Write a comment
מה משמעות המספר, מאיזו קרינה הוא מגן, מה האפקט של בושם בחשיפה לשמש, ואיזה מין נוטה לזלזל במסנני הקרינה

1. מה פשר המספר של מסנן הקרינה?

לכל קרם הגנה או מסנן קרינה יש מספר המבטא את יכולתו להגן מפני קרינת השמש. המספר ממוקם על סולם SPF - Sun Protection Factor, והוא המכפלה של זמן ההגנה מהשמש ביחס לעור חשוף. כלומר, אם עור חשוף מתחיל להיפגע מהשמש ולקבל אדמומיות בתוך 10 דקות, מסנן קרינה הנושא ערך 15 SPF, מעניק לעור 150 דקות הגנה מהשמש, כלומר 2.5 שעות עד שהעור יהיה בסיכון לפגיעה מקרינת שמש ישירה עליו.

ההמלצה היא להשתמש במסנן קרינה ברמה 30 לפחות, ובכל מקרה לשוב ולהימרח מדי שעתיים.

2. מה ההבדל בין קרינת UVA ל-UVB ?

קרינת השמש היא אולטרה סגולית (UV) ומתחלקת לשני סוגים עיקריים – קרינה בעלת אורך גל ארוך (UVA) ואורך גל קצר (UVB). בעבר סברו כי רק קרינת UVB מסוכנת לאדם, אך כיום ברור כי גם קרינת UVA מזיקה ויש להגן מפניה. למעשה, רוב הקרינה החודרת לאטמוספירה ועוברת דרך העננים היא קרינת UVA. חדירתה עמוקה יותר ומאיצה את הזדקנות העור והתקמטותו. קרינת UVB גורמת לכוויות מהשמש ולהיווצרות גידולים סרטניים. קרינה זו חודרת לארץ בעיקר בצהריים, כשהשמש נמצאת בזווית ישרה מעל כדור הארץ.

לכן, חשוב לברר כי מסנן הקרינה כולל הגנה מפני קרינת UVA ו-UVB  גם יחד.

3. כמה זמן אפשר לרחוץ במים עם קרם הגנה עמיד במים?

מתברר שלא יותר משעה וחצי. הקרם עמיד למים, אבל לא לנצח, ותוך 80-90 דקות במים הוא מאבד מהאפקטיביות שלו. ולכן, אחרי שיצאתם מהמים, הקפידו לעטות שכבה נוספת של מסנן קרינה.

4. מה ההבדל בין קרם הגנה כימי לקרם פיזיקלי?

ככלל, אין הבדל, שניהם יעילים באותה המידה ומסווגים לפי מדד SPF. ההבדל ביניהם נעוץ בשיטת הפעולה של כל אחד מהסוגים.

קרם כימי מכיל כימיקלים שחודרים לעור וסופגים את קרינת השמש. לכימיקלים לוקח זמן להיספג ולכן הוא נכנס לפעולה רק אחרי 20-30 דקות מהמריחה. כמו כן, קרם כימי לא מגיב טוב לחומרים אחרים בסביבתו ולכן צריך להימרח על עור נקי, ולא להוסיף עליו איפור, קרם לחות או כל תוספת שהיא.

קרם פיזיקלי יוצר על העור שכבת מגן אטומה שהודפת את קרני האור ולא מאפשרת להם לחדור לעור. הוא פעיל מהרגע הראשון בו נמרחים, מה שהופך אותו ליעיל מעט יותר.

ועדיין, מדובר בהבדל זניח ביחס לאספקט העיקרי העומד בבחירת מסנן קרינה, והוא רמת ה-SPF (כאמור, 30 ומעלה).

5. מריחה לא מספקת.

מחקרים מצאו כי רובנו מורחים בין 10% ל-60% מהכמות הדרושה לנו כדי לקבל הגנה ראויה מהשמש. אדם בוגר זקוק לכמות של כוסית יין, או כוס "שוט", כדי להגן היטב על גופו.

6. מהם חיי המדף של מסנן קרינה?

3 שנים. מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, נדרש לעניין וקבע שמסנן קרינה נשאר אפקטיבי לאורך 3 שנים מרגע הפתיחה. כמובן שאם הופכים את המריחה לעניין יומיומי, ולכל הפחות בימי הקיץ, אורך חיי המדף של קרם ההגנה אינו רלבנטי.

7. האם העננים חוסמים את קרני השמש ומקטינים את הנזק מהן?

לא ולא! חלק נכבד מקרינת השמש עובר דרך העננים ומגיע אלינו. לכן, גם אם היום מעונן מעט, אין זו הצדקה להימנע ממסנן קרינה.

8. האם בגדים מספקים הגנה מהשמש?

זמן לצפירת הרעה – אכן, בגדים מגנים על העור ברמה של 30 SPF! בד כותנה, כמו גם פוליאסטר וצמר, מספק הגנה מצוינת מקרינה. לעומת זאת, בד לייקרה חדיר והגנתו אינה מספקת.

9. האם קרם הגנה מסרטן?

היתה פעם שמועה כזו והיא רחוקה מהאמת. לא, קרם הגנה לא מסרטן. מקור השמועה הוא כנראה באנשים שנמרחו, חשו מוגנים ויצאו לחשיפה ארוכה תחת קרני השמש. לכן יש להקפיד לשוב ולהימרח בקרם הגנה לאורך שעות היום.

10. אין כפל הגנות.

רבים טועים לחשוב כי אם ימרחו שני מסנני קרינה אחד על השני, ירוויחו הגנה כפולה. האמת היא שמה שיקרה הוא שמסנני הקרינה ישתלבו זה בזה ו"יתאזנו". כלומר, אם נמרחתם בקרם הגנה בעל מקדם 30 SPF, והוספתם עליו קרם הגנה בעל מקדם 20 SPF, קיבלתם הגנה ברמה של 25 SPF...מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.