Write a comment

 

אחד האתגרים הגדולים של המאה ה-21, הוא למצוא פתרון למיליוני האנשים שיישארו מחוסרי דיור בעקבות השינויים האקלימיים. לארכיטקט הבלגי וינסנט קלבו (Vincent Callebaut) יש מצפון ירוק וראש יצירתי. עיר צפה בחופי תל אביב נשמעת כמו מדע בדיוני, אבל היא יכולה להיות המציאות בעתיד הלא מאוד רחוק.

ברוכים הבאים לתיבת נוח של המאה ה-21

עולם המים

לפי מה שאומרים בפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC), עד שנת 2100 גובה פני הים צפוי לעלות. התחזיות הכי שחורות מדברות על תוספת של 88 סנטימטרים, בפועל זה כנראה יהיה "רק" 50.

לערים מרכזיות, כמו לונדון, ניו-יורק וטוקיו זה יכול להוות סיכון רציני. גם במקומות אחרים בעולם, 50 סנטימטרים יכולים לעשות את ההבדל הגדול. באיים יחסית נמוכים באוקיינוס השקט, שנמצאים רק כ-3 מטרים מעל גובה פני הים (כמו האיים המאלדיביים למשל) עלייה של 50 סנטימטרים בגובה פני הים תמחק חלק משמעותי מקו החוף וכל מה שנמצא בסמוך אליו, כולל מאגרי מי השתיה. גם עשרות מיליוני האנשים שחיים בקו החוף באזורים נמוכים בדרום אסיה (הודו, סרי לנקה, בורמה) נמצאים בסכנה.

עם הפחד מהקרחונים שנמסים, ושיטפונות והצפות שיהפכו לדבר שבשגרה, ברחבי העולם מתחילים לחשוב על העתיד. חלק מהמדינות משקיעות ביליונים בלתחזק ולחזק את החופים והסכרים שלהם, השאר אומרות שאם האוקיינוסים עומדים לעלות על גדותיהם, למה שהבתים לא יצופו עליהם.

בתים צפים הוא רעיון שהיה בסביבה מזה זמן מה, אבל רק לאחרונה נרשמה התפתחות טכנולוגית גדולה שיכולה לגרום לזה לקרות בפועל. לפי התוכניות והסקיצות, עיר צפה תראה כמעט כמו עיר רגילה, אבל התחזוקה שלה תהיה שונה לחלוטין.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
עיר בלי הפסקה
העיר הצפה היא מודל מוגדל של ההשראה שלה. שושנת מים. לכן, במבט ראשון, היא נראית כמו פארק שעשועים שנסחף ללב ים. אבל לפי כל הסקיצות, התכנונים והחישובים, פרויקט שושנת מים הוא פתרון לטווח ארוך לבעיה של העלייה בגובה פני הים ולתושבים שהאדמות שלהם עלולות להימחק. העיר הצפה תוכל לשמש חוף מבטחים קבוע ל- 50,000 פליטי אקלים והיא ככל הנראה הפתרון האולטימטיבי לעלייה המהירה בגובה פני הים.

לא רק שהעיר הצפה מעוצבת לתת מענה לפליטי האקלים, היא מעוצבת להיות עיר אקולוגית. העיר הצפה עוצבה לתת מענה לארבעת האתגרים הסביבתיים שהוגדרו על ידי ארגון המדינות המפותחות בעולם (OECD) בחודש מארס 2008 – אקלים, מגוון ביולוגי, מים ובריאות. היא תייצר לעצמה חשמל, תמחזר פחמן ופסולת ותטהר לעצמה את המים.

החיפוי החיצוני הכפול של המבנה, עשוי סיבי פוליאסטר מכוסים בשכבה נוספת של טיטניום, מה שמאפשר לקלוט זיהום שמגיע מהאטמוספרה. במרכז העיר הצפה מעוצבת לגונה מלאכותית שתקלוט ותטהר מי גשמים, סובבים אותה הרים מלאכותיים, גנים וצמחיה, האנרגיה לצרכים של העיר (חשמל וכו') תופק מסדרה של מקורות אנרגיה חלופיים, כולל אנרגיה סולארית, אנרגיה טרמית, אנרגיה הידראולית, טורבינות ותחנות כוח שיעבדו בהתבסס על מחזורי הגאות והשפל. העיר מעוצבת כדי לייצר יותר אנרגיה ממה שהיא צריכה, ותהיה בה אפס פליטה כיוון שכל האנרגיה תמוחזר.

ללא כבישים וללא כלי רכב, אבל עם קניונים ומרכזי קניות, העיר הצפה מעוצבת כדי ליצור דו-קיום בין האדם לטבע. היא תשוטט ברחבי האוקיינוס מקו המשווה צפונה, או תעגון ליד חוף. התושבים שלה, יחיו בהרמוניה עם המגוון הביולוגי של האי הממונע.

הפרויקט הזה אפילו לא מתקרב לשלבי הסיום שלו. גם את העלויות של בניית עיר כזאת, והעלויות של החיים בה קשה להעריך ממרחק כזה. אבל גם בתור תוכנית שנמצאת על הניר, היא נותנת השראה לפתרונות יצירתיים, שבנקודה מסוימת בזמן יכולים להפוך להיות מאוד מציאותיים.

התמונות באדיבות:

VINCENT CALLEBAUT ARCHITECTURES

http://www.vincent.callebaut.org/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך
תגובות פייסבוק
comments

Say something here...
Cancel
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.