חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

אם החורף בחוץ עושה לכם קצת עצוב בפנים, וגם אם אתם לא ממש צריכים את החורף כדי להרגיש את זה, אולי כדאי שתשאלו את אמא שלכם באיזה משקל נולדתם. מחקר חדש קובע כי הסיכוי של תינוקות שנולדו במשקל נמוך לפתח דיכאון או חרדה מאחר יותר בחיים, הוא גדול יותר.

המחקר פורסם בגיליון חודש דצמבר של המגזין פסיכיאטריה ביולוגית (Biological Psychiatry). במהלך המחקר, נותחו רשומות רפואיות שנאספו באחד ממחקרי האורך החשובים שנערכו בעולם עד כה (Medical Research Council National Survey of Health and Development). החוקרים חיפשו אחר סימפטומים של חרדה או דיכאון בקרב 4,600 משתתפים, כולם נולדו באנגליה בשנת 1946. המשתתפים נבדקו לאורך תקופה של 40 שנים, בגילאים 13 ,15 ,36 ,43  ו- 53.

ניתוח הממצאים מגלה כי תינוקות שנולדו במשקל נמוך (בהתחשב בחודש הלידה ובגורמים נוספים) סביר יותר שיפתחו דיכאון וחרדה בשלב מאוחר יותר בחיים. "גילינו כי אפילו אנשים שהראו סימפטומים מתונים או בינוניים של דיכאון במהלך החיים, היו קטנים יותר כתינוקות, בהשוואה לאנשים שנמצאו כבעלי בריאות נפשית טובה" מסביר החוקר איאן קולמן (Ian Colman) מאוניברסיטת (University of Alberta’s School of Public Health) .

הקשר בין המשקל בזמן הלידה והבריאות הנפשית, אינו הממצא המרתק היחידי שעולה מהמחקר הנוכחי. "גילינו כי אנשים עם בריאות נפשית ירודה באופן יחסי, התקשו גם כשהגיעו לאבני דרך חשובות בשלבי התפתחות, כמו ללכת או לעמוד בפעם הראשונה".

לידה במשקל נמוך לא בהכרח מהווה בעיה. היא הופכת לבעיה כאשר המשקל הנמוך נובע מתנאים לא מספקים ברחם. "משקל לידה נמוך הוא סמן לחוויה של לחץ ברחם, וזה מה שביקשנו לבדוק במחקר הנוכחי". כאשר האם חווה לחץ במהלך ההיריון, זרם הדם לרחם מוגבל, העובר מקבל פחות חומרי מזון, והתוצאה היא במשקל לידה נמוך באופן יחסי. במקביל, הלחץ שחווה האם עובר גם לתינוק. הורמוני לחץ (קורטיזול, אדרנלין) עוברים דרך השליה לעובר ועלולים להשפיע על ההתפתחות הנוירולוגית של התינוק ועל התגובות ללחץ. תחת תנאים כאלה, החלק במוח של התינוק שמתמודד עם לחץ, מתפתח בצורה שונה מאשר היה מתפתח תחת תנאים אידיאלים.

אז מה לוקחים  מהמחקר הנוכחי? במונחים הפשוטים ביותר, לכל אירוע שחווה האשה במהלך ההיריון, יש השפעות ארוכות טווח ומשמעותיות על התפתחות העובר. ואם מדברים על דיכאון, הרי שגם כאן מעלה המחקר שאלות מעניינות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.