Write a comment

 

אנחנו לא מדברים על תסמונת העייפות הכרונית. אנחנו גם לא מדברים חלילה על בעיות מורכבות יותר. אנחנו מדברים על תחושה תמידית, אבל מעייפת, של עייפות. עייפות יכולה להיות סימפטום של הפרעות שונות, גם פיסיות וגם פסיכולוגיות. ואם להיות כנים, הרבה פעמים קשה לזהות את המקור שלה.

למרבה המזל, האבחנה והטיפול בסוג כזה של הפרעות, הם אחת מהנקודות החזקות של הרפואה הסינית.

תן לי כוח

הרפואה הסינית מאבחנת מספר גורמים שיכולים להשפיע על תחושת האנרגיה הכללית. באופן כללי, הגורמים לעייפות נופלים באחת משתי קטגוריות. חוסר בצ'י או חוסר באנרגית יאנג. ובמקרים רבים, שילוב של שניהם.

הצ'י היא אנרגית החיים והיא קובעת את רמת האנרגיה שלנו. הצ'י זורמת בנתיבים בגוף (מרידיאנים), כשם שמים זורמים בנהר. כאשר היא חלשה, היא עשויה להיתקע. אנרגית היאנג אחראית להוציא דברים מהכוח אל הפועל. שתיהן עשויות להיפגע משודדי אנרגיה שכיחים כמו עודף פעילות גופנית, עודף עבודה, עודף דאגות ורגשות שליליים, תזונה, בעיה בריאותית, ותהליכים טבעיים של הזדקנות.

הצעד הראשון והחשוב ביותר, אחרי זיהוי התבנית הבסיסית של העייפות, הוא לבחון את אורח החיים של האדם ולשלול כל גורם אפשרי אחר לעייפות, כולל מחלה, הפרעות בשינה, תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית, או אורח חיים תובעני מדי. אם לא מתקנים את הבעיות האלה, קשה להחזיר את האנרגיה למטופל. ברגע שעורכים שינויים באורח החיים, הטיפול, במיוחד בדיקור סיני ובצמחי מרפא, הוא הרבה יותר יעיל.

תבנית של חוסר צ'י

במקרה של חוסר בצ'י, לא חייבת להיות בעיה פיסית. לגוף פשוט חסרה אנרגיה כדי לבצע תפקידים שונים. בנוסף לעייפות, הרבה פעמים למטופל יהיה דופק חלש, לשון חיוורת, פנים חיוורות ולעיתים גם חוסר תיאבון, תלוי באיברים המעורבים.

חוסר בצ'י של הטחול הוא הגורם השכיח ביותר לעייפות. במונחים סיניים, הטחול אחראי להפוך מזון לאנרגיה. הוא מפריד בין החומרים החיוניים לחומרים שאנחנו יכולים להסתדר בלעדיהם. הטחול אחראי גם לתנועת הנוזלים בגוף. אם הוא לא מתפקד כמו שצריך, הגוף נוטה לצבור נוזלים. במקרה כזה, סימפטומים כמו חוסר תיאבון, נפיחות וגזים עשויים להתלוות לעייפות.

איברים נוספים שעשויים להיות מעורבים בתחושת העייפות הם הכליות והריאות. עייפות שנובעת מחוסר צ'י בכליות קיצונית יותר מאשר עייפות שנובעת מחוסר צ'י של הטחול, ועשויה אף להיות מלווה בתחושה כללית של חוסר אנרגיה, סחרחורות, וכאבים או חולשה בגב התחתון או הברכיים. לפי הרפואה הסינית, הריאות משתמשות באוויר כדי לייצר אנרגיה. לכן, חוסר צ'י של הריאות יתאפיין בקוצר נשימה, הזעה, קול חלש ומערכת חיסונית חלשה.

פורמולות צמחי מרפא סיניים רבות יעילות בשיפור תפקוד איברים כמו ריאות טחול וכליות. בדרך כלל לוקחים אותן במשך כמה חודשים, בגלל שדרוש די הרבה זמן לשחזר מצב של חוסר כרוני. בשילוב עם טיפול בדיקור סיני, משך הטיפול כולו עשוי להימשך כמה שבועות או חודשים, בהתחשב בחומרת הבעיה.

כדי שרמת האנרגיה (הצ'י) תהיה טובה, התזונה חייבת להיות מאוזנת ומזינה. דגנים (במיוחד אורז חום ושיבולת שועל), ירקות (במיוחד גזר ובטטה), פירות, אגוזים, זרעים, קטניות (במיוחד שעועית וגריסים) ושילוב של מעט דגים ובשר. כדי לקבל תוצאה אופטימאלית מהתזונה, חשוב לבחור מזונות עונתיים וטבעיים, ללא חומרים משמרים, ולהימנע ממצבים של יותר מדי מזון או פחות מדי מזון. שניהם שודדי  אנרגיה עקשניים.

תבנית של חוסר יאנג

יאנג היא האנרגיה שקשורה לפעילות וחום. לכן, פרט לעייפות, אחד המאפיינים הבסיסיים של חוסר באנרגית יאנג יהיה תחושה של קור, במיוחד בכפות הידיים ובכפות הרגליים. עייפות שנבעת מחוסר יאנג, מגיעה מהמרידיאנים של הכליות, הטחול והלב.

חוסר באנרגית יאנג של הכליות הוא צורת הביטוי השכיחה ביותר של עייפות מהסוג הזה. במקרה כזה, הסימפטומים כוללים תחושת קור בכפות הידיים והרגליים, כאבי גב תחתון או ברכיים, השתנה תכופה (במיוחד בלילה), וירידה בחשק המיני.

חוסר באנרגית יאנג של הטחול, משפיע על מערכת העיכול ועשוי לגרום לכאב עמום בבטן, או לשלשול. לתבנית של חוסר באנרגית יאנג של הלב משייכים סימפטומים כמו הזעה וחוסר סבלנות.

מצב של חוסר באנרגית יאנג בשלושת האיברים האלה (כליות, טחול, לב) קשור למה שהרפואה הסינית מגדירה כמצב של חוסר בדם, שעשוי גם הוא לגרום לעייפות. במצב של חוסר דם, או אנמיה במונחים מערביים, חסר דם שיזין את האיברים ואת הרקמות בגוף. במקרים מתונים, תוצאות בדיקת ספירת דם עשויות להיות בטווח התקין. מקרים חמורים יאובחנו כאנמיה, שיכולה להיות תוצאה של חוסר בוויטמינים, או במינרלים כמו ברזל.

כאשר האנמיה (חוסר דם) נובעת כתוצאה מחוסר באנרגית יאנג של הטחול והכליות, פרט לעייפות במקרים רבים נראה פנים ולשון חיוורים, ירידה בחשק המיני. חימום נקודות הדיקור (באמצעות מוקסה) יעיל במיוחד בתבנית החוסר הזו. מבחינת תזונה, מומלץ להימנע ממזונות קרים, ולהעדיף מזונות מחממים כמו ג'ינג'ר וקינמון. בכל המקרים של חוסר בדם, התזונה חייבת להיות מזינה במיוחד. ההימנעות ממזון מעובד (כמו פסטה, לחם ומאפים) חשובה, מאחר והם מספקים מעט מאוד חומרים מזינים לגוף.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.