Write a comment

 

בשביל דור שצריך טלטלה חזקה יותר מזו שיש לכוס קפה להציע, משקאות אנרגיה הפכו להיות סם החיים, עם בערך 10 מיליון ליטר שנמכרים מדי שנה רק בישראל, ושוק שמגלגל מחזור שנתי של כ- 280 מליון שקל.

אבל, חלק מהמומחים מזהירים שזריקת המרץ הזאת, היא בערך הדבר האחרון שאנחנו צריכים

הרעלת קפאין

משקאות שמבטיחים לספק לנו אנרגיה שתשנה את הכל, מביצועים בעבודה, דרך ריכוז, קיצור זמן התגובה והאצת קצב חילוף החומרים הם לא דבר חדש. אפילו ממש לא. בשנת 1886 הרוקח מאטלנטה, ג'ון פמברטון (John Pemberton) המציא את הקוקה קולה, משקה שכל בקבוק שלו (לפי מה שאמרו) הכיל שורה אחת של קוקאין ושווק כאחד מהמשקאות המהנים, מעודדים וממריצים עלי אדמות. הצרכנים בלעו את הרעיון שהם יכולים לשתות את החיים הטובים דרך קשית, וקנו את הסחורה. מאז שנת 1904 דרכיהן של הקוקה קולה והקוקאין נפרדו, אבל התדמית הממכרת נשארה כנראה לתמיד.

לפי מה שאומרים המומחים, גם במשקאות אנרגיה הסכנה להתמכרות ופיתוח תלות פיסית היא לא קטנה. חלק ממשקאות האנרגיה מכילים פי 7 יותר קפאין מאשר כוס אחת של קפה שחור חזק ופי 14 יותר קפאין מאשר פחית קולה. חוץ מסכנת התמכרות, יש סיכוי גדול שחלק מהאנשים יחוו תופעות לוואי שונות, מהתקפי פאניקה, דרך בחילות, כאבים בחזה ועד לדפיקות לב מואצות.

נכון, היום אפשר למצוא במשקאות אנרגיה לא רק קפאין, וחלק מהיצרניות פונות לרכיבים אקזוטיים יותר כמו ויטמינים, תרכיזי פירות ותה וממריצים צמחיים כמו גוארנה (Guarana), ג'ינקו וג'ינסנג וחומצת האמינו טאורין (Taurine). אבל הן לא בדיוק עושות את זה מתוך דאגה לבריאות שלנו, אלא יותר כדי להירשם בדפי ההיסטוריה כמי שהמציאה את הממריץ האולטימטיבי.

אבל איך שלא נסובב את הפחית, קפאין תמיד יהיה שם. פחית קוקה קולה מכילה בסביבות 35 מיליגרם של קפאין, כוס ממוצעת של קפה נמס מכילה בסביבות 65 מיליגרם קפאין ופחית רד בול מכילה 80 מיליגרם. במשקאות אחרים, שלא משווקים בארץ, כמות הקפאין יכולה להגיע אפילו עד 500 מיליגרם לפחית.

גם הגרסה של רד בול שלא מכילה סוכר היא לא יותר טובה. מחקר שנערך באוניברסיטת אדלייד (Adelaide) באוסטרליה, בדק את ההשפעה של פחית רד בול ללא סוכר (250 מ"ל) על המערכת הקרדיווסקולארית של 30 מתנדבים צעירים. המתנדבים נבדקו שעה אחת לפני ושעה אחת אחרי השתיה. 60 דקות אחרי השתיה, המערכת הקרדיווסקולארית שלהם התנהגה כמו מערכת של חולי לב. החוקרים אומרים שאם מוסיפים לזה גורמי סיכון אחרים של מחלות לב וכלי דם, כמו סטרס או לחץ דם גבוה, זה יכול להיגמר רע.

החוק היבש
האיחוד האירופאי מחייב לציין על אזהרה על כל משקה שמכיל יותר מ- 150 מיליגרם קפאין לליטר (בישראל עדין אין התייחסות לנושא זה). אבל, מחקרים מראים שאפילו 100 מיליגרם של קפאין ביום (כמות שיש בכוס גדולה של קפה ובערך שליש מהצריכה היומית המשוערת) מספיקים לגרום להתפתחות של תלות פיסית. פיקוח על הצריכה של משקאות כאלה, בתרבות שמשקאות אנרגיה הם השם השני שלה, לא יהיה דבר קל.

הסוציולוגים אומרי שצריכת משקאות כאלה צריכה להיות תמרור אזהרה ומנבא מדויק להתנהגות פרועה בילדים צעירים. מחקר שפורסם בכתב העת The Journal of American College Health, מצא קשר בין צריכת קפאין ומשקאות אנרגיה, לתבנית התנהגות אגרסיבית ומסוכנת, כולל שימוש בחומרים ממכרים, אלימות ויחסי מין לא מוגנים.

משקאות אנרגיה הם משהו שאנחנו יכולים לחיות בלעדיו. לקפאין הרי אין שום ערך תזונתי, ובצורה אירונית, משקאות אנרגיה הם לא הפתרון לעייפות, אלא יותר הסיבה לה.   

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.