Write a comment

 

כולם שואלים אותך אם חגגת כל הלילה, כשבעצם החגיגה היחידה היתה להתהפך מצד לצד במיטה? כולם אומרים לך שהגיע הזמן לקחת  חופשה, כשרק לפני יומיים חזרת ממנה?. אם כן, רוב הסיכויים שהעיניים שלך נפוחות ומוקפות בעיגולים כהים. ורוב הסיכויים שהן אלה גורמות לכם להיראות עייפים ומבוגרים הרבה יותר ממה שאתם באמת.

עיגולים שחורים מסביב לעיניים. בעיה קטנה עם פתרון גדול

הגיל והתרגיל

זה לא יוצא דופן לראות נשים וגברים באזור שנות ה- 20, 30 שסובלים מהבעיה הזאת. החדשות הרעות הן, שזה הולך ונהיה גרוע עם הזמן. למרות שניתוח קוסמטי (שעה ניתוח, שבועיים החלמה) הוא בהחלט אופציה לחלק מאיתנו, יש דרכים אחרות לטפל במפגע. אבל לפני שנכנסים לפתרון, הדרך לא פחות חשובה. למה ואיך הבעיות האלה מתחילות ואולי אפילו איך אפשר להימנע מהן מלכתחילה?

הבעיה עם העיניים בדרך כלל מתחילה בקטן. בהתחלה יש נפיחות בדיוק מתחת לעין, שבקושי אפשר לשים לב אליה. אם לא מטפלים בזה (מה שבדרך כלל קורה) יש לזה נטייה להתרחב (מה שבדרך כלל קורה). המומחים טוענים שזה חלק מתהליך ההזדקנות הטבעי והבלתי נמנע. באזור שמתחת לעין יש כמות מסוימת של שומן. עד גיל מסוים הוא מצליח להישאר במקום בזכות רצועות שמחזיקות אותו. אבל ככל שאנחנו מתבגרים, הרצועות האלה נחלשות ונרפות, ועושות יותר מקום לשומן. תוסיפו לזה את העובדה שעם הגיל לעור שלנו יש נטייה לאבד מהאלסטיות שלו, ותקבלו את השקיות והעיגולים הכהים. כמה מהר זה קורה, זה פונקציה של כמה שקיות היו לאמא ואבא ומתי הבעיות התחילו אצלם.

תורשה יכולה להיות הסיבה בגללה חלק מהאנשים יסבלו מהבעיה מוקדם יותר מאשר אחרים, אבל היא לא הסיבה היחידה. אורח החיים שלנו הוא העזר כנגדה. אם באופן קבוע אתם לא ישנים מספיק, אוכלים מזון מלוח, יש לכם נטייה לאגור מים, ואתם לא עושים מספיק מהדבר הזה שקוראים לו פעילות גופנית, כל אלה הם גורמים שיכולים לגרום לשקיות ולצבע הכהה להופיע הרבה יותר מוקדם.

מים ואדמה. כליות וכבד

יש לא מעט פתרונות בזק לעיניים נפוחות. הפופולאריים הם שקיות תה קפואות שמניחים על העיניים (ובמיוחד תה ירוק), פרוסות מלפפון, או החלק האחורי של כף קפואה. בכל הפתרונות האלה, הקור הוא שעושה את העבודה ומרגיע באופן זמני את הנפיחות. אבל זה כל מה שזה. רק פתרון זמני.

כי מסתבר שמאחורי הבעיה הקטנה הזאת, יש בעיה קצת יותר גדולה. ברפואה הסינית המסורתית למשל, הגורם לעיגולים שחורים סביב העיניים היא תשישות כרונית מאוד גדולה של הגוף שגורמת לחוסר באנרגית ין של הכליות. "בפילוסופיה הסינית, הצבע השחור קשור לאלמנט המים, ואלמנט המים קשור לכליות. חולשה של הכליות יכולה להתבטא במקומות נוספים בגוף, אבל האזור בפנים שקשור לכליות הוא האזור שמתחת לעיניים" מסבירה אדווה מור,מטפלת ברפואה סינית.

עם כל הכבוד לאיברים האחרים, ברפואה הסינית המסורתית הכליות הן מקור האנרגיה הכי בסיסי שלנו. הבטרייה. התמצית הכי עמוקה. ומה שגורם לפגיעה באנרגית הין של הכליות הוא כל דבר מוגזם. אורח חיים עמוס שמתיש את הגוף, פעילות מינית מוגברת (כל יום), פעילות גופנית אינטנסיבית (מעבר לשלוש ארבע פעמים בשבוע).

אבל פעילות מוגזמת היא לאו דווקא פיסית. אם יש משהו שמסכימים עליו במונחים מערביים וסיניים, הוא שגם מצבים נפשיים ממושכים יכולים להתיש את הגוף. "הרגש שקשור לכליות הוא פחד. מצב מתמיד של פחד או חרדה גם הוא פוגע באנרגיה של הכליות".

