חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

לרפואה הקונבנציונאלית אין בעיה עם כאבים שנגרמים בעקבות פציעה או דלקת, יש לה הרבה מה להציע כדי לטפל בזה. הבעיה מתחילה כשלכאבים אין מקור ברור, כמו לדוגמא כאבים כרוניים.

פשוט רגיש מדי
כאבים כרוניים יכולים להתקיים גם ללא פציעה או דלקת, קוראים לזה רגישות יתר (super sensitivity), מצב שעד לאחרונה לא זכה ליותר מדי תשומת לב בחוגים רפואיים. עכשיו מתחילים להבין שלא מדובר רק בבעיה נקודתית כמו שחשבו, אלא בבעיה מערכתית.

רגישות יתר עשויה להיגרם בגלל התכווצות שרירים. במצב כזה, ההתכווצות מושכת את הגידים, מאמצת את המפרקים הסמוכים, ועלולה להתפתח לדלקת בגיד או במפרק. במצב של רגישות יתר הכאב לא מגיע מהשריר עצמו, אלא מהרקמה שמקיפה את השריר. "מבחינה אנטומית, המעטפת של השריר (
Myofacia) מאוד דקה, אבל יש בה הרבה מאוד עצבים" מסביר ד"ר אורן צביאלי, מתמחה באורתופדיה בבית החולים סורוקה, ומטפל בשיטת IMS.

פרופסור צ'אן גאן (Chan Gunn), האיש מאחורי IMS (Intramuscular stimulation), לקח את הרעיון של הדיקור הסיני ותרגם אותו למונחים מערביים. פרופסור צ'אן ערך מספר ניסויים קליניים עד שהגיע לגרסה הסופית של השיטה. אחד מהם, מחקר השוואתי של טיפול בהזרקת סטרואידים מול הזרקת מים פיסיולוגיים (פלסבו), לטיפול בכאבי גב תחתון. למרבה ההפתעה, התוצאות היו די דומות. בשני המקרים, להחדרת המחט לשריר היתה השפעה מקלה ומרפאה על כאבי הגב. בשלב הבא הוא בדק את ההשפעה של הזרקת המים בלבד, השלב האחרון כלל רק החדרה של מחט. ככה IMS נולדה, והזמן עושה לה רק טוב. מאז נערכו עשרות מחקרים, והיא משתכללת ומוסיפה להתפתח.


שיעור באנטומיה
יש לנו כל מיני סוגים של שרירים בגוף. כולם עובדים על תדרים חשמליים, או בשפה המקצועית פוטנציאל חשמלי (action potential). השרירים שמעניינים אותנו בהקשר של כאבים כרוניים הם השרירים המשורטטים, שרירים שמפעילים את השלד ופועלים לפי פקודה רצונית. כל שריר מתחבר לגיד, כל גיד מתחבר לעצם, כי המטרה של שריר משורטט היא להניע את השלד. המסקנה שפרופסור גאן הגיע אליה, היא שהחדרה של מחט גורמת להפעלת הפוטנציאל החשמלי גם בשריר וגם בעצב המוטורי שמעצבב אותו. מחטי הדיקור הסיני, בהשוואה למחטים שמיועדות להזרקה, אינן טראומטיות לרקמות העור והשריר. הדיקור מתבסס על האנטומיה של הגוף, ולא על המרידיאנים המוכרים מהרפואה הסינית, אם כי לעיתים יש נקודות משותפות.

