Write a comment

 

אם גם את רוצה לעשות בשביל התינוק כל מה שצריך והכי טוב שאפשר, אבל מבולבלת מרשימת המיתוסים של ההריון שרק הולכת ומתארכת, את לא לבד. בתחומים מסוימים בהחלט אפשר לעשות את העבודה טובה יותר, יעילה יותר וכנראה שגם בריאה יותר. היתר, יכול מבחינתנו להישאר בתור מיתוס בספר הגדול של המיתוסים.

אמהות לעתיד, תוציאו דף ועט ותתחילו לכתוב

תזונה

דיאטה ותזונה. אחד המיתוסים הפופולאריים ביותר, ועבור חלק מהנשים גם אחד המבהילים ביותר מכל המיתוסים שסובבים את ההריון. בעוד שזה חיוני לשמור על תזונה בריאה בתקופת ההריון כדי שהעובר יקבל כל מה שהוא צריך וכדי לתמוך בכל השינויים שהגוף עובר, זה לא תמיד קל. בטח כשלא תמיד בטוחים לגבי סוג מסוים של מזון אם הוא בריא או לא. החדשות הטובות הן שכל מה שטוב לאמא, טוב גם לתינוק. במיוחד פירות, ירקות, דגנים מלאים, מוצרי חלב שנחשבים לבחירות טובות לאמא וגם לתינוק. ובכל זאת, יש כמה מזונות שמומלץ להימנע מהם: דגים (בגלל הכספית), מזון נא (בגלל חיידק הליסטריה). לשטוף הכל טוב-טוב, ולאכול ביצים, בשר ודגים לא פחות מוול-דן. 

עלייה במשקל

אם תזונה היא אחד המיתוסים הגדולים בהריון, עלייה במשקל היא מיתוס ענק. ולכל אחת יש את הפרשנות שלה לכמה אקסטרה אוכל צריך כדי לעודד את ההתפתחות העוברית. אז ככה: האמרה הישנה 'לאכול בשביל שניים' עדיין בתוקף. בפועל, לא כל הנשים הן כמו הדוגמניות, שיוצאות מההריון ונכנסות לביקיני, ובדרך כלל מה שעולה בקלות, יורד בקושי. ולכן אסור לשכוח שאנחנו לא מדברים על להאכיל שני מבוגרים, אלא רק על מבוגר אחד.

לפי המידע העדכני ביותר, האשה הממוצעת צריכה תוספת של 300 קלוריות ביום, אם בזמן הכניסה להריון היא היתה במשקל גוף תקין. אבל החידוש הגדול שנכנס בהדרגה לתודעה של חוקרים ואנשי מקצוע, הוא שבוחנים את העלייה במשקל ואת צריכת המזון על בסיס הרבה יותר אישי. למשל, אם התחלנו את ההריון בעודף משקל, זה בהחלט לא רחוק מהמציאות שההמלצה תהיה לא להוסיף קלוריות לתזונה, אולי אפילו קצת לצמצם (מה שיקרה כמעט באופן טבעי ברגע שמחליפים ג'אנק פוד בתזונה יותר בריאה). באופן דומה, אם התחלנו את ההריון בתת משקל, זאת בהחלט אפשרות לאכול יותר מ-300 קלוריות ביום, כדי לאכול את כל מה שהתינוק צריך בשביל לגדול בריא וחזק.

אלכוהול קפאין וכל השאר

כשזה מגיע לתקופת ההריון, חלק מהמשקאות המועדפים (כמו קפה, תה ואלכוהול) עוברים בדיקות ביטחוניות. ובצדק. מבין השלושה, אלכוהול היה ונשאר הדאגה הגדולה ביותר. מכיוון שאין מספיק נתונים כדי להצביע על נקודה ברורה שעד אליה אלכוהול הוא בסדר, וממנה והלאה הוא כבר הופך להיות מסוכן, ההמלצה הכללית היא שאף כמות לא נחשבת בטוחה. ואם בעבר שתיה מתונה היתה בסדר, היום המדיניות המקובלת היא בלי אלכוהול בכלל. ולכל מי שגילתה שהיא בהריון אחרי לילה של שתיה פרועה וחגיגות עד אור הבוקר, אין סיבה להילחץ. הקשר המשכנע ביותר בין צריכת אלכוהול במהלך ההריון והתפתחות הפרעות התפתחותיות או אחרות אצל העובר, קשור לכמויות רציניות של שתיה, לא ללילה אחד.

לגבי קפאין התשובה קצת יותר מורכבת. למרות שצריכת קפאין נחשבת בטוחה במהלך ההריון, היא גם נחשבת לנקודת מחלוקת במעגלים רפואיים רבים. מחקר חדש, קטן אבל משמעותי, שפורסם בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology, מסביר את המחלוקת. המחקר מצא כי נשים שצרכו למעלה מ- 200 מ"ג קפאין ביום, הכפילו את הסיכון להפלה. לא להילחץ, ההסבר הוא די פשוט: צריכה מתונה של קפאין במהלך ההריון (פחות מ-200 מ"ג), לא גורמת להפלה או ללידה מוקדמת. אבל, אם ברקע יש גורמים נוספים, כמו היסטוריה של הפלות, או הריונות בסיכון, זה רעיון טוב להימנע מקפה. נשים צעירות ובריאות, שלא נמצאות בסיכון, יכולות לצרוך אפילו קצת יותר מההמלצה הרשמית. וגם אם פעם אחת במהלך ההריון משתוללים, לא יקרה כלום.

אורח חיים

תזונה היא דאגה גדולה במהלך ההריון, אבל נשים רבות מודאגות גם מחשיפה לסיכונים סביבתיים. מחשבים, מיקרוגל, צביעת שיער ומניקור הם הבולטים. אז כדי להיות בטוחים שאנחנו בצד הבטוח:

אין מחקרים שמראים ששימוש במיקרוגל עלול לפגוע בעובר, לגבי מחשבים, בואו נגיד שישיבה לא נכונה מסוכנת יותר מאשר הקרינה, שבמחשבים של היום נחשבת מזערית. צביעת שיער היא מיתוס עקשן שקשה להיפטר ממנו, ובעוד שאין מחקר שמצביע על קשר ישיר בין צביעת שיער להתפתחות העובר, רופאים ממליצים לא לשחק עם זה, במיוחד בטרימסטר הראשון. כמו במקרה של צביעת שיער גם במקרה של מניקור-פדיקור אין ראייה חד משמעית שאחד מהם או שניהם ביחד עלולים לגרום לסיכון, אבל יש מחקרים מראים שרכיבים מסוימים כמו פתלטים (phthalates), שנמצאים בלק, תכשירים לשיער, דאודורנטים ותכשירי טיפוח נוספים, עשויים להתערב בפעילות ההורמונאלית.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.