ברפואה הסינית, עיגולים כהים סביב העיניים יכולים להיות קשורים גם לכבד ולאלמנט האדמה. "אם העיגולים בעלי גוון צהוב או חום, נוטים לייחס אותם גם לאלמנט האדמה, גם לכבד וגם לעודף לחות בגוף. לחות יכולה להיות תוצאה של הרבה דברים ולקבל ביטויים רבים. היא יכולה למשל לבוא לידי ביטוי בעייפות. אבל ברוב המקרים, מבחינה סינית, לחות מבטאת בעיה בעיבוד המזון, ומזון קשור לאלמנט האדמה. למשל, מזון שומני מקשה את פעולת העיכול על הגוף. אם אין עיכול תקין, מזון כזה נתקע בגוף ומייצר את מה שאנחנו קוראים לו לחות. אם בנוסף אדם מתיש את עצמו יתר על המידה, הגוף לא פנוי לעיכול נכון ושוב יכולה להיווצר לחות. הכבד הוא זה שמניע את האנרגיה (הצ'י) בגוף. אם יש הרבה לחות בגוף, היא לא מאפשרת לכבד להניע את האנרגיה בחופשיות, ואז גם התפקוד שלו נפגע. בסופו של תהליך, גם זה יכול להתבטא בעיגולים כהים סביב העיניים".

אז מה עושים? אחרי שמגלים מה הגורם לבעיה, מתחילים לטפל בה. ועבור רוב האנשים, תזונה היא חצי הדרך לפתרון. "זה אומר להוציא מהתזונה מזון שומני ומטוגן. להקפיד על ארוחות מסודרות, שמתוכן לפחות אחת מהן חמה ומבושלת. לא לוותר על ארוחת בוקר ולא לאכול מאוחר מדי בלילה. לאכול מזון כמה שיותר טרי, ולשתות הרבה מים. בהמשך, אפשר להתאים הנחיות ספציפיות לכל מצב. למשל לחיזוק אנרגית הין מתאימות קטניות, ובמיוחד שעועית. לחיזוק אנרגית היאנג והאנרגיה בכלל מתאימים מזונות כמו אורז ובטטה. מעבר לזה, הטיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא מאוד תומך. וכמובן שגם שינוי באורח החיים והרבה מנוחה רצויים".

סדר פסח

גם בנטורופתיה הרוב מתחיל ונגמר בכבד. "בנטורופתיה, הסיבות העיקריות לעיגולים כהים סביב העיניים הן כבד גדוש בשומנים, אלרגיה למזון ולפעמים גם קנדידה. מעבר לזה, קיימות גם סיבות יותר פיסיות ומובנות כמו עייפות קשה, אנמיה, או חבלה (מכה) בעין" מסבירה תרצה שוהם, תזונאית קלינית טבעית.

בכל שלושת המצבים האלה (כבד, אלרגיה או קנדידה), הדבר הראשון שעושים בטיפול הוא ניקוי טוב ויסודי של הכבד. " את הניקוי עושים באמצעות תזונה מאוד נקייה וקלה. מוציאים מהתזונה חלבון מהחי, כל מזון שהוא מעובד או משומר ומכיל כימיקלים, וניזונים מתזונה מאוד בסיסית שכוללת פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות ושומנים צמחיים. את כל התהליך צריך לתמוך בהרבה מאוד מים, צמחי מרפא ותוספים כדי לשמור על הכבד ולהגן עליו מפני הרעלים שיוצאים, וכמובן שעושים את זה בסיוע איש מקצוע. הרעיון הוא שבמהלך הניקוי משתדלים להכניס לגוף כמה שפחות רעלים. ואז כשהכבד לא עסוק בלנטרל רעלים שאנחנו מכניסים לגוף, הוא יכול להתפנות לסילוק הרעלים שהצטברו במשך השנים".

ניקוי כזה לוקח בין עשרה ימים לחודש. לא צריך לקחת בשבילו חופש מהעבודה. כן צריך לקחת בחשבון שצריך יותר מנוחה במהלכו, ושיהיו תופעות לוואי, או בנטורופתית משבר החלמה. "במהלך הניקוי איברים רבים משחררים רעלים שהצטברו במשך שנים. הרעלים האלה מגיעים למחזור הדם ועלולים לגרום להתפרצות מחלות, כמו כאבי ראש, פריחות, פצעונים, פסוריאזיס, כאבים שונים ועייפות קשה. זה חלק מתהליך הניקוי, ובכל מקרה התופעות יהיו קלות יותר מהמחלה המקורית וימשכו על פני פרק זמן קצר יותר".

משבר ההחלמה הזה מראה שתהליך הניקוי התחיל והוא עובד. "לגוף שלנו יש נטייה לא להתמודד עם מחלות, אלא להחביא אותן מתחת לשטיח. בעקבות תהליך הניקוי, הגוף חזק יותר ויכול להתמודד, ולכן המחלות מתפרצות". אחרי הניקוי, המשך הטיפול תלוי בגורם לעיגולים הכהים. אם הסיבה היא אלרגיה,בודקים מה גרם לה ומטפלים בה כשהגוף חזק יותר. אם הבעיה היא בכבד, צריך לתת הנחיות תזונה לשמירה על הכבד שלא יגיע שוב למצב הזה". 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.