Write a comment

 

כבר שלושה ימים שאני הולכת באלכסון. נתפס לי הגב. הבית שלי מסריח מבן-גיי וגם קצת בזכות הכרית כוסמת ואני אפילו לא יודעת את זה, כי אני גם מצוננת (כולם אומרים שזה בגלל המזגנים). אז מנקודת השפל בה אני נמצאת, הלכתי, חיפשתי ונראה לי שגם מצאתי. עיסוי רפואי.


בלי להתלכלך על העיסויים האחרים, עיסוי רפואי הוא לא עוד סוג של עיסוי. הוא עיסוי עם קבלות. ולראייה, משתמשים בו גם פיזיותראפיסטים וכירופרקטיים.


מה זה?

בשביל ללמוד אותו צריך ללמוד אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה ועוד כל מיני קורסים עם שמות ארוכים שנגמרים ב"לוגיה".  הוא משלב בתוכו גם עיסוי רקמות רכות (עיסוי שוודי) שעובד על הזרמת דם, גם עיסוי רקמות עמוקות, וגם עיסוי אנרגטי (עיסוי תאילנדי, טווינה) שעוזרים להזרמת אנרגיה בגוף. במהלך השנים התפתחו וריאציות שונות של העיסוי הרפואי כמו טיפול בנקודות טריגר, שיטת סיריאקס, עיסוי לניקוז לימפתי, וגם עיסוי לרקמות חיבור.


העיסוי הרפואי נועד להתמודד עם מצבים מורכבים וכרוניים של בעיות אורתופדיות הכוללים שיקום וטיפול ממושך של מערכת השלד והשרירים, כמו פריצת דיסק או כאבי גב. המטרה שלו היא לסייע לגוף בתהליכים מטבוליים שמיועדים לשיקום רקמות שניזוקו, אבל הוא טוב גם לאנשים בריאים ויכול לשמש אפילו כחימום לפני פעילות ספורטיבית. הוא נחשב לעיסוי טיפולי (בניגוד לעיסוי מפנק) פשוט ויעיל. 


במישור הפיסי הוא טוב להנעת זרימת הדם ובאמצעות כך הוא מסייע לחומרי מזון וחמצן חיוניים להגיע לרקמות. הוא משמש לניקוי רעלים באמצעות בלוטת הלימפה, הוא ממריץ את פעילות האיברים ומשפר את תפקודם, הוא מזרז הפרשות הורמונאליות, משחרר מתח, מרפה שרירים, מאיץ תהליכי החלמה ונחשב כטוב למערכת החיסונית בכלל. במישור הנפשי זה לא דבר חדש שלמגע יש איכות מרגיעה. העיסוי יכול לסייע להרפיה, להורדת מתח נפשי, ובעקבות כך לאפשר לגוף לשפר תפקודים
פונקציונאליים ויומיומיים.


איך זה עובד?

העיסוי הרפואי מתבצע מהמרכז כלפי החוץ, כלומר מהאיברים הקרובים למרכז הגוף לכיוון הקצוות (בדיוק הפוך מהעיסוי השוודי). התנועות מתבצעות בהדרגה מהקל אל הכבד, מתחילים בתנועות עדינות מסביב לאזור הכואב ולאט מגבירים את העוצמה באזור עצמו. הלחץ של התנועה שיפעיל המטפל, תלוי בבעיה ובסוג הטיפול. אם המטרה היא ניקוז לימפתי מדברים על לחץ קל עד מתון על שטח רחב. אם מדברים על שיטת סיריאקס הלחץ יהיה חזק ויתפרס על פני שטח מצומצם יותר וימשך זמן קצר (ממש כמה דקות). גם קצב העיסוי משתנה לפי המטרה לשמה נועדנו. עיסוי שנועד להרפיה למשל, יהיה מן הסתם איטי יותר. משך העיסוי והתדירות המומלצת יותאמו למטופל ולבעיה.


בארסנל התנועות של המטפל אפשר למצוא תנועות מכל מקורות ההשראה של העיסוי הרפואי. לישה, גלגול, לחיצה, חיכוך והרעדה נחשבות כתנועות הפועלות על הרקמות הרכות. אם זה קצת מוכר לכם זה בגלל שמשתמשים בהן גם בעיסוי השוודי. גלגול, הרמה וניעור נחשבות לתנועות המפעילות את הרקמות העמוקות, וניעור או טלטול נועדו כדי לעורר את המערכות לפעול והן לקוחות מעיסויים אנרגטיים כמו טווינה או שיאצו. לא יודעת מה אתכם, אבל אני הולכת להזמין לי אחד כזה. תמיד רציתי להביא הביתה רופא.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.