Write a comment

 

כשזה מגיע לסוכרת סוג 2, הסוג השכיח ביותר של סוכרת, למניעה יש חשיבות עליונה, במיוחד אם ברקע יש היסטוריה משפחתית, או עודף משקל, או גם וגם. ולמרות שתוכנית מניעה נשמעת כמו משהו גדול, היא די פשוטה וכוללת תזונה נכונה, פעילות גופנית ופרידה הדרגתית מעודפי המשקל. ואולי הכי חשוב- אף פעם לא מאוחר מדי בשביל להתחיל.

מניעת סוכרת- שינויים קטנים שמונעים סיבוכים גדולים

פעילות גופנית
במקרה של סוכרת, לפעילות גופנית קבועה יש יתרונות רבים- פעילות גופנית יכולה לעזור להפחית עודפי משקל, להפחית את הסוכר בדם ולהגביר את הרגישות לאינסולין. מחקרים מראים שסוגי הפעילות המומלצים ביותר לשליטה על רמות הסוכר בדם הם פעילות אירובית שמקפיצה את הדופק ותרגילי התנגדות. אבל היתרון הגדול והמשמעותי ביותר הוא תוכנית פעילות גופנית שכוללת שילוב של שניהם. האידיאלי: 30 דקות של צעידה ברוב הימים של השבוע. מי שימלא באדיקות אחר המשימה ירוויח כולסטרול רע נמוך, כולסטרול טוב גבוה, בריאות של המערכת הקרדיווסקולארית והפחתת הסיכון להתפתחות מחלות כרוניות כמו סוכרת.

סיבים תזונתיים
סיבים תזונתיים יכולים לעזור להפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת כי הם משפרים את השליטה ברמות הסוכר בדם, מפחיתים את הסיכון להתפתחות מחלות לב, ועוזרים לתחושת שובע ולכן מעודדים ירידה במשקל. תזונה עשירה בסיבים תזונתיים כוללת פירות וירקות, שעועית, דגנים מלאים אגוזים וגרעינים. לגבי ירקות ופירות, האידיאל הוא חמש עד תשע מנות הגשה ביום. זה רף גבוה, אנחנו יודעים. אבל אם תעמדו בו, תקבלו מערך שלם של חומרים מזינים ושפע של סיבים תזונתיים.

דגנים מלאים
למרות שהמדע לא יודע להסביר עד הסוף למה, תזונה עשירה בדגנים מלאים עוזרת לשמור על רמות הסוכר בדם מאוזנות, ולכן יכולה להפחית את הסיכון להתפתחות סוכרת. ההמלצה היא להשתדל להפוך לפחות מחצית מכמות הדגנים היומית, לדגנים מלאים. כמעט כל סוג של מזון אפשר למצוא בגרסא המלאה- לחמים, דגני בוקר, פסטה, אורז ועוד. אם אתם מאלה שמקפידים להסתכל על התווית, חפשו את המילה "מלא" בגדול ובין המקומות הראשונים ברשימת המרכיבים.

עודפי משקל
אם אתם סובלים מעודף משקל, תוכנית המניעה שלכם עשויה להיות תלויה כולה בירידה במשקל. כל קילוגרם שאתם מורידים, יכול לשפר את המצב הבריאותי. תופתעו לגלות עד כמה. במחקר שנערך באוניברסיטת וושינגטון (George Washington), ירידה במשקל נמצאה כגורם המשמעותי ביותר מבין כל השינויים באורח החיים שעוזרים למניעת סוכרת. המשתתפים שסבלו מעודף משקל הפחיתו את הסיכון להתפתחות סוכרת ב-16% לכל קילוגרם שהפחיתו ממשקל הגוף. בנוסף, משתתפים שהפחיתו בין חמישה לעשרה אחוזים ממשקל הגוף ההתחלתי ועסקו בפעילות גופנית קבועה, הפחיתו את הסיכון להתפתחות סוכרת בכמעט 60% בשלוש שנים.

לבחור נכון
וותרו על דיאטות בזק, ותבחרו בחירות נכונות יותר. דיאטת דלה בפחמימות דיאטת לפי אינדקס גליקמי ושיגעונות אחרים יכולים לעזור להפחית במשקל בהתחלה, אבל היעילות שלהם במניעת סוכרת לא ידועה, והאמת שגם לא ההשפעות שלהן לטווח הארוך. המחיר של מניעה, או הגבלה של קבוצת מזון מסוימת, הוא ויתור על רכיבים אחרים וחשובים בתזונה. במקום להימנע, תחשבו על גיוון, שליטה בכמויות וירידה במשקל.

שינה
לחוסר בשינה יכולה להיות השפעה משמעותית על הבריאות. לפי מחקר שנערך באוניברסיטת וורוויק (Warwick) באנגליה, המשתתפים שישנו פחות מחמש שעות בלילה היו בסיכון גבוה יותר לסבול ממחלות כרוניות כמו סוכרת, בהשוואה למשתתפים שישנו 7 שעות. מחקרים אחרים מראים שחוסר בשינה קשור לחולשה של מערכת החיסון ולעלייה במשקל. אם אתם לא מצליחים לישון לילה שלם רצוף, שנת צהריים בהחלט באה בחשבון.

מתי להיבדק?
להתחיל בגיל 45, גם אם משקל הגוף תקין, או אפילו לפני אם סובלים מעודף משקל, או גורמי סיכון נוספים כמו היסטוריה משפחתית, או אורח חיים שמסתכם בעיקר על הספה בסלון.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.