חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

היא רעה כמו שפעת, מגיעה בזמן הכי לא נכון והתרופה שלה פשוטה, אבל כואבת. תכירו את מסטיטיס (mastitis), דלקת ברקמת השד, או הסיוט של כל יולדת טרייה.

מסטיטיס. לא נפסיק להניק.

תציצי פנימה
החזה מורכב ממספר בלוטות ותעלות, המובילות אל הפטמה ואל הרקמה שסובבת אותה (Areola). התעלות שמובילות את החלב מתרחבות מהפטמה לרקמת השד שנמצאת ממש מתחתיה. אחרי הלידה, הן מתמלאות בחלב. המצב הרצוי הוא שבזמן ההנקה, התינוק יווסת את כמויות החלב להן הוא זקוק בהתאמה לצרכי ההתרוקנות של השד.

אבל המצב הרצוי הוא לא תמיד המצב המצוי. אמהות מניקות יכולות לסבול ממסטיטיס בכל שלב, במיוחד בחודשיים הראשונים. דלקת ברקמת השד בדרך כלל מתרחשת בשכיחות גבוהה יותר לאחר הלידה, בזמן ההנקה. הדלקת גורמת לכאב, נפיחות, אדמומיות, שלעיתים מלוות בחום וצמרמורות.

חוסר היכולת לרוקן את השד לחלוטין עשויה לגרום להתפתחות מסטיטיס. הצטברות חלב, בשל הפסקת הנקה, הנקות (או שאיבות) לא סדירות, הופכת את השדיים דחוסים מדי, מה שיכול להוביל להתפתחות מסטיטיס. בנוסף, כאשר הפטמות פצועות או סדוקות, חיידקים (בדרך כלל מהפה של התינוק) עשויים לחדור לתעלת החלב בזמן ההנקה, מה שגורם לדלקת ולכאב.

למרבה המזל, חלב הוא גם הפתרון לבעיה, או לפחות חלק ממנו. מהזמן בו מתחילים להניק ועד התקופה בה התינוק נגמל, אפשר להימנע ממסטיטיס, לדוגמא באמצעות טכניקות הנקה שונות. אחרי חודשיים, פחות או יותר, כאשר תבנית ההנקה של התינוק הופכת יותר קבועה, אפשר לתכנן וללמוד בצורה יעילה יותר את פעולת ההנקה.

הסיכון לסבול ממסטיטיס גבוה יותר לנשים שסבלו ממנה בעבר, או שההיסטוריה המשפחתית שלהן מכירה את מסטיטיס מקרוב. גם גורמים כמו סטרס, עישון וצריכת אלכוהול, המחלישים את מערכת החיסון של הגוף, עשויים לתרום להתפתחות הדלקת.

רופא משפחה יכול לאבחן את הבעיה, על ידי שיחה צפופה על הסימפטומים. ברוב המקרים, אפילו לא ידרשו לכך בדיקות ספציפיות. במקרים אחרים, דגימת חלב תסייע לזהות את הגורם לדלקת. במרבית המקרים, הטיפול בבעיה יהיה טיפול אנטיביוטי, שאינו מהווה סיכון לתינוק. בנוסף, מומלץ לנוח, לשתות הרבה, ולהמשיך להניק, במיוחד מהשד הכואב, כדי לא לעודד הצטברות נוספת של חלב. 

הפתרון הסיני
"לפי הרפואה הסינית, החזה והפטמות קשורים לכבד, אשר אחראי על זרימת האנרגיה (הצ'י) בגוף כולו. כאשר זרימת האנרגיה נקטעת, זה יכול להוביל להתפתחות מסטיטיס" מסבירה אדווה מור, מטפלת ברפואה סינית.

מעבר לזה, רקמת השד קשורה גם למרידיאן של הקיבה. "כאשר העיכול חלש או לא מסודר, מצב שכיח לאחר לידה, נוצרים בגוף חום ולחות והם שמייצרים את הדלקת. תזונה לא מתאימה, כלומר תזונה לא מסודרת ולא מזינה, הכוללת מזון שומני, סוכרים, מוצרי חלב וקמח לבן, מחריפה את הבעיה ומייצרת לחות נוספת. קפה ומזונות חריפים ומתובלים עשויים לייצר חום נוסף בגוף ולתרום גם הם להתפתחות הדלקת. מעבר לתזונה, גם מתח נפשי ועייפות מחלישים את היכולת של הכבד להניע את האנרגיה לאורך הגוף. וכמובן, גם כאשר ההנקה לא מתבצעת בצורה תקינה מבחינה פיסית, זה לא מאפשר לחלב לזרום באופן חופשי ואז עלולה להיווצר דלקת".

עייפות, מתח נפשי, תזונה לא מסודרת ובעיות עיכול הם סיפור חייהם של אמהות טריות. אז איך בכל זאת אפשר להימנע ממסטיטיס? "אם מוצאים את הזמן, צעידות, פעילות גופנית או כל דבר שיכול לשחרר את האנרגיה או להרגיע הוא מבורך. מעבר לזה, עיסוי עדין של השד, מספר פעמים ביום, יכול לעודד הפרשה של חלב. לגבי השימוש בעלי כרוב הדעות חלוקות, כי כרוב עלול לייבש את החלב ולגרום לתקיעות נוספת. הפתרון הוא להניח עלי כרוב על החזה למשך לא יותר מרבע שעה".

הטיפול בבעיה בדיקור סיני ובצמחי מרפא מאוד עוזר, אבל צריך לעשות אותו בצורה אישית ומקצועית. "באופן כללי, לטיפול במסטיטיס משתמשים בדיקור סיני לשתי מטרות. הראשונה, כדי להרגיע את המתח. המטרה השניה היא לסייע להניע את האנרגיה של הכבד. ברגע שהתקיעות בכבד משתחררת, התחושה הכללית של אנרגיה תהיה הרבה יותר גבוהה. קיימות גם נקודות דיקור מסביב לשד, הקשורות למרידיאנים של הכבד והקיבה שיכולות לסייע. באופן יותר ספציפי, יש לבחון אם מדובר בבעיה של חום, לחות, או שניהם ולהתאים את הטיפול למטופלת. צמחי המרפא יכולים לסייע לאזן את האנרגיה של הכבד, להניע אותה ולאזן את מערכת העיכול".

ההמלצות התזונתיות המתאימות לטיפול בבעיה הן לשתות הרבה. מים, תה ירוק, שעוזר להפחית דלקת, תה שומר שעוזר להפחית חום ולחות, או לימון טרי סחוט מהול בכוס מים. "בנוסף, כל הירקות הירוקים והעליים מחזקים את הכבד ומסדירים את העיכול. פטרוזיליה, חסה, שעועית ירוקה (מאש) מומלצים ויכולים מאוד לעזור".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.