Write a comment

 

בדרך כלל אנחנו שומרים את הפריבילגיה של עיסוי לאירועים ממש מיוחדים, אבל אחד מהזמנים הטובים ביותר לעשות עיסוי, הוא הריון. חוץ מזה, מה יותר אירוע מיוחד מזה?


מה היתרונות של עיסוי הריון, ממה צריך להיזהר, ומתי אפשר להתחיל? כל מה שצריך לדעת לקראת עיסוי בזמן היריון.


מה זה בדיוק?
עיסוי בזמן הריון הוא מונח כללי שמתייחס לכל סוגי טיפולי המגע במהלך או לאחר ההריון. עיסוי בזמן ההריון נקרא גם עיסוי פרה- נטאלי (Prenatal Massage) ועיסוי אחרי ההריון נקרא גם עיסוי פוסט- נטאלי (Postnatal Massage) .


עיסוי בזמן הריון שונה מעיסוי רגיל בכמה מובנים. ההבדל הבולט והראשון הוא שהמטופל הוא אשה בהריון. זה אומר שהתנוחה בה יתבצע העיסוי היא חשובה מאוד, גם לאם וגם לתינוק. בדרך כלל העיסוי יתבצע בשכיבה על הצד, שהיא התנוחה הנוחה ביותר לאשה ובמהלכו מחליפים צדדים. שכיבה על הצד בטוחה יותר גם לתינוק. חשוב שלא יהיה שום לחץ על הבטן ושהיא תהיה יציבה.


אפשר להוסיף כריות ואקסטרה ריפוד ל
מיטת הטיפולים, הכל בשביל להרגיש הכי נוח שאפשר. אם משהו בכל זאת לא מרגיש נכון, חשוב להגיד למטפל/ת בכל שלב של העיסוי.


נקודות מסוימות בקרסוליים ובפרקי כף היד יכולות לעורר תגובה עדינה באזור שרירי אגן הירכיים, ככה שהן נקודות פחות מומלצות, אבל מעסה שמכיר/ה את הצרכים המיוחדים שיש בהריון כבר יודע/ת את זה.


האם עיסוי בטוח לכל אורך ההריון?

התגובות של הקהילה הרפואית לגבי עיסוי בזמן הריון הן צוננות במקרה הטוב, ואמביוולנטיות במקרה הפחות טוב. מנקודת מבט מדעית, המנגנון לפיו עיסויים מצליחים לעשות מה שעושות תרופות הוא לא ברור. הם לא מצליחים להבין איך מגע ידני יכול להקל על כאב, לעודד שחרור של הורמונים ומוליכים עצביים, לשפר את השינה ובאופן כללי לעודד תגובה פיסיולוגית של רגיעה.


אבל, מחקרים מראים שזה מה שעיסוי בזמן הריון עושה, ושהוא יכול להיות כלי עזר מצוין כחלק מטיפול בזמן ההיריון, בתנאי שמתחשבים בשינויים שהגוף עובר. למשל, לחץ הדם שעולה או הנטייה לבצקות. כדי להישאר על הצד הבטוח, מעסים נמנעים מלהפעיל לחץ חזק באזור הרגליים. במקום זה הם משתמשים בטכניקות רכות, עדינות ואיטיות. חלק מהמעסים נמנעים מלגעת בבטן. ואם בכלל, אז ממש בעדינות.


יש המון סוגי עיסויים ועוד יותר מזה מעסים. בגלל הטכניקות הרבות ובגלל השונות בין הטכניקות, הרבה רופאים לא ממליצים בלב שלם על עיסוי, בטח שלא בטרימסטר הראשון. הסיבה?
  הטרימסטר הראשון נחשב לתקופה רגישה. אבל, לא נערך אף מחקר כדי לאשר או לשלול קשר ישיר בין עיסויים והפלות.


תוצאות בשטח

להיפך, מחקרים מראים שעיסוי בזמן הריון יכול להפחית מתח לקראת הלידה, להפחית סימפטומים של דיכאון, להרגיע כאבי שרירים ופרקים ולשפר את הלידה עצמה ואת בריאות הרך הנולד.


חלק מהמחקרים שנערכו בעשור האחרון מצביעים על יתרונות משמעותיים לבריאות האם והתינוק כאשר עיסויים היו חלק ממסגרת הטיפול. באחד המחקרים שנערכו בארה"ב, רמות ההורמונים שקשורים לרגיעה (דופמין וסרוטונין) עלו ורמות ההורמונים שקשורים למתח (נוראפינפרין וקורטיזול) ירדו בתקופה של חמישה שבועות, השפיעו לטובה על מצב רוח ועל בריאות הלב, והובילו גם לפחות סיבוכים במהלך הלידה ופחות סיבוכים אצל התינוק, כמו משקל לידה נמוך.


עיסוי הריון יכול להקל גם על בצקת (
Edema), התנפחות של הפרקים שנגרמת במהלך ההריון הרבה פעמים בגלל שאין תנועה ויש יותר לחץ על כלי הדם הראשיים ועל הפרקים. עיסוי הריון עוזר להמריץ את זרימת הדם ברקמות הרכות ולהפחית הצטברות נוזלים. לאורך זמן, זה מקל גם על העבודה של המערכת הלימפטית, שעסוקה בזמן הריון (אולי יותר מבכל זמן אחר) בניקוי הרעלים מהגוף.


עיסוי הריון עוזר גם להרגעת כל סוגי הכאבים. מכאבי גב, ראש, רגליים ושרירים. הוא מחזק את המערכת החיסונית, מעודד שינה טובה יותר, יכול להקל על כאבי צירים ועל תהליך הלידה באופן כללי.


במצבים של הריון בסיכון גבוה, יתר לחץ דם (
Pregnancy induced Hypertension), רעלת הריון (Preeclampsia), או כאבי ראש פתאומיים כדאי להתייעץ עם רופא לפני העיסוי. חוץ מזה, יש יד חופשית.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.