Write a comment

 

הקיץ בפתח, ולפי מחקר חדש יש לנו סיבה טובה להיות במתח, עם צורה אגרסיבית יותר של סרטן העור, שלא תמיד נראה ומתנהג כמו אחד כזה.

מלנומה קשרית- החשיבות שבגילוי מוקדם

מהיר ועצבני
בזכות הרפואה המתקדמת, היום יותר ויותר אנשים שורדים צורות שונות של מחלת הסרטן, ביניהן גם מלנומה. אבל יש סוג אחד של סרטן שלא זז מילימטר ימינה או שמאלה בשלושים השנים האחרונות. מלנומה קשרית (Nodular Melanoma), תת סוג אגרסיבי במיוחד של סרטן העור, אחראי באופן עקבי ל-14% ממקרי המלנומה המאובחנים ובאופן לא פרופורציונאלי לשיעורי תמותה ב- 37% מהמקרים.

אחת מהסיבות לשיעורי תמותה לא פרופורציונאליים ביחס לשכיחות הסרטן, היא שלא תמיד מלנומה קשרית נראית ומתנהגת כמו סרטן עור טיפוסי. לכן, לפי מחקרים, הסוג הזה של סרטן העור מסוכן יותר מאחרים.

לפי מחקר שפורסם בתחילת השנה בכתב העת Dermatology הסיכויים של אחד מתוך חמישה מקרים של מלנומה קשרית הם לא טובים. במהלך המחקר, שנערך באוניברסיטת בראון (Brown), החוקרים נברו במסד נתונים גדול, שכלל 111,000 מקרים רפואיים של מלנומה, שאובחנו בין השנים 1978 ל-2007. המסקנה היתה שסרטן העור נחשב לאחד סוגי הסרטן השכיחים ביתר, ומלנומה קשרית הוא הסוג המסוכן מכולם.

שני הסוגים של סרטן העור, המלנומה השכיחה יותר והמלנומה הקשרית האגרסיבית, מתחילים בתא עור שנקרא מלנוציט (melanocytes) ומייצר את פיגמנט העור מלנין. כאשר רוב הסוגים של מלונומה מתפתחים, הם נשארים בשכבה העליונה של העור, ולא מעמיקים יותר מעשרה מילימטרים פנימה. השלב הזה יכול להימשך חודשים או שנים. סוגים כאלה של מלנומה קל יותר לזהות, בגלל שכל שינוי פנימי ילווה בשינוי חיצוני, כמו למשל בהיקף. ברוב המקרים, הסרה של נקודת החן תספיק.

מלנומה קשרית זה סיפור אחר. מהר מאוד תאי הסרטן מתחילים לצמוח ולהתפתח בצורה אגרסיבית. הבליטה נוצרת על פני שטח העור, שולחת שורשים עמוק פנימה לשומן, לדם ולרקמות אחרות של הגוף. הנתון הזה משמעותי, כי אחד מהאספקטים החשובים ביותר של סרטן העור, הוא העומק אליו הוא הגיע. אם נקודת החן התפשטה לעומק של 3.5 או 4 מילימטרים לתוך העור לפני שאובחנה, המשמעות עבור 60% מהמקרים הן בסך הכל חמש שנים.

רשימת מכולת
עד עכשיו, המדד המקובל לאבחון סרטן העור היה ABCD. האות A כדי לציין אסימטריה (Asymmetry) בנקודה, האות B כדי לציין שינויים בגבולות (Border) שלה, האות C לשינויים בצבע (Color), והאות D כדי לציין שינויים בהיקף (Diameter).

המחקר הנוכחי מציע להרחיב את הצ'ק ליסט מהגרסה המקוצרת ABCD ל- ABCDEFG. בגרסה הארוכה, האות E מציינת שינויים בגובה (Elevated), האות F מציינת את המרקם של הנקודה החשודה (Firm), והאות G מציינת את מידת ההתפתחות (Growth) שלה לאורך זמן.

מאיפה הגיעה התוספת? לפי המחקר של אוניברסיטת בראון, הרשימה המקוצרת לא מספיק מתמקדת במאפיינים הייחודיים של סרטן העור מסוג מלנומה קשרית. השורה התחתונה היא- רואים נקודה, רואים שינוי, רואים רופא.

אלף-בית של סרטן העור

A- אסימטריות. אם מעבירים קו דמיוני במרכז הנקודה, חצי אחד צריך להיות זהה לחצי השני. אם הם לא זהים, זה נקרא אסימטריות.

B - גבולות. נקודה חשודה נחשבת הרבה יותר בטוחה אם הגבולות שלה ישרים, ולא חדים.

C- כשזה מגיע לצבע, הנקודה צריכה להיות בצבע אחד. אם ישנם כמה גוונים זה סימן אזהרה. במקרה של מלנומה קשרית, הנקודה יכולה להופיע כמעט בכל צבע, מורוד סגול ועד לשחור. גוון שחור זה סיבה מספיק טובה לראות דרמטולוג.

D - היקף. כל מה שמעל 6 מילימטרים נחשב חשוד

E - התפתחות. אתם רוצים את נקודת החן שלכם עצלנית, כזאת שיושבת ולא עושה כלום. נקודת חן שמתפתחת, משנה גודל, צורה, צבע, או חלילה מדממת או מגרדת, מצב המצריך ריצה לדרמטולוג

F - מוצק. זה דווקא אזור בגוף שאתם רוצים אותו  רך. ככל שהוא רך יותר, זה יותר טוב. נקודות קשות? לא סימן טוב

G - אתם לא רוצים את השומה שלכם גדלה ומתפתחת. במיוחד לא במהירות, על פני פרק זמן קצר, כמו כמה חודשים או שבועות. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.