Write a comment

 

מי מאיתנו לא סבל בתקופות החיים השונות מנדודי שינה? נדודי שינה (או אינסומניה כשמה הרפואי) מופיעים לעיתים קרובות בגלל לחצים נפשיים. במקרים אלה נדודי השינה חולפים תוך פרק זמן קצר יחסית – מספר ימים או שבוע.

רבים מאיתנו מנסים לפתור את בעיות השינה בצורה עצמאית, מבלי לפנות לעזרת הרופאים. בבתי המרקחת ובבתי הטבע קיימים צמחי מרפא רבים לטיפול בבעיות השינה. חליטת צמחי לואיזה, למשל, הוא אמצעי עממי פופולרי לבעייה זו, ויש עוד הרבה.  אך היות שיעילותם של התכשירים האלה מוטלת בספק, קשה לומר איזה מהם פועל יותר טוב מאחרים. על כן, נכון להיום, הסובל מנדודי שינה יכול לקבוע זאת רק בדרך ניסוי ותהייה. 

תכשיר טבעי מסוים לשינה עשוי לפועל אחרת אצל כל אחד ואחד מאיתנו: לחלקנו הוא עשוי לעזור, חלק אחר לא יחוש כל שינוי במצבו, ואילו אצל חלק נוסף השימוש בו עלול אפילו לחדד את הבעיה או אף ליצור בעיות אחרות. יעילות התכשיר תלויה, בין השאר, ברגישות האינדיווידואלית של כל אחד ואחד מאיתנו.

זיהוי הבעיה

כיצד יודעים שנדודי שינה הופכים לבעיה? לרוב כאשר הם נמשכים יותר מחודש ימים. לפניכם כמה סימנים העשויים להצביע על בעיות שינה: 

לאחר שינה נורמלית לכאורה, מבחינת אורך השעות, קיימת הרגשה של עייפות וחוסר תחושת ערות.

בבקרים לחץ הדם עולה או מופיעים כאבי ראש.

במהלך שעות הלילה או הבוקר מופיעות הפרעות בקצב הלב.

תחושה של נמנום במהלך היום.

כיצד לבחור כדורי שינה

הרופאים אינם ממליצים לבחור תכשירים לשינה בצורה עצמאית, גם אם מדובר באלה הנמכרים ללא מרשם. תמיד כדאי להתייעץ עם רופא מומחה או לפחות עם רופא משפחה. הרופא יבצע אבחנה ולאחר מעקב (כמו במעבדת שינה לדוגמה) ימליץ על טיפול מתאים.

במאה שעברה על האמצעים העיקריים לריפוי האינסומניה נמנו ברביטורטים (כמו ולוקורדין למשל) או       בנזודיאזפינים. אלה אכן מסייעים בבעיות השינה ומשככים את תחושות החרדה ודאגנות, אך יחד עם זאת נושאים בתוכם גם תכונות בלתי רצויות.

חשוב לדעת כי השימוש בברביטורטים גורר איתו תופעות של התמכרות או הצורך להגדגיל בהדרגה את המינון. במידה ומפסיקים ליטול אותם בבת אחת, עלולה להיווצר בעיה רצינית. זו הסיבה לכך שאת המרשמים הכוללים חומרים אלה חייב לתת רופא, ובהמשך הוא יפקח על המינון שלהם.

הדור החדש

כיום את מקומם של התרופות מהדור הישן תופסים תכשירים בטוחים ויעילים יותר. לכדורי שינה מהדור החדש,       כמו בנזודיאזפינים, זולפידם, זופיקלון, זלפלון וכו' יש פחות תופעות לוואי בהשוואה לברביטורטים, בגלל שהם משפיעים בעיקר על מרכזי השינה ולא על אזורים אחרים במוח. עם זאת גם את הכדורים האלה מומלץ ליטול במשך 1 עד 4 שבועות, מכיוון שגם הם עלולים לגרום להתמכרות. 

גם לתכשירים מסוג האנטי-היסטמינים (דונורמיל, דמרול ועוד) יש תכונות מרדימות ומרגיעות מסוימות, אך יש מעט מאוד הוכחות כי הם עשויים לרפא אינסומניה. לעומת זאת ידוע, כי חלק מבעיות השינה ניתן לפתור בעזרת אנטידפרסנטים ומלטונין 
.

מלטונין

כמות הורמון המלטונין בגוף קשור באור. מלטונין סינתטי עשוי להועיל במקרים של נדודי שינה אצל ילדים אוטיסטים או בעלי פיגור שכלי או אצל אנשים עיוורים. משרד הבריאות בישראל למשל אישר לפני מספר שנים לשימוש את התרופה סירקדין, הכוללת מלטונין, לפתרון בעיות שינה אצל אנשים מעל גיל 55. גם את נטילת המלטונין רושם הרופא. 

רוב מחקרים מצביעים על כך שלמלטונין יש תכונות מועילות – למשל, הוא משפר את הריכוז ואת הקואורדינציה, מעלים את הנמנום המופיע במהלך היום, אך הוא אינו מקצר את פרק הזמן הדרוש להירדמות. מלטונין נחשב לתרופה בטוחה, אם לא נוטלים אותו יותר משלושה חודשים, אך לפעמים הוא עלול לגרור איתו תופעות לוואי כמו כאבי ראש ועצבנות יתר. ניתן למצוא מלטונין בסוגים מסוימים של תוספי מזון, אך יש לזכור כי אלה לא מהווים תרופה לנדודי השינה.

אנטידפרסנטים

סוג מסוים של תרופות שנועדו לסובלים מדיכאון משמשים גם כתרופות נגד אינסומניה. בדרך כלל זה קורה כשהפרעות השינה נובעות מהפרעות דיכאוניות. מבחינה זו, נטילת אנטידפרסנטים במצבים כאלה היא המסובה ולא הסיבה. לעיתים הרופאים ממליצים על מינונים נמוכים של אנטידפרסנטים, שיש בהם תכונות מרגיעות, לטיפול בבעיות שינה קלות. השפעה של התרופות האלה לא מורגשת מיד, אלא כעבור שבועיים-ארבעה של נטילה סדירה. גם לתרופות אלה יש תופעות לוואי – נמנום במהלך היום, סחרחורת, בחילה ועוד. כן אסור לקחת אותם יחד עם תרופות מסוימות אחרות, על כן חשוב ליטול אותם רק בפיקוח רפואי.

יש לזכור כלל אחד נוסף – בשום מקרה, אין ליטול תרופות לשינה יחד עם משקאות אלכוהוליים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.