Write a comment

 

אנחנו בדרך-כלל מאשימים את החורף, או את אורח החיים העמוס מדי שלנו. ואתם יודעים מה? ברוב המקרים אנחנו 100% צודקים. אבל אנחנו עייפים גם בקיץ ועייפים גם כשאנחנו בחופשה.

עייפות יכולה להיות הבעיה, או שהיא יכולה להיות סימפטום של בעיה אחרת. כך או כך, חשוב לאבחן, ואפשר לטפל.

אנמיה

מבחינה פיסית, עייפות שנגרמת על ידי אנמיה, היא תוצאה של חוסר בתאי דם אדומים, שאמורים להביא חמצן מהריאות לרקמות ולתאים. אנמיה יכולה להיות גם תוצאה של חוסר בברזל או ויטמינים, איבוד רב של דם (כמו למשל לאחר לידה), או מחלות כרוניות כמו דלקת מפרקים, שגם הם בדרכם יכולים לגרום לעייפות. איך שלא מסתכלים על זה, עייפות היא הסימפטומים העיקרי. והיא יכולה להגיע אפילו אחרי עלייה במדרגות, או צעידה קצרה. סימפטומים נוספים עשויים להיות חולשה, קשיים בשינה, חוסר ריכוז, דופק מהיר, כאבים בחזה, וכאבי ראש. אנמיה מאובחנת בסדרת בדיקות פיסיות ובדיקות דם, כולל ספירת דם מלאה, שעושה מפקד אוכלוסין לתאי הדם האדומים.

סוכרת

סוכר, שנקרא גם גלוקוז, הוא הדלק שמניע את הגוף. עבור אוכלוסיית האנשים שסובלים מסוכרת סוג 2, שלא יכולים להשתמש בצורה נכונה בגלוקוז, המשמעות של זה היא צרות צרורות. הגלוקוז מצטבר בדם ולגוף אין מספיק אנרגיה לתפקודים יומיומיים וכך עייפות לא מוסברת הופכת לאחד מסימני האזהרה הראשונים. פרט לעייפות, סימנים אחרים יכולים להיות תחושה מוגברת של צמא, השתנה תכופה, תיאבון, הפחתה במשקל, עצבנות וראייה מטושטשת. לסוכרת יש שתי בדיקות עיקריות. מדידת רמות הסוכר בדם אחרי צום של שמונה שעות (בדיקה שכיחה יותר), או בדיקת רמת הסוכר בדם לפני שתיית סירופ גלוקוז, ושעתיים אחריו.

בלוטת התריס

כשההורמונים של בלוטת התריס יוצאים משליטה, כל פעולה פשוטה גורמת לעייפות גדולה. וזה שבלוטת התריס מייצרת הורמונים ששולטים על חילוף החומרים. כאשר יש יותר מדי הורמונים (hyperthyroidism) חילוף החומרים יהיה מהיר. במצב ההפוך, פחות מדי הורמונים (hypothyroidism) חילוף החומרים הופך איטי. כל אחד מהמצבים האלה נבדל בסימפטומים. במצב של עודף הורמונים מרגישים עייפות וחולשה בשרירים, בדרך-כלל בירכיים. סימפטומים אחרים עשויים להיות ירידה לא מוסברת במשקל, הרגשה תמידית של חום, עלייה בדופק, עלייה בתחושת הצמא, ובמקרה של נשים - מחזור קצר ולא מאוד סדיר. במצב של תת פעילות של הבלוטה, מרגישים עייפות, חוסר יכולת להתרכז וכאבי שרירים, אפילו בעקבות פעילות מתונה. סימפטומים אחרים כוללים עלייה במשקל בגלל צבירת נוזלים, תחושה תמידית של קור, מחזור קשה ולעיתים עצירות.

עודף או חוסר, בעיות של בלוטת התריס מאתרים בבדיקת דם פשוטה.

