1 Comment

 

בין אם היא נגרמת כתוצאה מבעיה אצל האשה, ובין אם היא נגרמת כתוצאה מבעיה אצל הגבר, פוריות היא בעיה שזוגות רבים נתקלים בה כיום, מה שהופך אותה לאחד התחומים הנחקרים ביותר.

המסקנות? לא תמיד מה שחשבנו.

אפשר להיות רגועים

טיפולי פוריות נחשבים לטיפולים תובעניים. הן מבחינה פיסית והן מבחינה נפשית. אבל בניגוד לאמונה הרווחת, מחקר חדש מגלה שהם כשלעצמם לא משפיעים על ההצלחה של הטיפול. המחקר, שנערך בשיתוף פעולה של חוקרים מאוניברסיטת קרדיף (Cardiff) בוולס ואוניברסיטת סלוניקי (Thessaloniki) ביוון, בחן 14 מחקרים קודמים שחקרו את הסטרס שקדם לטיפול פוריות, בסך הכל בקרב 3,500 נשים. המסקנה? אפשר להיות רגועים. כל המתח הרגשי שנגרם על ידי הטיפולים, לא ימנע מהטיפול לעבוד. צוות החוקרים השווה את הנתונים על מתח רגשי בין נשים שהצליחו להיכנס להריון, ובין נשים שלא הצליחו, ומצאו שאין קשר בין רמות המתח הרגשי והצלחת טיפולי פוריות. שיטת המחקר במחקרים השונים כללה דרכים שונות למדידת רמת החרדה או הדיכאון, וסוגים שונים של טיפולי פוריות. המצב הרגשי של כל הנשים הוערך לפני, תוך כדי ואחרי הטיפולים, ומהלך הטיפול תועד במלואו. החדשות הטובות הן שאפשר להיות רגועים. החדשות הפחות טובות הן, שאם זה לא סטרס, צריך לבדוק מה בכל זאת עומד מאחורי זה.

הגודל כן קובע

מצטערים גברים. כל הדיבורים על הגודל, בסופו של דבר עשויים להיות מוצדקים אחרי הכל. והתשובה החדשה לשאלה הישנה (האם הגודל קובע?) היא כן. למרות זאת, זה לאו דווקא האיבר שאנחנו חושבים עליו אוטומטית, אלא המרחק בין פי הטבעת לאשכים, או מה שנקרא בשפה המקצועית המרחק האנו-גניטלי (anogenital distance). מספר הקסם הוא חמישה סנטימטרים. פחות מזה, לפי חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת רוצ'סטר (Rochester) בניו-יורק, קשור לספירת זרע נמוכה (פחות מ-20 מיליון זרעים למיליליטר שפיכה), לשכיחות גבוהה פי 7 לסבול מקשיים להיכנס להריון ולסיכוי נמוך ב-50% להצליח. החוקרים, אשר בחנו את המרחק האנו-גניטלי של 126 גברים לא ממש יודעים להסביר מה הופך את אותם חמישה סנטימטרים לידידותיים לפוריות, הם רק יודעים להגיד שאם סובלים מקשיים להיכנס להריון והמדד הזה נמוך מחמישה סנטימטרים, יכול להיות שזאת הסיבה. ועד כמה שזה נשמע לואו-טק, בקרוב זה כנראה יהפוך לבדיקת הפוריות הפשוטה והזולה ביותר.

מה גברים אוכלים

אם פעם האמינו שאם אשה אוכלת כמו שצריך והכל אצלה נמצא במקום, אין סיבה שדברים ישתבשו. היום כבר יודעים שבעיית פוריות היא גם בעיה של גברים, ומה שהם שותים, אוכלים, לובשים או עושים משפיע על סיכויי הכניסה להריון לא פחות מנשים, אפילו כמעט באותה מידה. מחקרים רבים ניסו לבודד את התזונה שעושה ילדים. והם הצליחו לפענח לפחות חלק מהוויטמינים והמינרלים שהגוף צריך. אבל מחקר חדש מאוניברסיטת אילינוי (Illinois) מראה שהמקום הנכון לחפש בו, היא דווקא חומצת השומן החיונית אומגה 3. אחרי כל הכותרות שהיא עשתה על היכולת שלה למנוע דיכאון, אומגה-3 מגיעה גם לתחום הפוריות. מסתבר ש-DHA, סוג של אומגה-3 שהגוף יכול לייצר בעזרת שמנים צמחיים (כמו שמן סויה ושמן קנולה) יכולה לתקן את בעיית הפוריות השכיחה ביותר אצל גברים: ספירת זרע נמוכה. במהלך המחקר חוסר ב-DHA נמצא קשור לספירת זרע נמוכה. כאשר החוסר תוקן באמצעות תזונה, התוצאות היו דרמטיות וכמעט מיידיות. ספירת הזרע היתה תקינה לחלוטין וכושר הפוריות שוחזר.

על תדירות ופוריות

כל זוג שמנסה להיכנס להריון בטח שמע לא מעט פעמים שכמות לא בהכרח מבטיחה איכות. אבל אם אתם מקווים להיכנס להריון, אתם צריכים לפחות להכיר את השורה התחתונה של מחקר חדש מאוניברסיטת סידני (Sydney). לסקס יומיומי יש תוצאות מבטיחות. התיאוריה הולכת בערך ככה: האבולוציה התכוונה שנעשה ילדים בגיל צעיר, קצת אחרי שהמערכת המינית מבשילה אצל שני המינים. אבל איפה האבולוציה ואיפה אנחנו. הבעיה היא שככל שהזרע נשאר באשכים למשך יותר זמן, הוא חשוף יותר לפגיעה של רדיקלים חופשיים. התוצאה? בעיות פוריות, לפחות אצל רוב הגברים (מתוך 118) שהשתתפו במחקר. ועדיין, כל דבר במידה. המשמעות של תוצאות המחקר היא לא לאבד את ההכרה בניסיונות להיכנס להריון. אבל סביב אותם ימים ספציפיים בחודש, המרשם הוא ללא ספק כל יום והרבה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • This commment is unpublished.
    rami · 4 years ago
    יש הרבה שאין להם בעיית גודל או תפקוד ויש להם אזוספרמיה (עקרות)