חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

 

רוב הנשים מפסיקות לעשן ברגע שהן מגלות שהן בהיריון, ולו רק בגלל העובדה שהריח עושה להן בחילות. אלה שלא מפסיקות מסתכנות בלידה מוקדמת, סיבוכים בשליה ובמשקל נמוך של העובר. מחקר חדש מגלה כי אמהות שעישנו לפני, במהלך ואחרי ההיריון, מסכנות גם את הפוריות של הדור הבא.

המחקר פורסם הבוקר (22/11) במגזין The Journal of Clinical Investigation. במטרה לחקות את ההשפעה שיש לחשיפה לעשן סיגריות, הוזרק לנקבות עכברים חומר רעיל (polycyclic aromatic hydrocarbons) שנמצא בעשן סיגריות.

המחקר נערך בבית החולים הר סיני (Mount Sinai) בטורונטו, במשך שלושה שבועות. העכברים חולקו לארבע קבוצות: הקבוצה הראשונה קיבלה את החומר הרעיל לפני הכניסה להיריון ובזמן ההנקה, הקבוצה השניה קיבלה את החומר לפני הכניסה להיריון, הקבוצה השלישית קיבלה את החומר רק בזמן ההנקה, והקבוצה הרביעית, קבוצת הביקורת, לא קיבלה את החומר, אולם זמן הכניסה להיריון היה זהה לשאר הקבוצות. כמות החומר שהוזרקה היתה שווה ל- 25 חפיסות סיגריות.

החוקרים מצאו כי ההמלטה לא הושפעה מהחשיפה לחומר הרעיל, תפקוד השחלות של הצאצאים הוא שהושפע. בשחלות של נקבות שנולדו לאמהות שנחשפו לחומר הרעיל, היו שני שליש פחות זקיקים. כל זקיק בשחלה מכיל ביצית, כך שמשמעות הדבר היא פחות ביציות. מחקר דומה, שנערך על רקמות שנלקחו משחלות של נשים, הראה ממצאים דומים.

"אנחנו לא מנסים להבהיל אף אחד, אנחנו רוצים להעלות את המודעות. אנחנו מקווים כי ההשפעה שנמצאה אצל העכברים תעודד מחקרים נוספים באשר לקשר בין פוריות וחשיפה לעשן סיגריות או חומרים רעילים נוספים" מסבירה החוקרת הראשית במחקר, ד"ר אנדריאה ג'וריסיקובה (Andrea Jurisicova).

גם מחקרים קודמים הצליחו להוכיח שקיים קשר בין חשיפה לעישון, ובין בעיות פוריות הן אצל גברים והן אצל נשים. מחקר נוסף שנערך החודש באוניברסיטת אברדין (Aberdeen) מצא כי בקרב בנים שנולדו לאמהות שעישנו במהלך ההיריון, בהשוואה לבנים שנולדו לאמהות שלא עישנו במהלך ההיריון, רמות הגן מסוג DHH היו נמוכות במחצית."הגןDHH מעודד את התפתחות האשכים. אשכים קטנים קשורים לספירת זרע נמוכה. זה יכול להסביר כיצד עישון בזמן ההיריון, פוגע בפוריות גברים" מסביר חוקר הפוריות ד"ר פול פאולר (Paul Fowler).

במהלך המחקר נבדקו 22 עוברים בגילאים 11 ו- 19 שבועות להיריון. החוקרים התמקדו ב- 30 גנים שונים שקשורים להתפתחות האשכים. באף אחד מהגנים לא נמצא שינוי, פרט ל DHH. האמהות של אותם עוברים, עישנו למעלה מ- 10 סיגריות ביום.

"אנחנו יודעים שלא מומלץ לעשן בהיריון, אבל זו הפעם הראשונה שאנחנו מצליחים להוכיח איזה גן מושפע מעישון, ושפוריות הגברים מושפעת מתהליכים שמתרחשים ברחם" מסביר ד"ר אלן פייסי (Allan Pacey) מאוניברסיטת שפילד (Sheffield).

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.