חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

בסין מאמינים שמדיטציה היא התמזגות עם הטבע. בהודו מאמינים שהיא מזרימה לגוף אנרגיית חיים (פראנה). אבל לא חייבים להיות לוחם סיני, או נזיר בודהיסטי כדי ליהנות מכל היתרונות הבריאותיים של מדיטציה. לפי מחקר חדש, אפילו תרגול מדיטציה במשך 20 דקות, בכל מקום, בכל זמן, יכול להפחית בצורה משמעותית את תחושת הכאב.

סובלים מכאב? נסו מדיטציה.

מהלך המחקר ותוצאות
יש אלף ואחת טכניקות לעשות מדיטציה. ואומרים שהטובה ביותר היא זאת שמאפשרת לנו להיות, בלי מאמץ, איפה שזה לא יהיה. בין אם זה בישיבה בעיניים עצומות, ובין אם זה כל מקום אחר שאנחנו מצליחים להיות נוכחים בו ורק בו. 

מדיטציה, כמו מסורות רבות שהגיעו מהמזרח, הצליחה לתפוס את תשומת הלב של חוקרים מהמערב כמעט מהרגע הראשון. עשרות מחקרים ניסו להסביר את הפרקטיקה הרוחנית במושגים שאנחנו במערב מבינים, כמו למשל מספרים והשפעה פיסית שאפשר לראות בעין, או למדוד בבדיקות. מחקרים שנערכו לאורך השנים מראים שתרגול מדיטציה מפחית סטרס, מקל על נדודי שינה, מחזק את מערכת החיסון ומעודד השפעות נוספות. במחקר הנוכחי, חוקרים מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ווייק-פורסט (Wake Forest) החליטו לבדוק מה בין מדיטציה לכאב.

סגנון המדיטציה שהמשתתפים במחקר תרגלו נקרא שמטה (Shamatha), שביחד עם ויפאסנה נחשב לסוג המדיטציה המתורגל ביותר. ההבדל בין שתי השיטות הוא, ששמטה נחשבת למדיטציית רגיעה, בעוד שויפאסנה נחשבת למדיטציית תובנה. כמו צורות אחרות של מדיטציה מודעת, גם שמטה מלמדת איך להתבונן בהתרחשויות בגוף ובמחשבה, בלי שיפוטיות, עם ריכוז בנשימה, או במנטרה חוזרת.

המשתתפים בניסוי היו 15 גברים ונשים בריאים לחלוטין, שמעולם לא תרגלו מדיטציה, וניסו להתרכז בנשימה, ולא במחשבות מסיחות דעת, במשך 20 דקות ביום, במהלך ארבעה ימים.

לפני ובמהלך תרגול המדיטציה, מכשיר מיוחד הקרין חום לכיוון אחת מהרגליים של המשתתפים, וחימם במשך חמש דקות אזור קטן, בטמפרטורה שרובנו היינו מוצאים שהיא בלתי נסבלת (49 מעלות).

תוך כדי שהמשתתפים נחשפו לכאב, סריקת MRI מיוחדת (לא הסטנדרטית שאנחנו מכירים) תעדה את הפעילות החשמלית באזורים במוח שבדרך כלל מופעלים בזמן כאב. במהלך הסיבוב השני של תרגול המדיטציה, כל אחד מהמשתתפים תיאר ירידה משמעותית בשני מדדים חשובים של כאב: ירידה של 40% בממוצע באינטנסיביות של הכאב, וירידה של 58% בממוצע בתחושת חוסר הנוחות.

סריקות ה-MRI הראו שתרגול מדיטציה הביא למספר שינויים בתגובה של המוח לכאב. אחד מהאזורים שהחוקרים בחנו היה הקורטקס הסומאטו-סנסורי (somatosensory cortex), אזור שקשור לתחושת הכאב ולעוצמת הכאב. לפני תרגול המדיטציה, האזור היה די פעיל כאשר המשתתפים נחשפו לחום. אחרי תרגול המדיטציה, נצפתה באזור מעט מאוד פעילות, מה שמעיד שמדיטציה תופסת את הכאב בדיוק מהמקום שהוא מתחיל. מה שחיזק אפילו יותר את המסקנה של החוקרים, היתה העובדה שהמשתתפים שדיווחו על הירידה המשמעותית ביותר בכאב, היו אלה שנצפתה אצלם הפעילות הגבוהה ביותר באזור הזה במוח.  

דיון ומסקנות

הממצאים של הניסוי כן ולא מפתיעים. לא מפתיעים כי גם מחקרים קודמים מצאו שמדיטציה בסגנון בודהיסטי יכולה לעזור לאנשים להתמודד עם כאב, חרדה, או בעיות פיסיות ומנטאליות אחרות. הם כן מפתיעים, כי גם המחקרים שהוכיחו את כל היתרונות של מדיטציה, בדקו אותם לאורך תקופה ארוכה יותר, ולא ב -4 ימים. העובדה שהתוצאות האלה נצפו אחרי 80 דקות בלבד של תרגול, היא די מדהימה. מה שעוד מדהים, הוא שהירידה בדירוג הכאב היתה גדולה יותר, בהשוואה למחקרים קודמים דומים, שכללו היפנוזה, משככי כאבים פלסבו, ואפילו מורפין.

שאלה חשובה שעלתה במחקר היא האם למדיטציה תהיה השפעה דומה על כאב של החיים האמיתיים, ולא בתנאי מעבדה. כאב, במיוחד כאב כרוני, הוא הרבה יותר מורכב מאשר מכשיר שמחמם אזור קטן ברגל, והוא יכול לכלול טראומה, דיכאון ותהליכים פיסיים ורגשיים אחרים. התשובה של החוקרים היתה שלעיתים, כאב הוא יותר על התחושות הנלוות אליו, מאשר הכאב עצמו. ותשאלו כמעט כל מי שסובל מכאב, והוא יגיד לכם שלפעמים זה החלק הכי קשה בהתמודדות ובטיפול עם כאב. אולי זה גדול מדי להגיד שמדיטציה טובה לכל בעיה, לכל אחד. אבל אולי מודעות היא בדיוק התרופה הנכונה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.