Write a comment

 

רובנו חושבים שאבחנה של סרטן משולה לגזר דין מוות. אבל הודות לטיפולים חדשים (כימיים, רדיולוגיים וכירורגיים) 40% מהמטופלים מצליחים בכל זאת להביס אותה ומחלימים, ולפחות ב- 15 השנים האחרונות אפשר להגיד ששיעורי התמותה מהמחלה ירדו.

אין ספק שסרטן היא מחלה נוראית, אבל האמת מספיק גרועה, ולא צריך להוסיף עליה עובדות מסולפות. כי מידע שגוי, ממש כמו סרטן, לא עושה טוב לאף אחד.

סרטן השד היא מחלה של נשים

זה פחות סביר שגברים יחלו בסרטן השד, אבל סרטן השד לא הורג רק נשים. מחקרים רפואיים מראים בעקביות שאפילו לגברים יש פוטנציאל סרטני ברקמות באזור השד. אם להיצמד לעובדות, 1,500 גברים יאובחנו השנה בסרטן השד, בלי קשר לרמת השומן בגוף או למסת שריר. 500 מתוכם לא יצליחו לנצח אותו.

זיהום אוויר, סיגריות, סרטן ומה שביניהם

עם כל המודעות העולה להשלכות הסביבתיות של זיהום אוויר על הבריאות שלנו, אפשר לחשוב שהאוויר באזור חיפה והקריות צלול כמעט כמו האוויר בחדרי עישון. זיהום אוויר בטח לא טוב לנו, אבל בהשוואה לסיגריות, יש לו השפעה יחסית קטנה על הגוף שלנו. למעשה אפילו עשן יד שניה מסוכן יותר ממנו. לפי מחקר שפורסם בכתב העת הרפואי Discover health, ברוב המכריע (87%) של מקרי סרטן הריאות אפשר לראות קשר ברור בין המחלה לעישון סיגריות. אפילו אם חיים עם אדם מעשן, הסיכון לחלות במחלה גדול ומוערך בכ- 30%.

תרסיס נגד חרקים

חומרי הדברה מהסוג הזה הם בערך קו ההגנה הראשון נגד השותפים השקטים שלכם לדירה. וזה רק הגיוני לחשוב שאם הם יכולים להרוג אותם, הם יכולים להרוג גם אותנו. הגיוני, אבל לא ממש נכון. חשיפה ממושכת לכימיקלים שנמצאים בתכשירים מהסוג הזה, קשורה להתפתחות סרטן אצל עכברים שנחשפו אליהם (ורק אליהם) למשך תקופות מאוד ארוכות. אבל כל עוד שומרים על הוראות הבטיחות, שפריץ קטן על הנמלים שמסתובבות ליד הצנצנת של הסוכר לא יכול להזיק.

ניתוחים כירורגיים וסרטן

אחד המיתוסים הנפוצים לגבי סרטן, טוען שסכין מנתחים וגידולים ממאירים זה לא שילוב טוב כי הוא עלול להפיץ תאים סרטניים בשאר הגוף. בפועל, ניתוחים ומי שעושה אותם הם מאוד מדויקים ומצליחים להסיר גידולים, או מה שנראה כמו התפתחות סרטנית, מבלי להפיץ את המחלה. ככה שאין מה לחשוש מסכין המנתחים. ברוב המקרים, היא שם בשביל להציל אותנו.

סרטן עובר במשפחה

סרטן השד וסרטן החלחולת (פי הטבעת) הם בין המקרים הבודדים של סרטן שיכולים להיות תורשתיים. ברוב המקרים, סרטן נגרם על ידי גורמי סיכון אחרים, או שהוא פשוט נשאר בגדר תעלומה. אפילו אם ירשתם גן שגורם להתפתחות המחלה, זה אומר שזה יותר סביר שהיא תתפתח אצלכם ולא אצל מישהו שאין לו את הגן הזה. אבל זה לא בהכרח אומר שאתם עומדים להיות חולים. ככה זה בחיים, שום דבר לא בטוח.

היו ימים

כשהיינו צעירים היינו בלתי מנוצחים. או לפחות חשבנו שאנחנו כאלה. שתינו כל לילה, כל הלילה, צלינו את עצמנו בשמש, אכלנו טונות של שטויות והדבר האחרון שעניין אותנו היו ההשלכות של זה. ואם כבר התגנבה מחשבה על העתיד, הבטחנו לעצמנו שממחר נתחיל לעשות יוגה, לשתות תה ירוק ולאכול הרבה פירות וירקות. אז האמת היא שתזונה לא מאוזנת, חשיפה לשמש ובמיוחד עישון הם גורמי סיכון שמגדילים בצורה משמעותית את הסיכון לסרטן. מוסר ההשכל אומר שעדיף להתחיל להיות בריאים כמה שיותר מוקדם, ולהמשיך עם זה כמה שיותר מאוחר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.