Write a comment

 

בגדול, חדר כושר אמור לעשות אותנו בריאים יותר. בקטן, חדר הכושר הוא אחד מבתי הגידול הכי טובים בסביבה לפטריות. תכירו את המחלה החדשה, מחלת חדרי הכושר.

פטריות משגשגות במקומות חמים ולחים, כמו מקלחות, בריכות, שירותים ציבוריים ובגדים שספגו הרבה זיעה ועבר זמן מאז שהם פגשו את מכונת הכביסה. מי הן הפטריות השכיחות, ואיך נשמרים מהן מכל משמר?

זהירות, פטרייה

פטרת כף הרגל, או רגל אתלט (Tinea Pedis) היא אחת המחלות השכיחות והגורם לה היא הפטרייה טריכופיטון (Trichophyton). זה מרגיש פורח, מגרד, ומעקצץ. העור מתקלף ומכוסה בבועות נוזלים. מומלץ לא לגרד ולא לקלף את העור ולא ללכת יחפים על רצפת המלתחות, לפטרת כף הרגל יש נטייה להופיע בצרורות.

הפטרייה טריכופיטוןהיא גם זו שגורמת לפטרת ציפורניים (Onychomycosis). היא מתחבאת במלתחות וברצפת חדרי ההלבשה. הסימפטומים שלה כוללים שינוי בצבע, במרקם ובמיקום של הציפורן. היא מתחילה בכתמים צהובים או לבנים על הציפורניים, ולא מפסיקה עד שהיא לא מכרסמת את הציפורן כולה, או עד שעוצרים אותה. פטרת הציפורניים לא קטנונית. היא אוהבת גם את הידיים וגם את הרגליים.

לוירוס הפפילומה האנושי (Human Papilloma virus) יש למעלה ממאה סוגים שונים. רק 30 מתוכם נמצאים במיטה, את השאר אפשר למצוא בחדרי כושר. אלה נחשבים לסוג הלא מסוכן שכל מה שהוא עושה זה מטעים של יבלות מקובצים באשכולות בכפות הרגליים או הידיים. וירוס הפפילומה האנושי נפוץ הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים, אפשר להידבק בכל אחד מהסוגים שלו, וביותר מסוג אחד בו זמנית.

הפטרייה Methicillin-Resistant Staphylococcus Aureus היא גרסה משודרגת של פטריית הסטפילוקוקוס (Staphylococcus Bacteria). סטפילוקוקוס גורמת לדלקת עור שאפשר לטפל בה בקלות עם אנטיביוטיקה. אבל,  MRSA נחשב לפטריית על, שאפילו אנטיביוטיקה לא יכולה עליה. היא יכול להגיע למחזור הדם ולגרום לזיהומים במערכת הדם והעור.

גזזת (Ringworm), היא מחלת עור פטרייתית, שגורמת לקשקשים אדומים דמויי טבעת באזור הקרקפת. בשלב מתפתח יותר היא יכולה לגרום לנפיחות, הפרשה מוגלתית וקרחות באזורים הנגועים. היא מאוד מדבקת, אבל נחשבת לנדירה אצל מבוגרים.

החיות האלה צצות במקומות הכי לא צפויים, אפילו הנקיים ביותר. המקום השכיח ביותר הוא המלתחות, אחריו השירותים, וכדאי שתיזהרו גם כשאתם צוללים לבריכה, נרגעים על מזרן היוגה, או אוחזים במשקולת.

נגעת, נסעת?
באופן כללי, אין הרבה מקרים כאלה, ולו רק מהסיבה הפשוטה שרוב הפטריות צריכות מגע של עור בעור בשביל להתפתח. אבל, אותנו בפולניה לימדו שאתם לא יכולים לדעת מה עשה מי שהתאמן לפניכם על המכשיר, ואיפה בדיוק היד שלו היתה לפני שהיא היתה על ההליכון.

אז אם שומרים על כמה כללי זהירות, אפשר להימנע מכל המחלות האלה. הדרך הקלה ביותר היא לנגב את הציוד בין משתמש למשתמש, תמיד להשתמש במגבת על מושב האופניים בספינינג, או על המזרן ואפילו כשיושבים על הספסל במלתחות. לא סתם נותנים לנו מגבות בכניסה.

אפילו בזמן הליכה קצרה על הרצפה מהמקלחת לשירותים אפשר להידבק, מה שאומר שחוץ מהמזרן והמגבת הפרטיים, מוסיפים לתיק הרחצה גם כפכפים, מכבסים את הנעליים ובגדי הספורט קצת יותר מהרגיל, ואחרי המקלחת מתייבשים כמו שצריך. כמובן לא עם מגבת שהיתה על הרצפה, או שניגבתם איתה את הרגליים.

יש פתגם עתיק שאומר שכל עוד הסימפטומים הם מהצוואר ומעלה, אתם יכולים להתאמן כרגיל. במקרה הזה, אולי כדאי שתחשבו על זה עוד פעם?

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.