דיכאון

דיכאון הוא יותר מסתם יום שבו לא הכל מסתדר. דיכאון הוא בעיה רצינית, שמשפיעה על התזונה, על מחזורי השינה ובעיקר על הדרך בה אנחנו מרגישים כלפי עצמנו וכלפי אחרים. בלי טיפול, הסימפטומים עשויים להימשך שבועות, חודשים ואפילו שנים. לא כולם חווים דיכאון באותה צורה. אבל באופן כללי, דיכאון גורם לירידה באנרגיה, שינויים בתבניות האכילה והשינה, קושי בריכוז ותחושות של חוסר תקווה, חוסר ערך ושליליות. במקרה של דיכאון אין בדיקת דם שתזהה אותו. אבל יש סדרת שאלות שעוזרות לאבחן. עייפות או ירידה באנרגיה, שינוי בהרגלי השינה (יותר מדי או פחות מדי), מצב-רוח ריקני, עצוב ובעיקר מתמשך, ירידה בתיאבון וירידה במשקל, או לחילופין עלייה בתיאבון ועלייה במשקל, אובדן עניין בפעילויות שפעם היו מהנות, חוסר מנוחה, סימפטומים פיסיים (כאב ראש, כאב כרוני, בעיות עיכול) שלא מגיבים לטיפול, קושי להתרכז, לזכור או להחליט, תחושה של אשמה, חוסר תקווה, או חוסר ערך. כולם נחשבים לסימפטומים של דיכאון, אם הם נמשכים למעלה משבועיים.  

דלקת מפרקים

דלקת מפרקים מתרחשת כאשר המערכת החיסונית בעצמה תוקפת רקמות בריאות במפרקים. לפעמים התוצאה היא נזק בלתי הפיך לעצמות ולסחוס. לא תמיד קל לזהות דלקת מפרקים בשלבים המוקדמים, אבל יש כמה סימנים בסיסיים. סימפטומים כמו עייפות, רמת אנרגיה ירודה, וכמובן כאבי מפרקים שמלווים בסימפטומים אחרים. בנוסף, בעיות בלוטת התריס ואנמיה, שבעצמן גורמות לעייפות, שכיחות יוותר בקרב אנשים הסובלים מדלקת מפרקים. מה שהריאומטולוגים מחפשים הם לפחות ארבעה  מתוך כמה תסמינים: נוקשות בתוך וסביב המפרקים בבוקר, שנמשכת לפחות שעה עד לשיפור מקסימאלי, נפיחות לפחות בשלושה אזורים שונים של מפרקים, לפחות אחד מהם בפרק כף היד או באחת האצבעות, הבעיה מופיעה באותם אזורים בשני צידי הגוף. בדיקה מעמיקה של ריאומטולוג מספקת ראייה למחלה , אבל יש גם מדדים פיסיים לנוכחות של המחלה, כמו נוגדנים שנמצאים בדם.

בעיות שינה

אפניאה חסימתית (sleep apnea), או חוסר יכולת זמנית לנשום מסווגת כהפרעת שינה, שמשאירה אתכם עייפים, גם אם ישנתם 24 שעות ברצף. היא מאופיינת בהפרעות קצרות בנשימה במהלך השינה. בסוגים השכיחים, מעברי הנשימה העליונים נסגרים או נחסמים למשך כמה שניות. בתגובה, הגוף מאותת למוח להעיר אתכם, כדי שתחזרו לנשום. לפעמים זה יכול לקרות עשרות, או אפילו מאות פעמים בלילה אחד. אחד הסמנים הבולטים להפרעת שינה הזאת, הן נחירות ותחושה של עייפות ביום שלמחרת. בגלל שתבנית השינה משפיעה גם על להתפתחות מחלת לב, לחץ דם או שבץ, חשוב לאבחן אותה. הבדיקה? לילה במעבדת שינה וסדרת בדיקות (לא מכאיבה) שתעקוב אחר תבנית השינה שלכם, שינויים בנשימה ופעילות מוחית.

אם אתם מרגישים עייפים כל הזמן, אל תתעלמו מזה. קחו פסק זמן של שבועיים (גג שלושה) לעשות שינויים. תשנו יותר, תשתו פחות אלכוהול וקפה, תשתו יותר מים ותה, תאכלו בריא, תקחו ויטמינים, תצאו לצעידה. אם אתם עדיין מרגישים עייפות, תרימו טלפון לרופא המשפחה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.