Write a comment
לפני שמרכיבים על האף את הטרנד העדכני, כדאי להכיר את ההיבט הבריאותי בבחירת משקפי השמש

משקפי שמש נתפסים אצלנו כפריט אופנתי, שמבחנו הראשי הוא שם המותג והאם הוא עונה על דרישות הטרנד הנוכחי. אלא שהשמש הים תיכונית הקופחת על ראשינו מסוכנת גם לראייה ולעיניים, ומשקפי השמש משמשים כמסנני קרינה לעור, ומכאן חשיבותם.

אלא שלא כל עדשה כהה מעניקה לעין הגנה טובה ומלאה מפני קרינת השמש. משקפי שמש מאיכות ירודה עשויות אולי להאפיל את סביבת הראייה ולהעניק תחושה שאנו מוגנים, אבל בפועל ייתכן כי אינן מסננות היטב את קרינת השמש ולמעשה לא מספקות את ההגנה הנדרשת. קטרקט, נזק לרשתית וניוון מקולרי הן רק חלק מרשימת צרות שעלולות לנבוע ישירות מחשיפה מוגזמת לשמש, לפגוע קשות בראייה ואף להוביל לעיוורון. לכן, לפני שיוצאים להצטייד במשקפיים חדשות לקראת הקיץ הממשמש ובא, כדאי להכיר את ההיבט הבריאותי בבחירת משקפי שמש.

על קרינת השמש
שמה המקצועי של הקרינה הוא UV והיא נחלקת ל-3 סוגי קרינה.

קרינת UVA
זהו החלק המרכזי בקרינת השמש המגיעה לכדור הארץ. הסיבה לכך היא שקרינה זו, המכונה גם "קרינת הגל הארוך", אינה מסוננת על ידי שכבת האוזון. סוג קרינה זה הוא הפחות מסוכן לעין האנושית, אך חשוב לוודא כי משקפי השמש מסננים גם קרינה זו.

קרינת UVB
קרינה בעלת אורך גל בינוני. נמצאת ביחס של אחוז אחד לעומת קרינת UVA, אך חשיפה אליה, ולו למשך דקות ספורות, עלולה לפגוע בעיניים ולגרום לקטרקט, דלקות, גידולים בעיניים וכוויות. משקפי שמש שעל אריזתן לא מצוין במפורש כי הן מסננות קרינת UVB מסוכנות לעיניים!

קרינת
UVC
הקרינה המסוכנת ביותר. משמשת לטיהור, כמו נורות של מסנני מים. חשיפה קצרה אליה ממיתה את התאים החיים שנחשפו לה. כיום היא מסוננת בידי שכבת האוזון ולכן אין צורך בפאניקה ולרוץ לחפש את המשקפיים המסננות אותה.

מה דרגת הסינון המומלצת?
חפשו משקפי שמש עם סימון "UV 400" הנחשב סינון ברמה גבוהה ובטוחה. משקפי שמש ללא מסנן קרינה אינן בטוחות. למעשה, כבר עדיף ללכת בלי משקפיים כלל מאשר עם משקפי שמש ללא מסנן קרינה.

עד כמה כהות צריכות להיות העדשות?
על פניו, עדשות כהות מספקות את ההגנה הטובה ביותר. גם אם זה נכון, חשוב לדעת כי ככל שהעדשה כהה ומעבירה פחות אור, כך גדל האישון במאמץ לקלוט יותר אור. ואישון מוגדל קולט גם יותר קרינה מסוכנת, כך שיש כאן משחק כפול וסכנה לא צפויה למי שעושה מאמץ עליון להגן על עצמו.

אז איפה עוברת נקודת האיזון? ככלל, ההמלצה היא לא לעבור את רף 70% כהות. ובכל מקרה, חשוב להתייעץ עם רופא עיניים או אופטומטריסט שיבדוק את עיניכם ויחווה דעה מקצועית.

האם צבע העדשות חשוב לבריאות העין?
לא. מה שחשוב להגנה על העיניים היא יכולת סינון הקרינה, וכאמור יש לוודא זאת היטב לפני הקנייה.

צבע העדשה חשוב לסינון הצבעים. עדשה חומה מעניקה ניגודיות טובה; עדשה צהובה מסננת אור כחול אך במקביל נחשבת טובה לראייה לרחוק; עדשות בצבע אפור אינן משנות או מסננות צבעים.

מאיזה חומרים בנויות העדשות?
עדשות מפלסטיק. עמידות וקלות במשקלן, אך הן נוטות להישרט ולהיפגע.

עדשות פוליקרבונט / אקריליות. נמצאות בדרך כלל על משקפי שמש ספורטיביות. עמידות וחזקות אך צלילותן אינה מלאה ולכן אינן מומלצות מחוץ לזמן הפעילות הגופנית.

עדשות זכוכית. העדשות הנפוצות והמוכרות ביותר. למרות כל החידושים בתחום, עדשות מזכוכית הן האיכותיות ביותר והצלולות ביותר. כבדות ושבירות ביחס לחומרים האחרים שהוזכרו.

עדשות מקטבות. הקיטוב בייצור העדשה "מפנה" את המולקולות שבה לכיוון אחד, דבר המעלים את שבירת האור ומקטין למינימום את הבוהק והסינוור מגופים מחזירי אור. עדשות אלה אידיאליות לסקי ולמקומות מושלגים והן מעניקות ראייה בהירה ושדה ראייה רחב ועמוק יותר. וכן, הן יקרות יותר.

מסגרת ועיצוב
בשנות ה-90 נכנסו לאופנה משקפי שמש צרים עם עדשות קטנות. המודעות לבריאות ולאיכות החיים מצאה את ביטוייה גם באופנה, והחנויות מלאות כיום במשקפיים רחבים, עם עדשות גדולות, המכסות היטב את העיניים ומעניקות הגנה מלאה.

לפני נטיית הלב, חשוב שמשקפי השמש יכסו את העיניים וסביבתן היטב. לא רק העין עלולה להיפגע אלא גם סביבתן – העפעפיים, ארובת העין, הריסים והעור שמסביב לעיניים.

האם בימים מעוננים אפשר לוותר על משקפי שמש?
ממש לא. העננים מכסים את השמש אך לא מסננים את קרינתה. מומלץ להרכיב משקפי שמש גם כאשר השמש אינה גלויה והאור אינו חזק.
אפשר להחזיק זוג משקפי שמש בהיר לימים מעוננים ולעונת החורף, וזוג כהה לקיץ. העיקר להקפיד על רמת סינון גבוהה.

איזה עדשות מתאימות לעיניים בהירות?
עיניים בהירות רגישות יותר לקרינת השמש, לכן מומלץ לגונן עליהן עם עדשות כהות. אבל חשוב לזכור כי לצבע העדשה אין קשר לסינון הקרינה. עדשה כהה או בהירה מסננת קרינה בהתאם לרמת המסנן שהורכב עליה, ללא קשר לצבעה או דרגת הכהות שלה.


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.