Write a comment

 

יחסי מין עוד לא הרגו אף אחד, בדיקה עצמית לסרטן השד לא הצילה אף אחת, מכולסטרול לא נפטרים כל כך מהר, ולא כל כאב ראש מסמן את סוף הדרך. ד"ר קית' הופקרופט (Keith Hopcroft), רופא כללי מהמרכז הרפואי לנידון (Laindon) שבאסקס (Essex) אנגליה, פותח את הפה..

חוץ מלהיות רופא במשרה מלאה, הופקרופט עורך במשרה חלקית במגזינים רפואיים רבים, ביניהם גם הטיימס, ואחראי לכתיבת ספרי הדרכה רפואיים, כמו 'אבחן זאת בעצמך' (Diagnose it Yourself Guide to Health) ו'מדריך התסמינים' (Symptom Sorter). בין לבין, הוא מוצא זמן גם לתחביבים הישנים, פוטבול וטניס. הנה מה שיש לו להגיד על כמה מהמיתוסים הרפואיים היותר שכיחים.

סקס עלול לגרום לגברים להתקף לב

גברים יקרים, אתם יכולים להסיר דאגה מליבכם. הנשימה האחרונה שלכם לא תהיה בזמן קיום יחסי מין. הסיכוי שזה יקרה נופח הרבה מעבר למידותיו, כנראה בגלל אנשים שראו סרט אחד יותר מדי. למען האמת, גם עבור גברים מעשנים שעברו את גיל 50, הסיכון עומד על אחד למיליון בשעה. קיום יחסי מין, מעלה את הסיכון לאחד לשני מיליון, וגם זה עדיין נחשב לסיכון זניח. מצד שני, מבחינת שריפת קלוריות, יחסי מין שווים לטיפוס 2 גרמי מדרגות, אז אל תבנו על זה יותר מדי.  

לחץ דם גבוה גורם לכאבי ראש

לא סתם יתר לחץ דם זכה לכינוי הרוצח השקט. יתר לחץ דם פועל בלי להשאיר אחריו עקבות. הוא לא מחלה, הוא גורם סיכון. מטפלים בו כדי להפחית את הסיכון לשבץ או להתקף לב, לא בשביל שנרגיש יותר טוב. אולי רק לחץ דם אסטרונומי עלול לגרום לכאבי ראש, אבל גם זה די נדיר. גם סחרחורות נכנסות להגדרה של תופעות לוואי כתוצאה מהטיפול.

דיאטה מפחיתה כולסטרול

בדיוק כמו יתר לחץ דם, כולסטרול הוא גורם סיכון, לא מחלה. אם תפנו לרופא עם בעיה של עודף כולסטרול, נדיר שהוא ימליץ על שינויים בתזונה. תזונה זה רעיון טוב, אבל אם המטרה היא להפחית את רמות הכולסטרול, יכול להיות שתתאכזבו. רוב הכולסטרול מיוצר בכבד והתזונה משפיעה עליו רק במעט. אפילו בניסויים, התוצאות הכי טובות שנרשמו עד היום היו הפחתה בשיעור של 10 אחוזים.

סוכרתיים חושקים במתוק

סוכרת לא נגרמת על ידי צריכת יתר של סוכר, לגוף של סוכרתיים יש פשוט בעיה להתנהל איתו. התאווה לסוכר מובנת, אבל היא בהחלט לא נכונה. מה שנכון זה, שסוכרתיים צריכים לווסת את צריכת הסוכר שלהם ולפעמים, אם רמת הסוכר בדם נמוכה מדי, הם חייבים סוכר ישר לווריד. גם גרסאות נטולות סוכר של מזון ומשקאות הן לא חובה, תזונה מאוזנת תספיק.

נשים צריכות לערוך בדיקה עצמית לגילוי סרטן השד

המיתוס הזה נחשב לאחד המיתוסים היותר לא נכונים. מחקרים מראים כי בדיקה עצמית לא עושה טוב במונחים של גילוי סרטן השד, בגלל שהיא לא מספיק רגישה כדי לגלות גושים חשודים. למעשה, היא אפילו יכולה לגרום נזק, כי היא בסך הכל מכניסה לחרדה. אפשר להגיד שזה מקביל לבדיקת אשכים אצל גברים. עוד פעילות שנויה במחלוקת שהצליחה לקנות אוהדים, רק בגלל שהיא נשמעת כמו רעיון טוב.

כאב ראש יכול להיות סימן ראשון לגידול
גידול במוח זה לא משהו שרואים כל יום במהלך קריירה רפואית. כשכבר כן רואים אותו, הסימפטומים יכולים להיות התקפים, שינויים במבנה האישיות וחוסר יציבות. אם תבדקו בספרות הרפואית, תגלו שגידול עשוי אפילו להקל על כאב ראש.

לא מערבבים אנטיביוטיקה עם אלכוהול

מסתבר שבין אלכוהול ובין כל סוגי האנטיביוטיקה ( פרט ל – metronidazole ) לא קיימת אינטראקציה כימית שפוגעת בפעילות של אחד מהם. מסתבר שזה גם לא ממש משנה אם מסיימים את כל חפיסת האנטיביוטיקה. ההבדל הוא לא משמעותי.

עייפות שווה אנמיה

עייפות היא דבר שכיח. אפילו מאוד. בהעדר סימפטומים אחרים, היא בדרך כלל נגרמת על ידי אורח חיים לא נכון, כמו מתח גבוה וחוסר בפעילות גופנית. אנמיה לעומת זאת, נגרמת אך ורק בגלל חוסר בברזל.

חיסון נגד שפעת בעצם גורם לשפעת
חיסון נגד שפעת מומלץ לאנשים מעל גיל 65, אפילו אם הם בכושר ובריאים. החיסון אינו מכיל חיידקים חיים ולכן אינו יכול לגרום לשפעת. אבל, כיוון שהוא ניתן בסתיו (תקופת השיא של משיכות באף) לא מעט אנשים חולים בשפעת בסמוך לזמן החיסון, ובטעות מייחסים זאת לחיסון.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.