חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
Write a comment

ההורים שבינינו רגילים כבר לסכנות האורבות לילדים באביב ובקיץ, התקופה בה פורחים צמחים רבים, והילדים מבלים הרבה זמן מחוץ לבית, אך גם הסתיו היא עונה שבה האלרגיות אצל הילדים מתחדדות.

על אלרגיה עונתית ואיך עלולה להגיב מערכת החיסון של הילד בסתיו?

ניקיון סתיו בבית

העצה הראשונה להורים של ילד שאובחן כאלרגי היא להיפטר ממה שנקרא "צוברי האבק" – שטיחים עשויים טקסטיל, כריות, וילונות. את הפסלונים ותמונות למיניהם כדאי לשמור מאחורי זגוגית.

העצה השנייה היא ניקיון סדיר וקבוע באמצעות המים – המים ינקו את האבק מצוין גם ללא שימוש בעזרים המכילים חומרים כימיים.

ההמלצה השלישית היא לדאוג לכך שהחדר בו ישם הילד יהיה כמה שיותר סטרילי. לשם כך ניתן להיעזר בציפיות אנטי-אלרגניות למיניהן לשמיכות וכריות. אם אין לכם כאלה, יש פשוט לכבס את המצעים אחת לשבוע בדרגת חום גבוהה וכמו כן לאוורר את הכריות והשמיכות מינימום אחת לחודש.

שימו לב במיוחד לעובש וירוקת. העובש מאוד מזיק לילדים (וגם למבוגרים), ובתנאי הטחב הסתווי הוא פורח ומתרבה במהירות.

סכנה בבית הספר

רבים מההורים מכירים את התופעה שבבית הילד מרגיש נפלא, אך ברגע שהוא נכנס לכיתה בבית הספר, הוא מיד נתקף בסימפטומים של צינון – נזלת, אודם בעיניים וכן הלאה. קרוב לוודאי שמדובר לאו דווקא בצינון אלא באלרגיה. כידוע לנו, לא בכל בתי הספר מקפידים על ניקיון יסודי, והאבק עלול להצטבר בארונות ובמקומות נוספים. הדבר גורם לתגובה אלרגית אצל ילדים רגישים, המוקפים בבתי הספר ביותר אלרגנים מאשר בבית. הדבר אמור לא רק לגבי הכיתות אלא גם אולמות ספורט למיניהם. למשל, יש ילדים שמומלץ להם לא לבקר בבריכה בגלל הכלור המצוי במים. יש כאלה שמתחילים להתעטש באולמות ההתעמלות בגלל המזרנים המאובקים.

שימו לב גם למזון שצורכים הילדים. לחם, למשל, אסור על ילדים הסובלים מאלרגיה לחיטה.  ילדים רבים אלרגיים גם לפירות וירקות. דייסות חלביות או שוקו עם חלב הם ממש טאבו לילדים עם תגובה שלילית לבטא-לקטוגלובולין.

אפרופו האלרגיה לבטא-לקטוגלובולין – בחברה "אגריסרצ'" בניו זילנד הצליחו באחרונה לגדל פרה המניבה חלב ללא החומר הזה. החלב הזה עשוי להיות הצלה לאלרגיים, אך יעבור עוד זמן רב עד שהוא יופיע בחנויות.

הסימפטומים והטיפול הרפואי

הסימפטומים העיקריים של האלרגיה אצל הילדים הם תפרחת בעור, הפרעות ביציאות, התנפחות הבטן, נזלת ועיניים אדומות. תוצאות ההתקף האלרגי ניתנות לטיפול באמצעות אנטי-היסטמינים. בבתי המרקחת יש שפע של תכשירים כאלה מכל המינים והסוגים, והם שונים זה מזה, ולכן כדאי להתייעץ עם הרוקח לפני רכישתם.

האמצעי למנוע את ההתקף האלרגי הוא פשוט העלמת המגע עם האלרגן. אם מדובר באבק בבית הספר, ההורים יכולים לשתף פעולה ולבצע בעצמם ניקיון יסודי במבנים בהם לומדים ילדיהם. כשמדובר במזון, הילד צריך לדעת בדיוק את רשימת המוצרים האסורים עליו – בבית אמנם הוא לא יקבל מזונות אסורים, אבל ליד כל בית ספר יש קיוסק, והילד עלול להתפתות לקנות משהו שאסור עליו.

קיימות שיטות אחרות לטיפול באלרגיה – למשל, באמצעות צריכת אלרגנים במנות קטנות, כדי שהמערכת החיסונית תחדל לקבל אותם כאיום ותתרגל אליהם. השיטה הזו יעילה למדי, ונמצא כי היא עוזרת ב-80 אחוז מהמקרים, אך הטיפול הזה הוא ארוך למדי ועשוי לקחת כמה שנים.

לעדכונים נוספים בקרו אותנו גם בדף הפייסבוק שלנו

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.