Write a comment

 

בתרגום מלטינית, המשמעות של סוכרת (Diabetes mellitus) היא שתן מתוק, אבל האמת שמתוקה זה הדבר האחרון שאפשר להגיד עליה. היא אחת המחלות היותר מסוכנות שיש היום, וכשהיא מסתבכת זה נגמר רע. מחלות כלי דם, מחלות לב, אי ספיקת כליות, שבץ, עיוורון, טרשת עורקים, ונמקים הם רק חלק מהרשימה. כל אחד עלול לחלות בה, היא לא ניתנת לריפוי, לא ממש יודעים מה הסיבות לה, וכל מה שנשאר לעשות זה ללמוד לחיות איתה.

מי הבוס
לסוכרת מספר צורות ביטוי, שהמשותף לכולן הוא רמות סוכר גבוהות בדם ובשתן בגלל שינוי כלשהו בהפרשה, בקליטה, בייצור או בתגובה לאינסולין. אינסולין הוא הורמון שמופרש מהלבלב באמצעות תאים שנקראים תאי בטא. לאינסולין מספר תפקידים חשובים בגוף, אבל התפקיד הכי חשוב שלו בהקשר של סוכרת, הוא לשלוט על רמות הסוכר. הסוכר הוא אחד מחומרי הגלם שאנחנו מקבלים דרך המזון והחומר העיקרי של התאים לייצור אנרגיה. כשיש מחסור באינסולין או כשיש בעיה באינסולין, אין מי שישלוט ברמות של הסוכר ואין מי שינווט אותו ולכן הוא מצטבר בדם.

בסוכרת נעורים למשל, (שנקראת גם סוכרת מסוג 1, או סוכרת תלויה באינסולין) פעילות לקויה של המערכת החיסונית הורסת את תאי הבטא וגורמת לחוסר מוחלט באינסולין. לפי מה שיודעים היום, הגורם לשיבוש הזה הוא מחלה ויראלית, והטיעון הזה נתמך בשכיחות הגבוהה בה מופיעה המחלה בסמוך להתפרצות של נגיפים שונים. מצב נפשי (כמו טראומה או סטרס) ומשתנים תורשתיים נחשבים גם הם כגורמי סיכון. סוכרת נעורים בדרך כלל מתפרצת בסביבות גיל הילדות או גיל ההתבגרות, אבל במרבית המקרים לא אחרי גיל 30. כ- 10% מכלל חולי הסוכרת חולים בסוכרת נעורים, וחלק ממקרי סוכרת מבוגרים יתפתחו לסוג זה של סכרת.

סוכרת מבוגרים (שנקראת גם סוכרת מסוג 2 או סוכרת שאינה תלויה באינסולין) נחשבת נפוצה יותר. 90% מחולי הסוכרת חולים בה. זה קורה בעיקר אחרי גיל 40, אבל גם בקרב צעירים שסובלים מהשמנת יתר. סוכרת מבוגרים מתפתחת באיטיות והיא קשורה יותר למרכיב תורשתי. סוגים נוספים של סוכרת, הם סוכרת הריונית, שמתפתחת בגלל שינויים הורמונאליים, או סוכרת סמויה, שבה האינסולין מיוצר אבל לא בכמות ובמהירות הנדרשת.                     

    בין היפר להיפו
מחלת הסוכרת אינה ניתנת לריפוי והחולים צריכים פשוט ללמוד לחיות איתה, בין אם באמצעות טיפול תרופתי ובין אם באמצעות הקפדה על תזונה. המטרה של הטיפול היא להגיע לאיזון רמות הסוכר. עם איזון רמות הסוכר יופחתו הסיכויים להסתבכות של המחלה, ויפחת הסיכוי להגיע למצבים של היפרגליקמיה או היפוגליקמיה.

מצב של היפרגליקמיה מאופיין ברמות סוכר מאוד גבוהות בדם. זה מתחיל בצימאון, חולשה ועייפות ועלול להסתיים בהתייבשות ואובדן הכרה. מצב של היפוגליקמיה, הוא מצב הפוך של רמות סוכר מאוד נמוכות שמתרחש בעקבות צום, צריכת אלכוהול או גידול בלבלב שמפריש אינסולין בצורה לא מבוקרת. את המצבים הפשוטים של היפוגליקמיה אפשר לפתור עם שתיה מתוקה או פרי, המצבים הקשים יותר (אובדן הכרה) מצריכים הזרקת גלוקגון ולפעמים אפילו אשפוז.

הטיפול בחולי סוכרת מסוג 2 הרבה יותר פשוט. בחלק מהמקרים ניתן להסתפק רק בתזונה ופעילות גופנית, במקרים האחרים אפשר להיעזר בתרופות (סולפניל אוריאה, אקארבוס, מטפורמין ועוד). חלק מהתרופות ממריצות את כניסת הסוכר לרקמות תוך שימוש בתאי הבטא, חלקן מפחיתות את ספיגת הסוכר מהכבד.

בסוכרת נעורים אין יותר מדי ברירה. צריך להשלים את החסר מבחוץ, ובגלל שאינסולין מתפרק במערכת העיכול הצורה היחידה היא להשתמש בהזרקה. בגלל החוסר המוחלט של אינסולין החולים הופכים תלויים בזריקות עד סוף חייהם.

תזונה ודיקור

כל הסימפטומים שמגלים חולי סוכרת (מתן רב של שתן, צמא ורעב, ירידה במשקל, עייפות, החלמה איטית של פצעים) מעידים על חוסר ביין.

לפי הסינים, חוסר ביין נגרם בגלל תזונה לא מאוזנת, מצב רגשי ואורח חיים, כמו פחות מדי מנוחה ויותר מדי עבודה. בגלל שהיין היא אנרגיה מקררת והתפקיד שלה הוא גם לאזן את היאנג, זה יבוא לידי ביטוי בעודף יאנג ובחום. החום מתמקד בשלושה אזורים עיקריים בגוף, כשלכל אזור סימפטום עיקרי. צמא למשל, מאפיין מצב של חום בריאות (אזור המחמם העליון) רעב מאפיין מצב של חום בקיבה (מחמם אמצעי) ועודף במתן שתן קשור לכליות (מחמם תחתון).

בגלל שמדובר במצבים של חום, ההמלצות הן להימנע מאוכל חם ותבלינים מחממים (קינמון) או חריפים (פלפל חריף). כדאי גם להפסיק עם ארוחות לילה (היין נבנה בלילה) קפה, סיגריות ואלכוהול. כדי להרגיע את המערכת כדאי להעשיר את התזונה במזונות מצננים או ניטראליים, כמו שעועית (לימה או מאש) ירקות שורש, אצות, טופו, כוסמת ופירות.

ברפואה הסינית תומכים בטיפול הקונבנציונאלי. הצד שלהם בעסקה הוא טיפול באמצעות תזונה ודיקור. את התהליך שהתזונה מתחילה הדיקור יכול להשלים. הדיקור יחזק את היין בריאות, בקיבה, בכליות ובכלל, ויעזור לסלק את החום מהאזורים האלה. התגובה לטיפול בדיקור ובתזונה נחשבת יחסית מהירה ואף במהלך הזמן החולה יוכל להפחית את השימוש בתרופות.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.