Write a comment

 

האח הגדול שלכם בטוח שהוא יותר חכם מכם? כנראה שהוא צודק. לפי מחקר חדש שאמור להתפרסם השבוע בכתב העת Intelligence, הבכורים הם כנראה גם אלה עם מנת המשכל (IQ) הגבוהה ביותר, גם הכי מוצלחים בתחום של הישגים אקדמיים, יש להם יותר סיכוי לזכות בפרס נובל, וגם בתחום של קריירה הם לוקחים את כל הקופה.

במחקר השתתפו למעלה מאלף ילדים, שמנת המשכל שלהם נמדדה מהילדות עד גיל 18. המחקר מצא כי סדר הלידה במשפחה משפיע על מדדים רבים, ביניהם הסיכון לחלות בסרטן, אסתמה, אקזמה, השמנת יתר, מוות, אוריינטציה מינית, יד דומיננטית ועוד.  

למה מלכתחילה יש הבדלים? אולי החוקרים בעצמם צריכים עזרה של אח בכור, כי אין להם תשובה מספיק טובה. יש כמה תיאוריות, הרוב מתמקדות בהשפעה הסביבתית שיש על הילד. למשל, תיאורית הדילול טוענת, שכשהמשאבים של המשפחה מתדלדלים (בין אם רגשיים, פיסיים או כלכליים) תשומת הלב ההורית תלך ותפחת. תיאוריה אחרת אומרת שהסביבה האינטלקטואלית המשפחתית מעדיפה את הבכור, כי לפחות באופן זמני הוא לבד במערכה.

אינטליגנציה

זה לא המחקר הראשון שמצביע על הקשר בין מנת המשכל לסדר הלידה. במחקר הנוכחי, שנערך באוניברסיטתVrije באמסטרדם, נמדדה מנת המשכל של נשים וגברים בגילאים 5, 12 ו- 18. התוצאות שהראו שהנטייה היא לטובת הבכורים, אישרו תוצאות של מחקר אחר שנערך באוניברסיטת אוסלו (Oslo). במחקר השני מצאו החוקרים שלבכורים היה יתרון של 3 נקודות במנת המשכל על פני האח השני, ולאח השני היה יתרון של נקודה על ילד מספר שלוש. ההסבר התיאורטי טוען שהזמן והסבלנות שהבכורים מקבלים מההורים, הם שנותנים להם את היתרון. (הלא מאוד משמעותי).  

אישיות

אחד מהתחומים היותר נחקרים. במחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה (California) השתתפו 2,000 משפחות. האחים הבכורים נמצאו כהישגים, דומיננטיים, מצפוניים ונוירוטיים. הם מרוויחים יותר, אחראים יותר, חרדים יותר, מאוד מאורגנים ונצמדים לכללים. המורד של המשפחה הוא לעולם לא האח הבכור, אבל גם לא בהכרח הילד האחרון. בדרך כלל זה יהיה ילד הסנדביץ'. הוא אימפולסיבי, פתוח לדברים חדשים, לא התלמיד הכי טוב בכיתה, אבל יש לו לב זהב. הילדים האחרונים תוארו כחמימים, חברתיים, מוחצנים, יצירתיים, וג'וקרים לא קטנים. טוב זה לא ממש חוכמה. הם גם נמצאו כילדים המועדפים על ההורים.

מוות

מחקר שעקב אחרי 14,000 בנים ובנות שנולדו בין השנים 1915 ו- 1929 ועד יומם האחרון, מצא שאפילו ששוקללו משתנים נוספים (כמו משקל בלידה, מחלות, מעמד חברתי ועוד) לאחים הצעירים יש סיכון גבוה יותר למוות בטרם עת, במיוחד לנשים. אחד ההסברים טוען שהילדים האחרונים מעורבים ביותר התנהגויות של לקיחת סיכונים.

אקזמה ואסתמה

אז לאחים הצעירים יש סיכון גבוה יותר למוות בטרם עת, לפחות הם לא יסבלו משתי מחלות ילדות כרוניות. במחקר שנערך לאחרונה השתתפו 11,371 גברים צעירים ובריאים. המחקר מצא כי השכיחות של אסתמה ואקזמה קשורה ביחס הפוך למספר הכללי של האחים במשפחה. כמה שפחות אחים, הסיכוי לחלות באסטמה או באקזמה גדול יותר. אחד ההסברים טוען כי הילדים הצעירים חשופים לטווח גדול יותר של מחלות מאחיהם הגדולים, מה שמחסן את מערכת החיסון שלהם. או במילים אחרות, מה שלא הורג, מחשל.

סקס

מחקר שנערך באוניברסיטת פלורידה (Florida) בקרב סטודנטים, מצא כי הסטודנטים שהיו הצעירים ביותר במשפחה נהנו מהרבה יותר פרטנרים מיניים. בעוד שהאחים הבכורים פעלו באסטרטגיה ארוכת טווח. בית, משפחה, ילדים. התיאוריה היא שהבכורים לוקחים את הערכים של ההורים, בעוד שבני זקונים לוקחים את התפקיד של המורד.

משקל

במחקר שנערך באוניברסיטת טאיומה (Toyama) ביפן, השתתפו 8,000 תלמידים בגיל בית ספר. החוקרים מצאו כי הסיכון להשמנת יתר, במיוחד אצל בנים, נמוך בצורה משמעותית ככל שיש יותר אחים בוגרים. הם גם מצאו שבמשפחה שיש בה בסך הכל שלושה ילדים, הסיכון להשמנת יתר נמוך בצורה משמעותית מאשר משפחות עם ילד יחיד. אחת התיאוריות טוענת כי במשפחות קטנות האמהות דואגות יותר ומשתמשות במנגנונים של הגנת יתר והאכלת יתר. תיאוריה אחרת אומרת שבמשפחות גדולות, פשוט יש פחות אוכל לכל ילד.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.