Write a comment
לפחות בכל מה שקשור לאוכל אפשר להפסיק לקטר: מחקר שכלל את רוב אוכלוסיית העולם דירג את ישראל במקום התשיעי בעולם מבחינת איכות התזונה הכוללת, וחמישית בעולם בצריכת ירקות ופירות, הרבה לפני ארה"ב, מדינות מערב אירופה, אוסטרליה, ניו זילנד ושאר העולם המערבי העשיר

ולנו יש פלאפל: תושבי ישראל נהנים מהתזונה הטובה והאיכותית ביותר בעולם המערבי. מסקנה אופטימית זו עולה ממחקר רחב היקף שתוצאותיו מתפרסמות בגיליון מרץ של מגזין הבריאות הנחשב The Lancet Global Health. בדירוג העולמי נמצאת ישראל במקום ה-9, ומקדימות אותה 8 מדינות מיבשת אפריקה. דווקא במדינות עשירות כמו באירופה ובאמריקה נמצאה רמת התזונה ירודה ולא בריאה.

גם מדינות השכנות לישראל, כמו איטליה, יוון, טורקיה, קפריסין ולבנון, זכו לציון גבוה במחקר.

החוקרים, בראשות ד"ר פומיאקי אימאמורה מאוניברסיטת קיימברידג', אספו נתונים מכמעט 90% מהאוכלוסיות ב-187 מדינות בעולם, סה"כ 4.5 מיליארד איש (!), כדי לנתח את הרגלי התזונה בעולם בין 1990 ל-2010. את הנתונים שאבו ממאגרים קיימים במדינות השונות וממאגר הנתונים של האו"ם.

קבוצות המחקר
על מנת לבדוק את איכות התזונה במדינות העולם, חילקו החוקרים את המאכלים ל-3 קבוצות.

הקבוצה הראשונה הורכבה מ-10 מרכיבים תזונתיים הנחשבים בריאים: פירות, ירקות, קטניות, אגוזים וזרעים, דגנים מלאים, חלב, חומצות שומן רב בלתי רווי (אומגה 3, אומגה 6), דגים, אומגה 3 ממקור צמחי, וסיבים תזונתיים.

הקבוצה השנייה הורכבה מ-7 מרכיבים שאינם נחשבים בריאים: בשר אדום לא מעובד, בשר מעובד, משקאות מומתקים בסוכר, שומן רווי, שומן טראנס, כולסטרול, נתרן.

הקבוצה השלישית הורכבה מכל 17 המרכיבים הנמצאים בשתי הקבוצות הראשונות.

קולינריה היא עניין של גיאוגרפיה
ומה התברר? התזונה הישראלית נמצאה כבריאה ביותר מבין מדינות העולם המערבי, הודות לצריכה גבוהה של ירקות ופירות טריים, שמן זית, דגנים; זאת לצד אכילה מדודה של חלבון, וצריכה מצומצמת בלבד של מזון מעובד. הללויה! כאמור, מדינות נוספות באזור הים התיכון זכו אף הם לניקוד גבוה, מה שמאשש את הידוע מזה שנים: אין על התזונה הים-תיכונית!

מתברר כי קולינריה היא אכן עניין של גיאוגרפיה, ותזונה עשירה בירקות, קטניות, שמן זית ודגנים נכונים מניבה תוצאות.

אבל עם כל הכבוד לנקודה הישראלית, מה שמושך את העין במחקר הענק הזה הוא היעדר הקשר המובן מאליו בין עושר לאיכות התזונה. באופן אירוני לחלוטין, התברר כי מדינות מהעניות ביותר בעולם, חלקן מדבריות ובהן בקושי גדלים ירקות ופירות – ובכן, בהן, דווקא בהן, מכל העולם, יש את התזונה הטובה ביותר. הנקודה מקבלת משנה תוקף מכיוון שבחלק מהמדינות הללו, כמו סומליה וסיירה לאון, עדיין שורר רעב בקרב חלקים מהאוכלוסייה.

ודווקא ארה"ב וקנדה, מדינות מערב אירופה, ואוסטרליה וניו זילנד, ללא ספק מדינות עשירות ומפותחות, דווקא שם רמת התזונה לא משהו. הסיבה אמורה להיות ידועה לכל מי שקצת מתמצא בתזונה ובלייף סטייל – צריכה מוגזמת של מזון מעובד וצריכה מצומצמת של אוכל טרי.

העשירייה הפותחת
צ'אד, ללא ספק מדינה ענייה וברובה מדברית, מדורגת במקום הראשון בעולם מבחינת איכות התזונה לתושביה. שכנותיה ליבשת השחורה תופסים את כל המקומות הראשונים, חוץ מהמדינה ההיא מהמזרח התיכון. קבלו את העשירייה הפותחת של המדינות עם התזונה הטובה ביותר:

1.       צ'אד

2.       סיירה לאון

3.       מאלי

4.       גמביה

5.       אוגנדה

6.       גאנה

7.       חוף השנהב

8.       סנגל

9.       ישראל

10.     סומליה

אין ספק, התוצאות מפתיעות ביותר, כיוון שהמדינות האפריקאיות לא נחשבות עשירות ומפותחות, וחלקן מדבריות (צ'אד, סומליה). אבל נראה כי לא יהיה זה מוגזם לטעון בפשטות כי מהמסקנות עולה שהתזונה המערבית פשוט אינה בריאה. צריכה מוגברת ממנה פירושה דירוג נמוך, ומי שאינו צורך ממנה מתקדם בדירוג. זאת ועוד – תזונה מערבית, ובעיקר מזון מעובד, יקרה יותר ממזון טבעי, כמו אגוזים, פירות וירקות. ומכאן נובע היתרון של המדינות האפריקאיות העניות – העוני ואפשרויות הבחירה המועטות הוביל לתזונה איכותית ובריאה.

