Write a comment

 

יש לכם בעיה במיטה. לילות שלמים אתם לא ישנים בגללה. מתהפכים מצד לצד, לא מבינים איך זה התחיל, מייחלים לרגע שזה כבר יגמר. כל מה שניסיתם לא עוזר. זה לא משתפר, רק נהיה יותר גרוע. חשבתם כבר לעשות הפרדת כוחות, אבל לא בטוח שגם זה יעזור.

אפשר קצת שקט בבית הזה

סטטיסטית, מחצית מהאוכלוסייה נוחרת. גברים נוחרים יותר, גם בעוצמה וגם בשכיחות, נשים הן נוחרות פאסיביות. נחירות נגרמות כשנושמים דרך הפה ולא דרך האף. הכל מתחיל ב"אחורי הפה", מקום המפגש של הלשון, הענבל, החיך והחלק העליון של הגרון. אם מבחינה אנטומית אחד מהם גדול מהשאר, זה עלול לגרום להיצרות דרכי האוויר באחורי הפה, מה שמפיק את הסאונד המוכר. יש עוצמות שונות של נחירה, זה יכול להיות קל, אבל בדרך כלל זה בלתי נסבל.

מעבר לגורמים המבניים ישנם גורמים נוספים, העשויים לגרום למצב, או להחריף אותו במידה והוא כבר קיים. בין הגורמים- עישון וצריכת אלכוהול, השמנת יתר, התקררות שגורמת לגודש באף, ואלרגיות. נחירות עשויות להיגרם גם כתוצאה מדום נשימה, תופעה שנגרמת בגלל רפיון שרירי הגרון.

להוציא את הסיכונים שבדום נשימה, נחירות הן בעיקרון לא דבר מסוכן. מה שיותר מסוכן מהנחירה היא הפגיעה באיכות השינה והחסך בשינה. אלה מקושרות לבעיות לב ולחץ דם, עצבנות, עייפות מצטברת וגם לזה שיש סיכוי שתגמרו על מדרגות הרבנות.

תשלח לי שקט 

הפתרון לבעיית הנחירה תלוי בגורם. אם אין גורם נראה לעין, לפעמים אפילו שינוי בתנוחת השינה יאפשר ליותר אוויר להיכנס ביותר חופשיות. כרית, או כל מה שיגביה את הצוואר והראש עשויים לעזור. כמו כן, מומלץ לעשות שינוי באורח החיים. אוכלוסיית המעשנים מתבקשת להימנע מעישון בכלל, ובשעות שלפני השינה בפרט. לאוכלוסיית בעלי המשקל העודף, מומלץ להיפטר מהעודפים.

לרפואה הקונבנציונאלית מספר פתרונות לבעיה. כשהבעיה היא אנטומית, אפשר לטפל בה ממדבקות שמדביקים על האף והמטרה שלהן להקל על כניסת אוויר לדרכי הנשימה, ועד לניתוח פלסטי, של האף או של איברי הלוע, במהלכו יוסרו האיברים הבעייתיים על מנת לאפשר מעבר רחב יותר לאוויר להיכנס. שיעורי ההצלחה של ניתוחים כאלה עומדים על כ-50%. בנוסף קיים ניתוח לייזר שעובד על אותו עיקרון, שיעורי ההצלחה שלו נמוכים אפילו מניתוח רגיל, והוא לא מבטיח את השקט המיוחל. אלה שמעדיפים לא לבוא במגע עם איזמל וסכין, יכולים לנסות את הטיפול בגלי רדיו, שמכווץ את הרקמות באזור החיך והלוע, ומאפשר הרחבה של המעברים. לאלה שיכולים להרשות לעצמם, קיימת גם מסכת אוויר (CPAP), טיפול ביתי שנחשב יחסית יקר וגם לא מאוד נוח.

לרפואה המשלימה אין יותר מדי מה לעשות כאשר הנחירות נגרמות כתוצאה מבעיה אנטומית. אולם דיקור סיני יכול להקל על הסימפטומים הכרוכים בהתערבות כירורגית. בכל הגורמים האחרים, אפשר לטפל בדיקור סיני, ובצמחי מרפא. אלה יטפלו גם בנחירות שנגרמות כתוצאה מליחה או התקררות, וגם במקרה של השמנת יתר, אם קיימת.

אם מדובר בנחירות שנגרמות כתוצאה מהצטננות, ניתן להוסיף למכשיר אדים תמציות שמנים כמו אקליפטוס, אורן, רוזמרין ומנטה. השמנים יסייעו לפתיחת דרכי הנשימה ולהקלה על מעבר האוויר. אם אין לכם מכשיר אדים, ניתן לטפטף את השמנים על הכרית או למהול בכוס מים חמים. ואם באמת כלום לא עוזר, תמיד אפשר לנסות את השיטות הידועות 'כרית על הראש', שיטת 'אטמי האוזניים' ושיטת 'מרפק בצלעות'.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.