1 Comment

 

אני וחיים האינסטלאטור יושבים מחוץ לבית שלי ושותים לימונדה קרה. הוא יודע שבאביב בואך הקיץ הוא אצלי לפתוח את הסתימה במקלחת. נשירת שער כמובן.

נשירת השיער היא תהליך טבעי, יומיומי ושכיח. גם נשירה עונתית (נשירה מפושטת בעגה המקצועית) היא שכיחה מאוד, אבל נשירת שיער מוגברת היא תופעה שדורשת התייחסות וטיפול.

בלונדיניות נהנות יותר

האדם נולד כשהוא מצויד בחמישה מיליון זקיקי שיער. רק 25% מהם נמצאים על הקרקפת. על קרקפת אנושית ממוצעת יש בין 80-140 אלף שערות. אתם יכולים רק לנסות לספור.

קוטר השערה הוא 0.1 מ"מ ולמרות זאת היא חזקה יותר מפלדה. השיער גדל בקצב של  ס"מ עד שניים בחודש, ואורכו המקסימאלי יכול להגיע עד 90 ס"מ .

קצב צמיחת השיער נמצא ביחס ישר עם הטמפרטורות, וביחס הפוך עם הגיל. אצל נשים השיער גדל לאט יותר בהשוואה לגברים, אבל אצל הנשים הוא צפוף יותר. מדי פעם בפעם השיער לוקח הפוגה וממשיך לגדול רק אחרי חודשיים, שלושה, אבל נהוג להגיד שבנקודת זמן מסוימת 60% מהשיער על הקרקפת נמצא במצב גדילה.

לכל שערה מחזור חיים שנע בין שנתיים לשבע ובתוך המחזור הזה מתקיים מחזור נוסף שהשלב הראשון בו, שלב הצמיחה יכול להימשך עד חמש שנים. השלב השני, שלב ההפוגה או שלב המעבר נמשך כשבועיים ובו השערה מפסיקה לגדול, והשלב האחרון, שלב התרדמת שיכול להימשך עד חמישה חודשים ובו לא מתרחש יצור תאים חדשים וסופו בנשירת השערה.

בשורש השערה מצוי הפיגמנט שיקבע את הצבע שלה. לבלונדיניות שיער צפוף יותר (140 אלף) בעלי שיער שחור ממוקמים במקום טוב באמצע (110 אלף) ובעלי שיער אדמוני נחשבים כבעלי השיער הדליל ביותר (90 אלף).

נשירה של 80-100 שערות ביום נחשבת נורמאלית, מעבר לכך- זה מצב שמצריך בדיקה. ולא, חפיפה יומיומית של השיער אינה מעודדת נשירה.

גורמים

לנשירת שיער מספר סיבות שכולן בסופו של דבר באות לידי ביטוי בהצטמקות זקיקי השיער. חוסר איזון הורמונאלי ובעיקר הפרעות בבלוטת המגן (בלוטת התריס) המפקחת על חילוף החומרים בגוף, היא רק אחת מהסיבות לנשירה, והיא עשויה להיגרם בין היתר על ידי דיאטה חריפה או תזונה לא מאוזנת ובעיקר חוסר בחלבונים.

סיבה נפוצה נוספת לנשירה קשורה למצבי לחץ או טראומה. לשערה תקופת צמיחה שנקראת אנגן ותקופת מנוחה שנקראת טלוגן. התקופות האלה נעות במחזוריות. על פי רוב מרבית מהשיער שלנו נמצא במצב אנגן (צמיחה) והשאר במצב טלוגן (מנוחה). אחד ההסברים הוא שבעקבות לחץ נפשי עוברת השערה ממצב צמיחה למצב מנוחה, וזה קורה בדרך כלל חודש עד ארבעה חודשים אחרי המקרה (לידה, פציעה, ניתוח, לחץ נפשי ועוד). אל תדאגו, קוראים לזה טלוגן אפלוביום,זה נורמאלי וזה יעבור תוך ששה חודשים. בכל מקרה, במצב כזה רופא עור הוא הכתובת שלכם.

סיבות נוספות עשויות להיות אנמיה או חוסר בברזל, מחלה כרונית קשה, גידולים, זיהומים,  תופעת לוואי כתוצאה מנטילת תרופות (בין היתר נטילת ויטמין A במינון מוגזם!) נטילת גלולות למניעת הריון או תרופות אנטי דיכאוניות, או בעיה במחזור הדם כמו לחץ דם נמוך שמשבש גם את אספקת הדם לקרקפת. מעל הכל, נשירת שיער יכולה להופיע גם כסימן למחלה אחרת כמו סכרת למשל.

תוספי מזון וצמחי מרפא

הרפואה הקונבנציונאלית ממליצה על 'ריגיין',  'מינוקסי' או 'פרופסיה'– תכשירים המעודדים האצה בצמיחת השיער. אלא שגם לתכשירים אלה תופעות לוואי כגון גירוי ואדמומיות בקרקפת (אחוז מאוד קטן של מטופלים דיווח גם על ירידה בחשק המיני), וברגע שמפסיקים ליטול אותם הנשירה מתחדשת.

