Write a comment

 

לגלות שבעוד תשעה חודשים את עומדת להיות אמא, זה מרגש. אבל באותה מידה זה גם יכול להיות מורט עצבים.

בחילות?, הקאות?, כאבים?. מה נורמאלי?, מה לא?, מתי צריך פשוט לקחת נשימה עמוקה, ומתי בכל זאת כדאי להתקשר לרופא?

דימום וגינאלי

מרבית הדימומים במהלך ההריון לא מהווים בעיה רצינית. אבל אם הדימום רציני, מתמשך, או מלווה בכאבים לא כדאי להתעלם ממנו. כלל אצבע- ככל שצבע הדימום בוהק יותר, כך המשמעות שלו רצינית יותר, ולהיפך. ככל שצבע הדימום כהה יותר, סביר להניח שזה דימום ישן שעוזב את הגוף, פשוט כי הגיע הזמן. דימום כבד או משמעותי, עלול להיות סימן להפלה, או להריון חוץ רחמי. הסימנים שעשויים להבחין בין שניהם הם התכווצויות וכאבים. אם הדימום מלווה בהתכווצויות שמזכירות את המחזור החודשי זה עלול להיות סימן להפלה. אם הדימום מלווה בכאב חד באזור הבטן התחתונה, זה עלול להעיד על הריון חוץ רחמי, כלומר הריון שמתפתח מחוץ לרחם. שורה תחתונה?. רוב הדימומים באמת לא מהווים בעיה רצינית, אבל עדיף תמיד להיות על הצד הבטוח מאשר להצטער. אם מבחינים בדימום כדאי לקבוע תור לאולטרא-סאונד.

בחילה והקאות

בחילות והקאות במהלך הטרימסטר הראשון הם חלק מהעסקה. מרבית הנשים שסובלות מהן, ינשמו לרווחה במהלך הטרימסטר השני וימשיכו בהריון תקין ובריא. אבל, אם הבחילות או ההקאות נמשכות, ומפריעות לתפקוד היומיומי, עלולות להיות לכך השלכות על התפתחות ההריון. למשל: הקאות יכולות להוביל לירידה במשקל, סחרחורות, התייבשות וחוסר איזון בגוף. קיימים טיפולים רבים שיכולים להקל על בחילה במהלך ההריון, טבעיים וקונבנציונאליים. אם זה ממש מפריע, מומלץ לטפל בזה.

חום גבוה

נשים בהריון נמצאות במצב רגיש לסבול מבעיות רפואיות, כולל חום גבוה וסיבוכים שנובעים מכך, ובמיוחד שפעת. לכן, אם במהלך ההריון, מד החום עובר את ה-38 מעלות כדאי להתייחס ברצינות, במיוחד במהלך הטרימסטר הראשון, כי בתקופה זו הוא עלול להיות קשור למומים מולדים בהמשך. חום שמלווה בפריחה וכאבי פרקים עלול להיות סימן לציטומגלו-וירוס (cytomegalovirus), שם אקזוטי  לסיבה השכיחה ביותר לחירשות מולדת (congenital deafness). מה לעשות?. להוריד את החום, ולא פחות חשוב, לפנות לרופא כדי לגלות מה באמת גורם לו.

כאב, או צריבה בזמן מתן שתן

הריון הוא תקופה של שינויים. ועם כל ההורמונים וההתרחבות של הרחם, מופעל לחץ גדול על שלפוחית השתן. כאב או צריבה בזמן מתן שתן עשוי להיות סימן לזיהום בדרכי השתן, או בשלפוחית השתן. הטיפול בבעיה נחשב לפשוט:  לשתות המון מים, או מיץ חמוציות (גם כמניעה), ואם העניינים מסתבכים, אפשר לשקול טיפול אנטיביוטי. ואם כבר, אז פרוביוטיקה ישר לווריד לאחר מכן, כדי לחזק את הגוף. במהלך הטיפול, אתם יודעים מה אסור לעשות. אם הכאבים או הצריבה מלווים בחום גבוה או צמרמורות, זאת סיבה טובה לטפל בזה. זיהום בדרכי השתן עלול להיות מסוכן לאם (חום), לעובר (משקל לידה נמוך), ולהריון (צירים מוקדמים, או לידה מוקדמת). ועדיין, דלקת בדרכי השתן היא אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב נשים, במיוחד בזמן ההיריון. אם מבחינים בגירוי, או בשינוי כלשהו בהפרשות, מומלץ להיבדק אצל רופא נשים. זה עלול להיות סימן למחלות שמועברות באמצעות מגע מיני (sexually transmitted diseases), גם לכך עשויות להיות השלכות על התפתחות ההריון והעובר. לא להתבייש.    

נפיחות, כאבי ראש חמורים, או כאבים ברגליים

היפרקוגולציה (hypercoagulation) היא קרישיות יתר של הדם, והיא מצב די שכיח ולכן חשוב לשים לב לשינויים במהלך ההריון. נשים בהריון נמצאות בסיכון גבוה יותר להתפתחות קרישי דם, במיוחד בגפיים התחתונות או במוח. קריש דם במוח מאופיין על ידי כאבי ראש חמורים, בעוד שקריש דם בגפיים התחתונות מאופיין בכאב, אדמומיות, או נפיחות. לא כל כאב או אדמומיות מעידים על התפתחות קריש דם, אבל על כל מה שמרגיש יותר מכאב רגיל, מומלץ להתייעץ עם רופא. לנשים שסובלות מהיסטוריה של קרישי דם, כדאי לעשות את זה עוד לפני ההריון, או ממש בשלבים הראשונים שלו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.