חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

הוא נחשב לאחד מסוגי הסרטן השכיחים, ואחד מגורמי התמותה העיקריים. אבל הוא גם אחד מסוגי הסרטן עם שיעורי החלמה גבוהים, בתנאי שמגלים אותו בזמן.

סרטן המעי. מי (גברים ונשים מעל גיל 50), מה (כל שינוי חמור ומתמשך) ואיפה (מערכת העיכול).


תא וכפפות

כדי להבין את תהליך התפתחות סרטן המעי, צריך קודם כל להבין את תהליך ההתפתחות של סרטן בכלל.

הגוף שלנו בנוי מסוגים שונים של תאים. סרטן פוגע בתאים, היחידה הבסיסית ביותר של הגוף.

באופן רגיל, התאים גדלים, מתחלקים ומייצרים עוד תאים שדרושים לתפקוד תקין ובריא של הגוף. במצבים מסוימים, התהליך הזה יוצא משליטה. התאים ממשיכים להתחלק, אבל הגוף לא באמת צריך את התאים החדשים. העודף הזה בתאים, הופך לגידול.

אותו גידול יכול להיות שפיר, או ממאיר. גידול שפיר הוא לא סרטני. הוא לא מתפשט לאזורים אחרים בגוף, אפשר להסיר אותו (וברוב המקרים הוא גם לא יחזור בחזרה) והכי חשוב, הוא לא מהווה איום על החיים.

הבעיה מתחילה כאשר הגידול הוא ממאיר. במקרה של גידול ממאיר, התאים ממשיכים להתחלק בלי שליטה, או סדר. הם יכולים לפלוש לרקמות סביבם ולהרוס אותן, הם יכולים להתנתק מהגידול, לחדור לזרם הדם, או למערכת הלימפטית. במקרה של סרטן המעי, שני סוגי הגידולים יכולים להופיע בכל אזור במערכת העיכול, מתחילתה ועד סופה (פי הטבעת).  

סרטן המעי בדרך כלל מתחיל בפוליפים, מונח שמשתמשים בו כדי לתאר בלוטות, או גידולים על פני שטח המעי. ככל שאנחנו מתבגרים, אחד מ-4 אנשים מפתח פוליפים במעי. בסופו של דבר, בערך 10% מהפוליפים האלה הופכים מגידול שפיר לממאיר. ואם כן, זה ייקח להם בערך 10 שנים לעשות את זה.

בשלבים הראשונים, לפוליפים בפרט, ולסרטן המעי בכלל, בדרך כלל אין סימפטומים. אפשר לזהות אותם רק על ידי בדיקה. קיימות בדיקות לא פולשניות לאבחון סרטן המעי ( כמו בדיקת רופא, או בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה) ובדיקות פולשניות ( כמו קולונוסקופיה). האבחנה המוקדמת חשובה במיוחד במקרה של סרטן המעי, כי כאשר מגלים אותו מוקדם, 90% מהמקרים ניתנים לטיפול.  

אם מופיעים סימפטומים, המשמעות היא בדרך כלל שהגידולים נמצאים במצב מתקדם, או שהסרטן התפשט. הסימפטומים עשויים להתבטא בדימום, כאבי בטן, שינויים בהרגלי היציאות (עצירות או שלשול), ירידה לא מוסברת במשקל, אובדן תיאבון, בחילות או הקאות, ועייפות תמידית ולא מוסברת.

כל אחד מהם הוא סיבה מספיק טובה ללכת לרופא. עד שלא נבדקים בצורה מקיפה, אף אחד (אפילו לא רופא) לא יכול להגיד בוודאות מה הגורם להם.

תזונה ופעילות גופנית

הגורם המדויק לסרטן המעי לא ידוע. אולם מחקרים שהכותרת שלהם היא 'גורמי סיכון להתפתחות סרטן המעי', מדברים בעיקר על גיל (50 ומעלה, אבל לא תמיד), תזונה (עשירה בשומן ודלה בסיבים תזונתיים), פוליפים (אותם גידולים שמופיעים בדופן הפנימית של המעיים) והיסטוריה רפואית אישית ומשפחתית.

למשל, מי שחלה בסוג אחר של סרטן נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול גם מסרטן המעי. כמו כן, אנשים שסובלים מבעיות מערכת העיכול (כמו קרוהן וקוליטיס) נמצאים בסיכון גבוה יותר. בקטגוריה של היסטוריה רפואית אישית, נמצאים גם הרגלי אורח החיים. ובהרגלי אורח חיים אנחנו מתכוונים בעיקר לתזונה, עישון ומידת פעילות גופנית.

גם אם נמצאים ביותר מקבוצת סיכון אחת, זה לא אומר בהכרח שאתם בדרך הלא נכונה. זה רק אומר שהסיכון לחלות קצת יותר גבוה.

לאנשים שנמצאים באחת מקבוצות הסיכון מומלץ במיוחד לעבור בדיקות לגילוי מוקדם. בנוסף, מחקרים מדגישים שוב ושוב את החשיבות שבתזונה ואורח חיים בטיפול ומניעת סרטן המעי.

תזונה נכונה כוללת תזונה שמורכבת מהרבה ירקות, פירות, סיבים תזונתיים, ותזונה שכוללת כמה שפחות מזון מטוגן, מעובד, משומר, אלכוהול, ובשר אדום. הרגלי אורח חיים כוללים גם פעילות גופנית קבועה, הימנעות מהשמנת יתר ועישון. מידת הפעילות הגופנית, ותזונה בריאה (או לא) נחשבים גם לגורמי סיכון, גם לאמצעי מניעה, וגם כמסייעים בהחלמה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.