Write a comment

 

מאז שנת 2003, בן גולדאקר (Ben Goldacre) כותב טור תוכחה שבועי בגארדיאן הבריטי (Guardian) שנקרא 'מדע רע' (Bad Science). הנושאים החביבים עליו הם רפואה קונבנציונאלית ורפואה משלימה ואלטרנטיבית. הפעם הוא החליט להיכנס במה שנקרא ניקוי הגוף מרעלים. אה, ושכחנו להגיד שעל הקיר במשרד שלו תלויה תעודת רופא מאוניברסיטת אוקספורד.

ניקוי הגוף, או עבודה בעיניים? חומר למחשבה  

שאלה של שיווק

לכולנו יש מדי פעם תקופות כאלה של חגיגות שתיה, חסך בשינה ואכילה של יותר מדי שטויות, שבסופן אנחנו מחליטים לפרוש בשיא לטובת הבריאות. אז אנחנו נשארים בבית כמה לילות, נכנסים למיטה מוקדם ואוכלים קצת יותר סלט בשביל להרגיש קצת בריאים. ויש גם כאלה שהולכים לעשות די טוקס.

לפי גולדאקר, כל השיטות שטוענות לנקות את הגוף מרעלים בחודש, בשבוע, ב- 24 שעות, עם או בלי כדורים, הן פתרון לטווח קצר, חסר משמעות, סימבולי, גימיקי ולא יותר ממחווה של בריאות, שלא עושה שום דבר לטווח הארוך.

גולדאקר טוען שגורואים של לייף סטייל שמעודדים את ניקוי הגוף מרעלים, כנראה מתייחסים למערכת פיסיולוגית חדשה לגמרי, ושאם מסתכלים על העובדות שמראות איך באמת חילוף החומרים מתבצע בגוף, הרעיון של ניקוי הוא חסר משמעות רפואית.

בתהליך חילוף החומרים בגוף, המזון מתפרק לרכיבים הבסיסיים שלו. הרכיבים האלה מתקשרים אחד עם השני, ואבני הבניין החדשות שנוצרות מהתהליך הזה, מזינות את העצמות, השרירים וכל הדברים האחרים מהם אנחנו עשויים.

אבל, הוא טוען, זה בלתי אפשרי לבודד מכל התהליך הזה את הניקוי מרעלים. העובדה שלמזונות מסוימים יכולה להיות השפעה מזיקה על הגוף היא לגמרי נכונה. אבל הרעיון שמהשאריות שהם משאירים בגוף אפשר להיפטר דרך מנגנונים פיסיולוגיים מסוימים, הוא לא יותר מאשר המצאה שיווקית.

זה רק הגיוני לאכול בריא ולהתנזר מגורמי סיכון שונים לבריאות, כמו צריכת יתר של אלכוהול. אבל הרעיון של ניקוי הגוף מרעלים לא מגיע משם. במקום לעשות שינוי אמיתי, אנחנו מתמכרים לאשליה של תיקון מהיר, ומתעלמים מהמציאות. הנקמה של גורמי סיכון שונים באורח החיים שלנו, היא לכל החיים ואי אפשר להיפטר ממנה לא בחודש ולא בשבוע.

האמת כואבת
זה רעיון טוב להזכיר לעצמנו מה זה לאכול ירקות ופירות, אבל לפי גולדאקר, כשאנחנו מעמידים פנים שזה קשור למדע, או שזה משהו חדש, אנחנו בעצם שמים לעצמנו מקלות בגלגלים. הרי כמעט לכל דת או תרבות יש צורה כזאת או אחרת של טקסים שמבוססים על צום, או טיהור, או התנזרות. הם לא מוצגים כמדע, בגלל שהם משתמשים בשפה וברעיונות של הזמנים בהם הם היו רלוונטיים. אבל, כנראה שטקסים מהסוג הזה לא מתים, הם רק מתחלפים. בהתאם לנסיבות חדשות, ממציאים טקסים חדשים.

בתרבות שלנו, כמו הרבה דברים אחרים, אנחנו מחפשים ניקוי מטעמים חומריים. אנחנו ממלאים את עצמנו באלכוהול, אוכל לא טוב, תרופות ועוד. אנחנו יודעים שזה לא בסדר, אז אנחנו מחפשים איזשהו טקס שיגן עלינו מההשלכות של אורח החיים הלא בריא. ניקוי הגוף הוא הדרך שלנו להכריז על החזרה שלנו לנורמות התנהגות בריאות.

הטרגדיה האמיתית, הוא טוען, היא שהלב שלנו נכבש בידי הפתרונות האלה. ככה בעצם אנחנו נמנעים מהצורך לחשוב על השינוי האמיתי שאנחנו צריכים לעשות בחיים שלנו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.