חזרה לידע מקצועי ראשי
הדפסה
1 Comment

החתרנים הבלתי נלאים שנקראים יתושים נמצאים בסביבה למעלה מ- 30 מיליון שנים ונראה כי בשנים האלה, הם רק שיכללו את היכולות שלהם לזהות קורבנות פוטנציאלים. יש למעלה מ- 175 מינים מוכרים של יתושים, הם לא בוחלים באמצעים אבל הם כן בוחלים בסוגי אנשים.

לפי ההערכה, אחד מעשרה אנשים נחשב אטרקטיבי במיוחד ליתושים. מה יתושות באמת אוהבות, ואיך אפשר לצמצם את הנזק?

ראיון עם ערפד
יתושות צריכות דם בשביל להפרות את הביציות שלהן. הן מטילות את הביצים במים, ובשני השלבים הראשונים לחיים שלו (larva ו- pupa) היתוש נשאר שם. כשהוא מתבגר, הוא עוזב את הקן והופך לחרק בוגר, חופשי ומאושר לעשות כרצונו בזמן שיש לו. תוחלת החיים הממוצעת של יתוש נעה בין שבוע ועד מספר שבועות, תלוי בסוג.

בכל עקיצה, נקבת יתוש ממוצעת גונבת 5 מיקרו ליטר של דם. אם מפריעים לה היא תעוף. ואם לא, היא תשאר עד שהבטן שלה תהיה מלאה. הסיבה שהאזור בעור מתנפח ומגרד, היא שהרוק שלה מכיל חלבונים שמעוררים תגובה של מערכת החיסון. בסופו של דבר, הנפיחות תרד. הגירוי ישאר עד שהמערכת שלנו תצליח לפרק את אותו חלבון.

בעוד שמחקרים עדיין לא מצליחים לקבוע מה יתושים מחשיבים כארוחה אידיאלית, המרדף בעיצומו. יש גוף עצום של מחקרים שבודק איזה רכיבים או ניחוחות אנשים מפרישים, שיתושים עשויים לפרש כמושכים. נכון לעכשיו, הרשימה כוללת 400 רכיבים אפשריים, והם רק מתחילים לגרד את פני השטח.

מה שכן יודעים, זה שגנטיקה מכריעה 85% מהרגישות שלנו לעקיצות יתושים. בנוסף, הצליחו לזהות אלמנטים מסוימים בכימיה של הגוף שמושכים נחילי יתושים. למשל, יתושים נמשכים לאור, תנועה, חום, זיעה, ריח גוף (במיוחד למוצרי טיפוח עם ניחוחות של פרחים או פירות) וטמפרטורת גוף, שמשתנה לפי סוג היתוש, אבל רובם מעדיפים טמפרטורה נמוכה. יתושים גם מסמנים כמטרה אנשים שמייצרים עודף חומצות מסוימות, כמו חומצת שתן וחומצה לקטית.

אבל תהליך המשיכה מתחיל הרבה לפני הנחיתה. יתושים יכולים להריח את ארוחת הערב שלהם ממרחק מרשים של למעלה מ- 50 מטרים. זה לא ממש מבשר טובות לאנשים שפולטים כמויות גבוהות של פחמן דו חמצני, שזה אומר מבוגרים ונשים בהריון.

אבל אפילו אם הכימיה של הגוף שלכם לא מושכת יתושים, המיקום שלכם עשוי למשוך אותם. חלק מאוכלוסיית היתושים הגדולה ביותר שוכנת לאורך החוף. אפילו מרחק ביטחון של כמה מאות מטרים מרצועת החוף לא מבטיח לכם ביטחון מלא. יתושים הם מסוג היצורים שיעשו הרבה בשביל ארוחה.

בעוד שכל מקור מים הוא קרקע פוטנציאלית לשגשוג יתושים, אם תשאלו אותם הם יגידו שהם מעדיפים מים עומדים. אפילו במדבר, עקיצות יתושים אינטנסיביות יותר ליד מקור מים.

גם אל תבנו על הרים. למרות שיתושים בדרך כלל לא פעילים מתחת ל- 12 מעלות צלזיוס, קהילות יתושים זוהו גם בהרי ההימלאיה. באלסקה לעומת זאת, תהיו בטוחים לאורך רוב השנה. להקות יתושים עוצרות שם לתקופה של שלושה שבועות (בין יולי לאוגוסט) לאתנחתה קלה.

סנו די מהטבע

יש תיאוריות שונות שטוענות שאכילת שום, או תוסף מזון של ויטמין B1 מסייעת להפחית את האטרקטיביות שלנו בפני אותם חרקים מציקים. אבל מחקרים מצאו שהמשימה הרבה יותר פשוטה.

לדוגמא, שני מחקרים הכתירו את שמן האקליפטוס כמרחיק החרקים האולטימטיבי. מחקר אחד שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine מצא ששמן אקליפטוס סיפק הגנה במשך 120 דקות, יותר מדוחי חרקים כימיים. מחקר נוסף שנערך במשרד החקלאות האמריקאני, השווה בין 8 חומרים טבעיים להרחקת חרקים ומצא שאקליפטוס היה הכי יעיל. במקום השני דורגו שמן גרניום ושמן סויה עם הגנה של 94 דקות.

גם שמנים טבעיים אחרים כמו שמן ציטרונלה, שומר, מנטה, לימונית, ציפורן, תימין, סלרי וקינמון הראו שליטה טובה בתחום המעופפים.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.