אוכל רע ואירופי
ומיהן המדינות אליהן עדיף להביא אוכל מהבית? מתברר כי השוקולד הבלגי והגולאש ההונגרי אולי טעימים, אבל לא יוסיפו לנו בריאות. ככלל, על אף המיקום של מדינות אפריקה העניות בראש דירוג איכות התזונה, עדיין מוקדם לנתק את הקשר בין עושר לאיכות התזונה. מבין עשר המדינות עם התזונה הגרועה ביותר, רק בלגיה היא מדינה מפותחת ומתקדמת. כל היתר מפגרות מאחור.

מדינה כמו ארגנטינה אולי נחשבה אף היא כמתקדמת, אך המצב הכלכלי העגום שם תרם ככל הנראה להורדתה בדירוג (כמו גם חיבתם היתרה של תושבי ארץ הפמפאס לבשר אדום). כמו כן, בולטת נציגות יפה למדינות הגוש הקומוניסטי בעבר. 7 מ-10 המדינות ברשימה השחורה הן אירופיות.

עשר המדינות עם התזונה הגרועה ביותר.

1.       ארמניה

2.       הונגריה

3.       בלגיה

4.       צ'כיה

5.       קזחסטן

6.       בלרוס

7.       ארגנטינה

8.       טורקמניסטן

9.       מונגוליה

10.     סלובניה

ישראל חמישית בעולם בצריכת פירות וירקות
מכיוון שאין עוררין על חשיבותם הבריאותית של פירות וירקות, פרסמו עורכי המחקר גם את עשר המדינות בהן נרשמה הצריכה הרבה ביותר שלהן, ועשר המדינות עם הצריכה הפחותה. ישראל, ותורידו את המבט המופתע הזה מהפנים, מדורגת חמישית בצריכת ירקות ופירות בעולם. שאפו! (ועל הדרך, שימו לב למיקומה הנמוך של ארה"ב ברשימה).

עשר המדינות המובילות בצריכת פירות וירקות בעולם: 1- טוניסיה,  2- ברבדוס, 3- קייפ ורדה, 4- מאוריציוס, 5- ישראל, 6- קטאר, 7 - קפריסין, 8 - איי סיישל 9 - מאלי, 10 - גרנאדה.

יש לציין כי למעט מאלי, המדינות האמורות שוכנות לחוף ים אחד לפחות. 6 מהן – ברבדוס, קייפ ורדה, מאוריציוס, קפריסין, איי סיישל, גרנאדה – הן איים, מידע שימושי למי ששוקל ברצינות קריירה חקלאית.

עשר המדינות בהן צריכת הפירות והירקות היא הנמוכה בעולם: אזרבייג'ן, סלובקיה, צ'כיה, בלגיה, חיילונגיאגנ (מחוז בצפון סין ובשליטתה), איסלנד, בלרוס, ליטא, ארצות הברית, רוסיה.

"את המסקנות צריכים לקרוא אנשי ממשל"
עוד עלה מהמחקר כי בסין ובהודו, שתי המדינות המאוכלסות ביותר בעולם, לא חל שינוי כלשהו, לטובה או לרעה, ברמת התזונה בהן. עוד נמצא כי נשים מקפידות על תזונה טובה יותר מאשר גברים. גם לגיל השפעה מיטיבה – מבוגרים מקפידים יותר מצעירים על תזונה נכונה ואיכותית.

ככלל, נרשמה במחקר עלייה גלובאלית קלה בצריכת פירות וירקות, אך לצדה נרשמה עלייה משמעותית בהרבה בצריכת "ג'אנק פוד".

"עד 2020 נגיע למצב בו 75% מהתמותה תהיה ממחלות לא מוכרות ולא 'מתוקשרות'", אמר ד"ר פומיאקי אימאמורה. "לשיפור איכות התזונה יש תפקיד מכריע בשיפור בריאות האדם ולהפחתת התמותה. חילקנו את המאכלים במחקר לקבוצות של 'אוכל בריא' ו'אוכל לא בריא' על מנת להדגיש ולהבהיר את ההבדלים בין תזונה איכותית לתזונה מזיקה. את המסקנות צריכים לקרוא אנשי ממשל, על מנת להבין ולסייע לאזרחים להשיג בקלות את המרכיבים לתזונה בריאה".

ד"ר דריוש מוזאפאריאן מאוניברסיטת טאפט, שותף בעריכת המחקר, הוסיף: "יש צורך דחוף בשיפור רמת התזונה בקרב אוכלוסיות נזקקות. אם לא נעשה דבר, תת-תזונה תבוא לידי ביטוי במחלות כמו השמנת יתר (Obesity) ומחלות לא מוכרות, כפי שכבר קורה בסין, הודו ומדינות בעלות הכנסה בינונית ומטה". 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.