והארוך.

דוגמה נפוצה נוספת קשורה להתמודדות עם חרדה או לחץ דם גבוה. את שתי הבעיות המוכרות והלא נעימות האלו ניתן בהחלט לשפר באמצעות תרגול ממוקד של נשימות – אשר על פי כל המחקרים האחרונים שנערכו בתחום, תורמות מאוד להרפיית השרירים, להפחתת חרדה ואפילו לשיפור התפקוד של המוח.

התרגילים הספציפיים שמתאימים לשיפור הבריאות שלכם יגובשו באופן אישי ופרטני על ידי המטפל לאחר בחינת המדדים שלכם. כדי להבטיח שהטיפול אכן יסייע לכם, תידרשו לגלות אחריות ולממש את ההמלצות האלו בעצמכם גם לאחר המפגש בקליניקה.mitot banner3


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.