Write a comment
בקיץ נחשים יוצאים ממחילותיהם ומגיעים לעתים לאזור של מגורי אדם. לצד אבטיחים, מלונים, משמשים, בריכות, ים, ארטיקים וקייטנות, הקיץ היא העונה של הנחשים. הזוחלים הללו ישנו את שנת החורף, החלו לצאת ממחילותיהם באביב, והקיץ היא שעתם היפה.

כיוון שהם בעלי דם קר, כדי לשמור על רמת אנרגיה מספקת עליהם לדאוג שחום גופם לא ירד מתחת ל- 26 מעלות סלציוס, ולכן בלילות, בהן יורדת מעט הטמפרטורה, הם עולים על כבישים ומדרכות כדי לספוג את החום שנאצר בהם. לעתים הם נכנסים לגינות כדי לשתות מים, מוצאים שיח להצטנף תחתיו ועלולים "להרגיש בבית".

כל הנחשים הם טורפים, לא כולם ארסיים. אבל מכיוון שבלילה לא נסתובב עם מדריך נחשים ונברר את הסוגיה הזו לגבי כל זוחל וזוחל בנפרד, יש לנקוט כללי זהירות.

איך להימנע מהכשת נחש

לא מסתובבים יחפים בחוץ. בוודאי לא באזור של עצים, שיחים ועשבים, בו אינכם רואים על מה אתם דורכים. בלילה לא מסתובבים יחפים בחוץ, נקודה. יצאתם? לכל הפחות נעלו סנדלים. הולכים לשטח חשוך בו לא תמיד תראו על מה אתם דורכים? נעלו נעליים.


נקו את סביבת ביתכם מגלי אבנים, סבך קוצים, עשבייה, צמחים שוטים וכו'. אלה בדיוק המקומות בהם אוהבים הנחשים להסתתר.


יצאתם לטיול? הקפידו לנער את השמיכות, שקי השנה, בגדים, נעליים ואוהל, כדי לוודא שלא במקרה הפכו למקום מסתור לנחש תועה.


מבין הנחשים הארסיים בארץ, הנפוץ מכולם הוא הצפע הארצישראלי, והכשתו המסוכנת ביותר. הצפע הארצישראלי נפוץ בין רמת הגולן לנגב. יתר הנחשים הארסיים הם עכן, שפיפון, אפעה, פתן ושרף, והם נפוצים בעיקר באזורי מדבר – הנגב, מדבר יהודה, הערבה. מביניהם, האפעה והעכן הם המסוכנים ביותר והכשתם עלולה להסתיים במוות.


נחש מכיש באמצעות שיני ארס חלולות, שעימן הוא פוצע את הבשר ומזריק לגוף את הארס. לא כל הכשה היא ארסית – הנחש שולט בכמות הארס אותה הוא מזריק לקורבנו - ו-30 – 50 אחוזים מההכשות אינן ארסיות. אבל נחש נרתע מאנשים וילדים, הגדולים ממנו בהרבה. ברוב המקרים יעדיף לברוח, אך לעתים יתקוף ויכיש.

הרעלנים בארס נחשים פועלים על מערכת הדם ופוגעים במנגנון הקרישה למשל; פועלים על מערכת העצבים והשרירים; ופועלים גם על הכליות והלב.

מה לעשות במקרה של הכשת נחש
 • להרגיע את הנפגע ולהשכיבו. מנוחה הכרחית כעת, כדי לא להאיץ את זרימת הדם בגוף, שתסייע בפיזור הרס בגוף.
 • הארס גורם להתייבשות. יש להשקות את הנפגע במים ולאפשר לו להחזיר את הנוזלים שהוא מאבד בזמן פעולת הארס בגופו.
 • קיבוע האיבר הפגוע. הרוב המכריע של הכשות נחשים הם ברגליים. קיבוע האיבר הפגוע יעזור להמשך הטיפול.
 • פינוי מהיר וזריז של הנפגע לבית חולים.
 • אל תנסו ללכוד את הנחש, זה עלול לגרום להכשה נוספת. אם אפשר, נסו לצלם אותו, כך שבבית החולים ידעו מיד איזה נוגדן יש לתת לאדם שהוכש. נוגדן לארס הוא הטיפול הטוב ביותר נגד הכשת נחש.

מה לא לעשות במקרה של הכשת נחש
 • להבדיל מהקלישאה הנדושה, אין לנסות למצוץ את הארס. שניה לאחר ההכשה הארס כבר זורם במערכת הדם ולא תוכלו לשאוב אותו בחזרה, כך שמדובר בניסיון חסר תוחלת.
 • זוכרים את הנוזלים שמאבד הנפגע? אל תתנו לו משקה המכיל אלכוהול כי זה עלול להחמיר את מצבו. מים בלבד.
 • מאותה הסיבה - אין לחטא את המקום הפגוע באלכוהול. החיטוי יתבצע רק עם יוד.
 • אין להניח חוסם עורקים על האיבר הפגוע.
 • אין לחתוך את המקום שספג את ההכשה.
 • אסור לקרר את המקום הפגוע, זה עלול להגביר את הנזק.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.