לכן מומלצים ויטמינים בצורה של תוספי מזון מסוג E, C, ו- B על כל סוגיו, החיוניים לבריאות השיער ולצמיחתו. היום אפשר למצוא אותם בכדור אחד משולב שמיועד לטפל בנשירת שיער ומכיל מינראלים ומרכיבים נוספים כמו חומצות אמינו, אבץ ומגנזיום.

רוזמרין וגינקו בילובה הם צמחי המרפא המומלצים בשל תרומתם לזרימת הדם לקרקפת. אפשר להשתמש בהם גם בצורה של שמנים ולהוסיף לוונדר, מרווה, קורנית, חוחובה או שמן חרצני ענבים. גם צמח הסרפד ידוע בסגולותיו לבריאות השיער. ניתן לחלוט את העלים שלו ולהשתמש בהם לעיסוי הקרקפת.

טיפול תזונתי

טיפוס די תובעני השיער שלנו. מאחר והוא עשוי מתאים מורכבים מחלבון וכל שערה מוזנת מויטמינים' חומצות ומינראלים חשוב להזין אותו במזונות שיספקו לו את כל הנ"ל.

מומלץ לצמצם אכילת מוצרי חלב ושומנים רוויים, להעדיף חומצות שומן חיוניות, חלבונים ודגנים מלאים, שיבולת שועל, נבט חיטה ונבטים בכלל, ירקות ירוקים ופירות צהובים, ומזונות עשירים בחלבון כמו סויה, ביצים, כמעט כל סוגי האגוזים וקטניות המספקות חלבון צמחי.

תאכל מרק תהיה חזק

לפי הגישה הסינית מסורתית ורפואה בכלל מבית היוצר של המזרח , תמיד סימפטום מצביע על בעיה עמוקה יותר. כך למשל נשירת שיער מעידה על חולשה בכליות השייכות לאלמנט המים בגוף, ואם לדייק להיחלשות אלמנט המים בגוף.  לאלמנט המים מקושרים גם המח, מח עצם וחוזק העצמות.

"אצל תינוקות ומבוגרים ניתן לראות כי אלמנט המים אינו חזק" מסביר אייל שפרינגר מטפל ברפואה סינית, מתמחה בתזונה ובמקרוביוטיקה (ובזמן הפנוי גם מדריך טווינא וצ'י קונג). "כל הפרמטרים הקשורים לאלמנט המים נחלשים בגילאים אלה: אין הרבה שיער, לתינוקות עדיין אין שיניים והעצמות שלהם רכות, אצל מבוגרים אפשר להבחין בהיחלשות בשיניים ובעצמות. סימן נוסף להיחלשות הכליות" אומר שפרינגר "יכול לבוא לידי ביטוי גם בכאבי גב תחתון, ירידה באנרגיה המינית, בליבידו ובפוריות. לכן חלק מהדברים שאדם יכול לעשות ולא דורשים יותר מדי מאמץ זה לשמור על חום כפות הרגליים לשם מגיע מרידיאן הכליות(מסתבר שלא סתם אמרו לנו כל השנים לא להסתובב יחפים) והגב התחתון (המיקום הפיזי של הכליות). "גם יחסי מין מתישים את הצ'י של הכליות" מוסיף שפרינגר (לצערנו) ולכן אחת ההמלצות היא ויסות תדירות קיום יחסי המין.

הפיתרון הסיני אם כן הוא חיזוק הכליות, ומכיוון שמדובר באלמנט המים המקושר לצבע השחור (שאצל המלוכסנים זה גם צבע השיער) האוכל יכול להיות או שחור או קשור למים. למשל פירות ים, שעועית אזוקי (שחורה), אצות ים מסוג היג'יקי (שחורות, אלא מה) העשירות במינרלים ובאבץ שכבר אמרנו שידועים בתרומתם לשיער (למרות שלא לכולם הן מומלצות). ירקות שורש וקטניות מומלצים אף הם לחיזוק העצם ותמצית העצם.

גם אצל הסינים וגם במקרוביוטיקה ממליצים על מרק עשוי ציר מח עצמות, שמבושל המון המון זמן. במקרוביוטיקה למשל זה מרק שמכינים מקרפיון וירקות שורש וצריך לאכול ממנו כמות קטנה כל בוקר. "התוצאות" אומר שפרינגר "טובות מאוד בהרבה מדדים".(כליות, שיער, פוריות). במקביל לתזונה אפשר לעבוד בהשלמה בדיקור לבנייה ולחיזוק הצ'י של הכליות.

שמשון הגיבור

אז אולי שמשון לא היה כזה גיבור. אולי הוא סתם שם לב שמתחיל לנשור לו השיער ועשה קרחת. אל תגחכו גברים, גם לכם זה יקרה מתישהו, כי מה לעשות? הגן הזה שאחראי לנשירת השיער יושב על כרומוזום הגברי y .  

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  נועה · 5 years ago
  אני בת 13 ויש לי שיער דק והוא נושר במקלחת ובכללי .
  צבע השיער שלי הוא שטני אז הוא נקרא הדמוני?
  יש טיפול טיבעי מיבלי ליטול כדור וכדומה ?
  ולאמא שלי יש שיער דליל אך יש לה אנמיה והיא לוקחת כדורים.
  יש גם משהו שגם יהזור לשיער שלי להיות יותר עבה ?
  או לפחות יותר חזק ?
  בתודה נועה