ב- IMS מטפלים בקבוצות שרירים שנמצאות במצב של כיווץ כרוני, אבל לא כל כיווץ שרירים הוא מועמד פוטנציאלי לטיפול בשיטה. "כיווץ שנגרם בגלל עומס של פעילות גופנית לדוגמא, לא עונה על ההגדרה של IMS" מסביר ד"ר צביאלי. כיווץ שנגרם בגלל ישיבה ממושכת (והרבה פעמים גם לא נכונה) מול מחשב, הוא דוגמא לכיווץ שכן מתאים לטיפול בשיטה.  "מה שמתחיל בכיווץ שרירי הצוואר, עלול להתפתח לכאבי ראש וגב כרוניים. לא תמיד אנשים מקשרים בין הכאבים".  בנוסף, כל מה שנכנס תחת ההגדרה של כאבים מיופציאליים (שנובעים מהרקמה שעוטפת את השריר) מתאים לטיפול בשיטה. זה יכול להיות כאבי גב, ברכיים, 'כתף קפואה', 'מרפק טניס' ועוד. מי שייהנה במיוחד מהטיפול ב- IMS הם אנשים שסובלים מכאבים כאלה.

להשתמש במונחים של הנאה זה לא ממש מדויק. במצב רגיל אנשים לא ירגישו את הדיקור עצמו. במצב של רגישות יתר, כל גירוי מינורי מורגש בווליום הרבה יותר גבוה. "מה שאדם ירגיש בזמן הדיקור הוא לא תמיד חוויה נעימה, הדיקור נוגע במקומות הכי רגישים. התחושה היא של כיווץ עמום ואז שחרור, זה עובר די מהר וזה חלק מהתהליך". לא כל אחד יכול לעמוד בזה, אבל מי שכן ירוויח.
בקבוצות השרירים שטופלו תחושת ההקלה היא מיידית. "טווח התנועה, שהיה מוגבל בגלל הכאב, גדל ומתקרב למצב הרגיל. בנוסף, יש תחושה של הקלה מיידית בכאבים".

שיעורי בית
תדירות המפגשים המומלצת היא פעם בשבוע, כדי לאפשר לגוף להבריא את עצמו בין מפגש למפגש. משך הטיפול כולו תלוי במספר גורמים, כמו משך הזמן שהאדם סובל מהכאבים, עוצמת הכאבים, והמהירות בה הגוף חוזר לעצמו. "בדרך כלל יהיו עד שלושה טיפולים באותה אפיזודה של כאב". גם מידת ההצלחה של הטיפול תלויה באותם גורמים. אם החולה לא סבל מהכאבים לאורך תקופה ממושכת, יכול להיות שאפילו טיפול אחד יפתור את המצב.

האבחון בשיטת IMS חשוב לא פחות מהטיפול עצמו, "כי כיווץ שרירים הוא לא רק כיווץ שרירים, והשחרור הוא לא רק שחרור של שריר" כפי שמסביר ד"ר צביאלי. אחד הדברים החשובים הוא ההערכה הקלינית- איפה כואב, מתי זה התחיל ובעקבות מה. ראיון ובדיקה גופנית יקבעו למעשה אם המקרה מתאים לטיפול בשיטת IMS.

הדיקור רק חלק מהטיפול. הוא מציע 'קפיצת מדרגה', שחרור ראשוני של השרירים, אבל התחזוקה השוטפת של הגוף היא באחריות המטופל. "מי שישנה הרגלים, ישלב הרפיה, מתיחות להגמשת השרירים, ופעילות גופנית, יצליח לתחזק את קפיצת המדרגה שהושגה באמצעות הדיקור, ויזכה לראות תוצאות טובות".

במקום שהכאב הופך מאקוטי לכרוני, IMS נכנסת ולוקחת את העניינים בידיים. המטרה שלה היא לשחרר את השרירים המכווצים ולהוריד את הרגישות. יש מטופלים שנפרדו מהכאבים לתקופה מאוד ארוכה. אתם יכולים לשאול את ד"ר צביאלי, הוא אחד מהם. את IMS הוא אימץ לאחר שטיפול אחד הצליח להעלים כאבים של מספר חודשים. פיסיותרפיסטים ורופאים רבים (בעיקר רופאי משפחה) אימצו גם הם את השיטה, ומספר המטפלים בה בארץ רק הולך וגדל. ופרופסור גאן? גם הוא ממשיך לטפל, ללמד ולחקור את הכאב. ושמישהו ינסה לעצור אותו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.